E-Mail:
Şifre:

Şifremi UnuttumAnasayfam Yap    Favorilerime ekle    Sitene Ekle    RSS Üye Sayımız: 1.765.843Üye Olmak İstiyorum | Üye Girişi
Son Dakika
İstanbul: 13/22 °C
GüncelPolitikaDış HaberEkonomiYaşamSağlıkTürkiye'denSporBilimKültür Sanat
Konyalı mucidden önemli buluş
Kalorifer kazan baypasını neden bulma ihtiyacı hissettiniz?
Kalorifer kazanlarının terlediğini, çürüdüğünü, ziftlendiğini, kazanın kapasitesinin düştüğünü, yaktığımız yakıttan düşük verim alındığını görünce bu beni çok rahatsız etti..
A - A

22 Ocak 2010 00:31
Bu haber 1181 kez görüntülendi

Kalorifer kazan baypasını neden bulma ihtiyacı hissettiniz?
Kalorifer kazanlarının terlediğini, çürüdüğünü, ziftlendiğini, kazanın kapasitesinin düştüğünü, yaktığımız yakıttan düşük verim alındığını görünce bu beni çok rahatsız etti. 1990 yılı itibariyle bu problemleri gidermek için çok düşündüm, çok deneyler yaptım, çok istişarelerde bulundum. 2006 yılın da kazan baypasını buldum.

Kalorifer kazan baypası nedir?

Kazan baypası binadan kalorifer kazanına dönen suyun ¼ ini kazandan ¾ ünü kazan baypasından geri gönderir.

Kalorifer kazanları hangi yakıtlarda, neden terler?

Kalorifer kazanları doğalgaz, kömür, fuel oil, motorin ve benzer yakıtlarda terler. Kaliteli kazan, kalitesiz kazan, iyi kazan, kötü kazan, Avrupa kazan, yerli kazan hiç fark etmez. Bütün kalorifer kazanları 40° nin altında yandığı takdirde kazanın ısı alma yüzeyleri kışın camların terlediği gibi terler.

Kalorifer kazanları dumanlı yakıtlarda neden ziftlenir, zararları nelerdir?

Terleme ile dumanın kurumu birleştiği zaman kalorifer kazanının ısı alma yüzeyleri ziftle kaplanır. Kalorifer kazanının kapasitesini ortalama %25 düşürür, yaktığımız enerjinin ısısı kazanın ısı alma yüzeylerini ziftle kaplandığından dolayı da ortalama %25 az verim elde edilir. Kalorifer kazanının temizliği de zorlaşır.

Terlemeyi kalorifer kazan baypası nasıl önler?

Biz kalorifer kazanlarının termostatını 50°nin altında tutmuyoruz. Bu yanışla kazanlarımız terlemiyor. Kazan 50° de yanarken binaya 40° gönderiyoruz, binadan 35° geri çekiyoruz. Buda kazanın terlemesini, çürümesini, kazanın ısı alma yüzeylerinin ziftlenmesini, kapasitesinin düşmesini engelliyor. Kazanımızın uzun ömürlü olmasını ve yaktığımız enerjiden yüksek verim almamızı sağlıyor.

Ziftlenmiş, tıkanmış kalorifer kazanlarını nasıl temizleriz?

Kalorifer kazan baypası yapılan kazanlarda kazan giriş vanası ¼ açılarak ¾ kapatılarak kalorifer kazanını 90 derece yakarak binaya 40 derece göndererek kazanın içindeki ziftlerin yanmasını, fosilleşmesini sağlarız.

40°nin üzerinde yakacağımız zaman ne yapacağız?
Kazanımızın termostatını 50° nin üzerine çıkararak istediğimiz derecede yakacağız.

Kalorifer tesisatındaki tın tın tın, güm güm güm, tak tak tak gibi sesler neden çıkar?

Kalorifer kazanının termostatı 50° deyken brülörü veya fanı 50° de kapatıyor. Suyun sıcaklığı 40° ye düştüğü zaman termostat brülörü veya fanı açıyor. Kazan ve tesisat sürekli 10° aralıklı ısınıyor ve soğuyor. Bundan dolayı tesisatta genleşme sesleri çıkıyor.

Bu rahatsızlık veren sesler nasıl yok edilir?

Kalorifer kazanı 10° aralıklı ısınıyor ve soğuyor. Kazan baypası sebebiyle binamız ise 2° aralıklı ısınıyor ve soğuyor. Buda tesisattaki rahatsızlık veren sesleri yok ediyor.

Manüel yüklemeli kömürlü kazanlar nasıl 120° ye ulaşıyor, zararları nelerdir?

Kalorifer kazanı yanarken elektriğin kesilmesiyle, sirkülasyon pompası durur. Kazanın içindeki su 120° ye ulaşır. Elektriğin gelmesiyle 120° lik buharlı suyu binaya gönderir. Binayı şoklar. ( zayıf bulduğu boruları kırar, boruları büker, kelepçeleri söker, sıvaları döker, perdeleri yakar.)

Binanın şoklanmasını nasıl önleriz?

Kalorifer kazan baypası otomatikman bu şoklamayı da önlüyor. ¼ 120° lik buharlı kazan suyu, ¾ 30° lik dönüş suyu kazan baypasından geçerek binaya 50"55° olarak gönderiyor. Binanın şoklanmasını da önlemiş oluyor.

120° ye ulaşan kalorifer kazanı tehlikeli olur mu?

Tehlikeli olur. Çünkü elektriğin gelmesiyle hızlı bir soğumaya geçer. Kazanın kaynaklarını çatlatabilir. İçindeki saç ve boruları değişik şekiller aldırabilir.

Kazanın tehlikesini nasıl önleriz?

Kalorifer kazan baypası otomatikman bu şoklamayı da önlüyor. Pompanın pompaladığı suyun ¼ ini kazandan ¾ ünü kazan baypasından gönderdiğinden dolayı kazanı 10 dakikada soğutacakken soğutma süresini 40 dakikaya çıkararak emniyetli bir şekilde soğutmuş oluyor. Bu şekilde kazanın tehlikesini önlüyor.

Kalorifer kazanlarından çalışan eşanjör veya boylerlerden neden ihtiyacımız olan yüksek derecede kullanım suyunu alamıyoruz?

Kalorifer kazanımızı kalorifer ihtiyacına göre düşük derecede yaktığımızdan dolayı yüksek derecede sıcak su alamıyoruz.

Nasıl yüksek derecede kullanım suyu alırız?

Kalorifer kazan baypası bu problemi de otomatikman çözdü. Kalorifer kazanımızı 70° de yakıyoruz. Eşanjör veya boylere 70° de sıcak su gönderiyor. Binaya kalorifer tesisatına 35° de su gönderiyor. Bu yanışla 60° lik hiç bitmek tükenmek bilmeyen kullanım suyu elde ediyoruz. Konforlu bir şekilde de kaloriferden ısınıyoruz.

Kaloriferli binaların son katları ve uç kısımları neden düşük derecede ısınıyor?

Eskiden 600.000 kcal/hlik bir kalorifer kazanının giriş çıkış ebatları 150 mmlik boru çapındaydı. Şimdi ise 80 mmlik boru çapında. Dolayısıyla 80 mmlik boru çapından geçen su binanın eşit ısı dağılımına yetmiyor.

Eşit ısı dağılımı problemini nasıl çözeriz?

Kalorifer kazan baypası otomatikman bu problemi de çözdü. Kalorifer kazan giriş çıkış ebatlarının kazan baypası olan yerlerde küçük olması sorun değil. Çünkü binaya gidecek olan suyun ¼ ini kazandan ¾ ünü kazan baypası yoluyla göndererek binanın eşit ısı almasını sağlıyor. Birçok problemi de çözmüş oluyor.

Kazan baypası için özel bir malzeme var mı, her usta yapabilir mi?

Kazan baypası için özel bir malzeme yok, malzeme alındığı yerlerden kazan baypası malzemesi de temin edilebilir ve her ehil olan usta da yapabilir.

Kazan baypası kimin projesi?

Bendeniz Adıgüzel Eraslan olarak kazan baypası projemi ülkem ve milletim adına hepimizin ortak olduğu dünyaya hibe ettim. Ülkemin ve hepimizin ortak olduğu dünyanın bu projeden hiçbir maddi menfaat beklemeden yararlanmasını istiyorum.

Kazan baypası yaptıranlar kazan baypasının faydasını göremezse ne olacak?

Türkiye de ve dünya da kim kalorifer kazan baypası yaptırırsa yaptırsın, malzemesini nereden alırsa alsın, hangi ehil ustaya yaptırırsa yaptırsın ben kazan baypasının faydasını göremedim dediği takdirde gelsin maliyetini benden alsın.

Kazan Baypası kalorifer düzeninin orijinalliğini bozuyor mu?

Hayır. Kazan baypasının vanasını kapattığımız zaman düzen eski halini alıyor.

Mucit nasıl olunur?

Görünen ve bilinen problemler ve zorluklar karşısında çok düşünülür(hindiden daha fazla düşünülür),akla gelen deneyler yapılır, istişareler yapılarak bir buluş ortaya çıkar.

Mucit olmak nasıl bir duygu?

Bu duyguyu anlatmak çok zor. Ama ben şu kadarını söyleyeyim. Bir ana çocuğunu kaybeder, günler aylar arar, ananın psikolojik sağlığı bozulur, deliye döner ve çocuğu gözünün önünden hiç gitmez, başka şeyleri de hiç görmez. Çocuğunu bulacağının ümidiyle yaşar. Çocuğunu bulduğu zamanki sevinci ve mutluluğu gibidir.Diğer Ekonomi Haberleri
  30 yıldan fazla çalışan emekli memurlara ek ikramiye geliyor
  Çalışana 2017'de maaşa ek 2 bin 919 Lira
  Yaz saati psikolojiyi bozdu, ekonomiyi çökertti
  Asgari ücrette maraton başladı
  Emeklinin zam hesabı netleşiyor
  Yaşlı yakını olana devletten ayda 1000 TL
  Naci Ağbal: Düzenlemeler hemen devreye sokulacak
  Emekli memur ne kadar ikramiye alacak?
  Bakkala berbere işsizlik maaşı
  Milyonlarca esnafı ilgilendiren çalışma
  Çifte emeklilik için tarih belirlendi.
  Dikkat! O paralar silinecek...
bilgi yarışması
Aşağıdaki şehirlerden hangisi liman değildir?
En Çok Okunanlar
Bakkala berbere işsizlik maaşı
Asgari ücrette maraton başladı
Naci Ağbal: Düzenlemeler hemen devreye sokulacak
Yaz saati psikolojiyi bozdu, ekonomiyi çökertti
Yaşlı yakını olana devletten ayda 1000 TL
Çifte emeklilik için tarih belirlendi.
Milyonlarca esnafı ilgilendiren çalışma
Çalışana 2017'de maaşa ek 2 bin 919 Lira
Emekli memur ne kadar ikramiye alacak?
Anket
Galatasaray-Eskisehir Mac sonu ne olur?


Gazeteler
Akşam
Birgün
Bugün
Cumhuriyet
Dünya
Fanatik
Fotomaç
Fotospor
Güneş
Tarihte Bugün
08.12.1941
ABD ve İngiltere'nin Japonyay'ya Harp İlanı

08.12.2006
Yaprak Dökümü Sonları