Pazar, 23 Haziran 2024
.
.
chevron_left chevron_right
Ekonomi

2024 Yılının İlk Çeyreğinde Yüzde 5,7

Türkiye ekonomisi, 2024 yılı birinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5,7, bir önceki çeyreğe göre ise yüzde 2,4 büyüme gösterdi. Bu büyüme performansıyla birlikte yıllıklandırılmış milli gelirimiz 1 trilyon 158 milyar dolarla yeni tarihi zirveye yükseldi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ekonomik büyümenin 15 çeyrektir kesintisiz bir şekilde sürdürüldüğünü vurguladı.

375 Toplam Gösterim
2024 Yılının İlk Çeyreğinde Yüzde 5,7

Siyasi İstikrar ve Güven Ekonomik Performansı Destekliyor

Siyasi istikrar ve güven içinde ekonomide öngörülebilirliğin sağlandığı bir ortamda, Türkiye'nin büyüme performansı dikkat çekiyor. Deprem afeti, küresel ekonomik talepteki düşüş ve jeopolitik olumsuzluklara rağmen Türkiye ekonomisi güçlü performansını sürdürüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde, kararlı politikalarla Türkiye Yüzyılı hedefi doğrultusunda çalışmalar devam ediyor.

Tüm Sektörlerde Pozitif Büyüme

2024 yılının birinci çeyreğinde tarım, sanayi ve hizmetler sektörlerinin tamamı pozitif büyüme kaydetti. Katma değer artışı bir önceki yılın aynı dönemine göre tarımda yüzde 4,6, sanayide yüzde 4,9, inşaatta yüzde 11,1, hizmetlerde (inşaat hariç) ise yüzde 4,8 olarak gerçekleşti.

Sağlıklı Büyüme ve Sabit Sermaye Yatırımları

Bir önceki yılın aynı dönemine göre sabit sermaye yatırımlarında yüzde 10,3’lük yüksek artış gözlemlenirken, tüketim harcamalarının artış hızının yavaşlaması büyümenin daha sağlıklı bir kompozisyonda ilerlediğini gösteriyor. Makine teçhizat yatırımları yüzde 11,9 oranında artarak kesintisiz büyümesini 18. çeyreğe taşımış durumda. Net ihracatın büyümeye katkısı ise 5 çeyrek sonra pozitife döndü.

Emeğin Milli Gelirden Aldığı Pay Artıyor

Ekonomimiz büyümeye devam ederken, emeğin milli gelirden aldığı pay da artış gösteriyor. 2024 yılının ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre işgücü ödemelerinin milli gelir içindeki payı yüzde 33,8’den yüzde 37’ye, gayrisafi katma değer içerisindeki payı ise yüzde 37,8’den yüzde 42’ye yükseldi.

Cari Açık Düşüyor, Rezervler Artıyor

Cari açığın düştüğü, rezervlerin arttığı ve risk göstergelerinin iyileştiği bir dönemdeyiz. Enflasyonla mücadele konusunda aylık bazda aldığımız sonuçlar yılın ikinci yarısında yıllık bazda da belirgin düşüşler getirecek. İşsizlik ise tek haneli seviyelerde seyrini sürdürüyor.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, "İstikrar içinde, dengeli ve kapsayıcı büyüme ile kalıcı refah artışı için Orta Vadeli Programımızı kararlılıkla uygulamaya devam edeceğiz." ifadelerini kullanarak, Türkiye'nin ekonomik hedeflerine ulaşma konusundaki kararlılığını vurguladı.

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE