Perşembe, 13 Ağustos 2020
.
31
İstanbul
.
chevron_left chevron_right
Gündem

70’inci yıla resmen Türkiye damga vurdu

NATO'nun 70'inci kuruluş yıl dönümü vesilesiyle İngiltere'de gerçekleştirilen toplantılarda ilk gün geride kaldı.

169 Toplam Gösterim
70’inci yıla resmen Türkiye damga vurdu

Türkiye'nin YPG'nin terör örgütü olarak kabul edilmesi yolundaki talebinin karşılanmaması halinde İttifak'ın Baltıklar ve Polonya'ya yönelik savunma planını veto edeceğini vurgulaması, üye ülkeler arasındaki görüş ayrılıklarının en dikkat çekeni oldu. Bugün ise büyük gün... NATO üyesi ülkelerin liderleri derin çatlakların gölgesinde bir araya gelecek. Bugünkü kritik liderler zirvesi öncesi, dün Londra’da yaşanan gelişmeler özetle şöyle:

PENTAGON’UN 1 NUMARASI KONUŞTU

* NATO toplantıları başlamadan ilk haber ABD cephesinden geldi. NATO’nun 70’nci yıl zirvesi öncesi Reuters haber ajansına mülakat veren ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Türkiye’nin İttifak’tan beklentisinin aksine terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı YPG’nin ‘terör örgütü’ olarak tanımlanmasına destek vermedi. İngiltere’nin başkenti Londra’ya giderken konuşan Bakan Esper, “Türkiye’ye mesajım şudur, bu müdahale planlarında yol almamız gerekiyor ve bu, onların kendi özel kaygılarıyla engellenemez” ifadelerini kullandı. Mark Esper sözlerini şöyle sürdürdü: “İttifakın birliği ve hazırlıklı olması, daha büyük meselelere odaklanmanız gerektiği anlamına geliyor.

Daha büyük mesele de NATO’nun hazırlıklıklı olma halidir. Herkes Türkiye’nin ajandasını onaylama niyetinde değil. Herkes onların tehdit olarak gördüklerini tehdit olarak görmüyor.”

TRUMP’TAN MACRON’A SERT TEPKİ

* ABD Başkanı Trump Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un geçen ay yaptığı “NATO’nun beyin ölümü gerçekleşti” açıklamasına ilişkin, “Böyle demek nahoş ve bu, aşağılayıcı bir açıklama” yorumunda bulundu. Trump, Türkiye’nin NATO üyesi olarak kalması konusunda da şu açıklamada bulundu: “Bu konu müttefikler arasında tartışılmalı. Türkiye'yi seviyorum, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la iyi anlaşıyoruz o NATO'nun çok iyi bir üyesi ya da olacak.” Bugünkü kritik liderler zirvesi öncesi, dün Londra’da yaşanan gelişmeler özetle şöyle:

 TRUMP’TAN MACRON’A SERT TEPKİ * ABD Başkanı Trump Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un geçen ay yaptığı “NATO’nun beyin ölümü gerçekleşti” açıklamasına ilişkin, “Böyle demek nahoş ve bu, aşağılayıcı bir açıklama” yorumunda bulundu. Trump, Türkiye’nin NATO üyesi olarak kalması konusunda da şu açıklamada bulundu: “Bu konu müttefikler arasında tartışılmalı. Türkiye'yi seviyorum, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la iyi anlaşıyoruz o NATO'nun çok iyi bir üyesi ya da olacak.”

TOPLANTIYA TÜRKİYE DAMGA VURDU

* Dün ilk kritik toplantı ABD Başkanı Trump ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron arasında gerçekleşti. İki liderin ortak basın toplantısına Türkiye damga vurdu. Fransa lideri, “NATO’nun beyin ölümü” sözlerinin arkasında olduğunu savunurken, Ankara’yı IŞİD’in uzantılarıyla çalışmakla itham etti. Macron ayrıca Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın almasının ise “nasıl mümkün olduğunu” sorguladı.

ABD lideri Trump, S-400’lerle ilgili Macron’un değerlendirmelerine karşılık, sürekli yaptığı açıklamayı tekrar etti ve selefi Barack Obama’yı suçladı. Trump, “Bildiğiniz üzere Türkiye bizden Patriot almak istedi ama Obama yönetimi izin vermedi. Ancak başka bir sistem almak istediklerinde yeşil ışık yaktılar” dedi.

DÖRTLÜ ZİRVE SONRASI İLK YORUMLAR

* Dün akşam saatlerinde ise Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ev sahipliğinde Suriye konulu zirvede bir araya geldi. Toplantı yaklaşık bir saat sürdü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantının “gayet iyi geçtiğini” söyledi.

Almanya Başbakanı Merkel tarafların ilk olarak Suriye’deki radikal İslamcı IŞİD’e karşı mücadelenin sürdürülmesi ve bitirilmesi gerektiği konusunda mutabık kaldığını, “bunun nasıl olacağı konusunda temasın ise sürdürüleceğini” söyledi. Bu formatta görüşmelerin süreciğini belirten Merkel, dört ülke liderinin şubat ayında tekrar biraraya geleceğini söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da görüşme sonrası tüm belirsizliklerin ortadan kalkmadığını belirterek, “Suriye krizinin sona ermesi için çalışmaların sürmesi gerektiği konusunda liderler arasında bir fikir birliği olduğunu” söyledi. Macron, “Önceliğin IŞİD ve terör ile mücadele olduğu konusunda bir irade var.

Bu benim için önemli” dedi. Fransa lideri ayrıca İngiltere Başbakanı Boris Johnson'un ofisinden dörtlü zirveye ilişkin şu açıklama yapıldı: “Liderler sığınmacıların güvenli, gönüllü ve kalıcı dönüşü için koşulların yaratılmasına çalışacaklarını ve terörizme karşı mücadelenin tüm biçimleriyle sürdürülmesi gerektiğini söylediler.”

PUTİN: GENİŞLEME GİRİŞİMLERİ GEREKSİZ

* NATO’nun Baltıklar ve Polonya’ya yönelik savunma planlarının kaynağı olan Rusya’dan da dün bir yorum geldi. Devlet Başkanı Vladimir Putin, NATO’nun genişleme girişimlerini eleştirerek, Sovyetler Birliği’nin yıkılmasıyla Moskova’dan kaynaklanan bir tehdidin kalmaması nedeniyle bunun gereksiz olduğunu savundu.

Sözcü

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE