Cumartesi, 03 Aralık 2022
.
.
chevron_left chevron_right
Gündem

Akar'dan F-16 ve S-400 açıklaması: Tehdit gelirse kullanırız

Milli Savunma Bakanı Akar, TBMM'de bakanlığının bütçe görüşmelerinde yaptığı açıklamada, F-16 konusunda ABD Savunma Bakanlığı'nın tedariki desteklediğini belirterek, "F-16'ları almak için gayret gösteriyoruz ama olmazsa tabi ki kafamızda başka şeyler var" dedi. S-400'ün kurulumuna ilişkin ise "Kullanılmaya hazır, tehdit gelirse bunu kullanırız" diye konuştu.

27 Toplam Gösterim
Akar'dan F-16 ve S-400 açıklaması: Tehdit gelirse kullanırız

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bakanlığının 2023 bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Pençe Kılıç Hava Harekâtı Operasyonlarına ilişkin gelen soruları yanıtlayan Bakan Akar, “Bizim burada yaptığımız son derece temiz. Bunun dışında bizim talimat vermemiz asla söz konusu değil. Bütün yaptığımız faaliyetler, 51. Madde, meşru müdafaa, insan hakları. Buna karşı yapılacak. Gerçekten biz bütün insanları seviyoruz. İnancımız da, emir ve talimatlar da yasalarımız da bu. Kimsenin etnik, mezhepsel yapısıyla derdimiz yok. Bizim tek derdimiz teröristler. Yurtiçinde yurtdışında” ifadelerini kullandı.

“Hudutlar kevgire döndü” cümlesini eleştiren Bakan Akar, “Bu çok zararlı bir kelime. Bunun kullanılmaması lazım. Varsa bir şey bizim görevimiz bu zaten. Hudutlardan kimse geçmesin diye gece gündüz kendimizi yırtıyoruz. Bundan çok kısa bir süre önce burada huduttaki nöbetçilerimiz ‘amca nereye gidiyorsunuz’ dediğinde adam nöbetçiye kızarak ‘ne karışıyorsun. Tarlama gidiyorum’ diyordu. Çünkü evi Türkiye’de tarlası Suriye’de. Şimdi böyle bir şey asla söz konusu değil. Gerçekten çok ileri düzeyde uygulamalar, tedbirler var” diye konuştu.

SADAT AÇIKLAMASI

SADAT’a ilişkin konuşan Bakan Akar, “Milli Savunma Bakanı olarak, bakanlık bünyesi olarak hiçbir ilişkimizin olmadığını kesinlikle söylüyorum. Bu tamamen bizim dışımızda bir hadise. Bunun bilinmesi lazım” açıklamasında bulundu.

F-16 VE S-400

Bakan Akar, F-16 görüşmelerine ilişkin gelen soruya ise, “F-16 konusunda ihtiyaçlarımızı ilgili kuruluşlarımızla belirledik. Bunlar yabancı askeri satışlar çerçevesinde Amerikalılara müracaatımızı yaptık. Onlarla 3’ü Türkiye’de 1’i ABD’de olmak üzere 4 askeri heyetler arası toplantı yapıldı. Bizim muhatabımız olan ABD askeri heyeti ve onların bünyesinde olduğu ABD Savunma Bakanlığı bizimle yaptığı görüşmede bu tedariki ve modernizasyonu desteklediklerini söylüyorlar. Gayet de güzel sonuçlar geldi. Bu uluslararası bir ilişki. Muhataplarımıza bunun önemli olduğunu, zaman kaybetmemek gerektiğini diğer hususları açık ve net bir şekilde söyledik. Olumlu olması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz” yanıtını verdi.

S-400’le ilgili gelen eleştirileri de yanıtlayan Bakan Akar, “S-400’lerle ilgili bir problemimiz yok. Biz zamanında NATO üyesi olmaktan dolayı işe başlarken ülkemizin hava savunmasını temin etmek için ABD’den başladık, olmadı. Ne yapacağız? O günkü şartlarda S-400 oldu. S-400 yerinde ve kullanılmaya hazır. S-400’ün intikal süresi var. İntikal süresi olduktan sonra gittiğin yerde 1 saat içinde her şey hazır. Herhangi bir tehdit geliştiği şekilde bunu götürür ve kullanırız” dedi.

Bakan Akar'ın konuşmasının ardından Milli Savunma Bakanlığı ile bağlı ve ilgili kurumların 2023 yılı bütçeleri kabul edildi.

(İHA)

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE