Perşembe, 30 Mayıs 2024
.
.
chevron_left chevron_right
Spor

Ali Koç'tan tarihi açıklamalar

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Fenerbahçe'nin olağanüstü genel kurulunda önemli açıklamalarda bulundu. İşte yaşananların detayları:

977 Toplam Gösterim
Ali Koç'tan tarihi açıklamalar

Opsiyonlar Açıklandı:

 • Ali Koç, genel kurulda Fenerbahçe'nin son dönemde yaşadığı olaylara verilecek tepkileri ele aldı.
 • Ligden çekilme gibi radikal bir opsiyonun en az tercih edilen seçenek olduğunu ifade etti ve bu seçeneği üç ay sonraki genel kurula kadar masadan kaldırdıklarını belirtti.
 • Futbolcuların devam etme görüşünde olduğunu ve U19 Takımı ile maça çıkmanın anlamsız olduğunu vurguladı.

Süper Kupa İle İlgili Uyarı:

 • Bir sonraki opsiyonlarının Süper Kupa'ya yönelik olduğunu ve Urfa seyahati için bilet rezervasyonu yapılmaması gerektiğini söyledi.

Güvenlik Sorunları ve İçişleri Bakanlığı'nın Soruşturma Yapması:

 • Trabzonspor maçındaki güvenlik zafiyetini eleştirdi ve İçişleri Bakanlığı'nın gereken soruşturmayı yapması gerektiğini belirtti.
 • Maçta yaşananların organize ve planlı olduğunu iddia etti ve güvenlik önlemlerinin yetersiz olduğunu ifade etti.

Dört Maddelik Eylem Planı:

 • Olağanüstü genel kurulun en kritik anı, yönetime verilecek yetki ile ilgili yapılan oylamaydı.
 • Tribündeki üyelerin tamamının oy verdiği dört maddelik yetki beyannamesi oy birliğiyle kabul edildi.

TEK ÖNCELİĞİ FUTBOLCULARIMIZA CEZA VERDİRTMEYE ÇALIŞAN BAZI RAKİPLERİMİZİ DE NOT ETTİK

Yaşanan olayları son derece hafife alarak, tek önceliği futbolcularımıza ceza verdirtmeye çalışan bazı rakiplerimizi de not ettik. Ancak bir tanesi var, lügatteki kelimelerin insan versiyonları olsa bu yalanın insan versiyonu olurdu, yanında bir de suç makinası, terbiyesiz, utanmadan televizyona çıkıyor, Trabzon’da yaşanan olaylar için sadece ‘olmamalıydı’ deyip 15 dakika bizim futbolcularımıza nasıl ceza verilmesi gerektiğini o yarım aklıyla, satır arası mesajlarla vermeye çalışıyor. Koskoca camianı yaptığın kontratlarla, verdiğin bilgilerle zaten yalanı dibine kadar soktun. Bakalım nereye kadar? Ama Fenerbahçe seni de not etti. Sen 3-5 gün camianda popüler olabilirsin bu söylediklerinden dolayı ama her gece yatarken bizi düşün. Özellikle de benim başkanlığım bitince.

FUTBOLCULARIMIZ KAHRAMANCA ARMAMIZI TEMSİL ETTİLER

TFF’miz. ‘TFF’miz’ diyoruz çünkü bizim TFF’miz. Onların anlayışına göre oyuncularımız kaçmalıymış. Kaçsalarmış fazla güç kullanmak zorunda olmazlarmış ve bütün bunlar da yaşanmazmış. Yani kısacası herhalde futbolcularımızın uslu uslu dayak yemelerini bekliyorlardı. Kahramanca armamızı temsil ettiler orada.
Bir de şöyle demezler mi, ‘Biz iki camia da itidalli davranmaya çalıştık. Ama perde arkasında futbolcularımıza ceza verilmesi için yapılan baskıların da farkındayız. Geçmişe dönmedik, eski defterleri açmadık. Sadece bizim maçımızda değil, başka maçlarda yaşananları da telaffuz etmedik. Hatta federasyonu aradık ve dedik ki, ‘Emniyet gerekli güvenliği sağlayamıyorsa ev sahibi takım ne yapsın? Bir de bu gözle değerlendirin’ dedik. Ama yine de itidalli davranacağız, açmayacağız eski defterleri. Ancak iki şey söyleyeceğim: Yok efendim o sahibi olduğunuz spor medyasıyla beraber hepiniz burayı almayalım dediniz ama biz öyle yapmıyoruz. En kabul edemediğim, bu kanallarda ve benzerlerinde işlenen, Fenerbahçeli futbolcular saha ortasında sevinmemeliymiş. Onların bir futbolcusuna açıklama yaptırtıyorlar, adam diyor ki, ‘Ben hayatımda böyle bir şey görmedim, böyle kışkırtma mı olur’ mealinde bir şeyler söylüyor. Daha 3 ay evvel burada kendiniz galibiyeti kutladınız, kalecinizi havaya attınız. Geçmişi bu kadar mı çabuk unutuyorsunuz. Yok, efendim Mert Hakan eli cebinde gelmiş. Neresinde gelseydi? Bunları işleyen güya spor adamları ve spor kanalları var. Aynı takımın oyuncusu maçtan önce Fenerbahçe’yle alay eden sosyal medya paylaşımı yaptı. Onun farkında mısınız? Koskoca adamlar neleri konuşuyoruz.

Tribünlerde yoğun küfürler edildi ama hiçbir sevk yapılmadı. Bu hengâmede herkesin dikkatinden kaçtı. Tünel videolarına ulaşmak istiyoruz ama onlara da ulaşamıyoruz? ‘Yok’ diyorlar. Oysa bütün statlarda kameralar aynı şirket tarafından monte edilmiş ve hepsi federasyona bağlı.

SANKİ ORASI ÖZERK BİR BÖLGE…

Hem bu maçta hem de daha evvel bu şehirde oynanan maçlarda yaşananlar ve verilen/verilmeyen cezalar bize gösteriyor ki sanki orası özerk bir bölge. Özerk bir cumhuriyet.

Acaba biz şiddeti normalleştirmeye çalışan bir ülke haline mi geldik? Orada yaşananlar, linç teşebbüsleri tamamen göz ardı edilip futbolcularımızın meşru müdafaası günlerce konuşuluyor. Hayatında kavgaya girmemiş adam kavga hakkında ders veriyor. Yazıklar olsun size.

Esas işin vahim tarafına geliyorum. Fenerbahçe’nin ülkesi ve vatanı için duruşu ve kurulduğundan beri apaçık ortadayken, bu maçtan sonra tek bir siyasi partiden, üst makamda görev alan tek bir siyasetçiden, devlet erkânından, TFF’den veya herhangi bir futbol paydaşından kamuoyunda bir geçmiş olsun mesajı gelmemesi son derece manidar ama bir o kadar da derin anlam taşımaktadır.

Şampiyonluk hedefimize ilk taş koymayı Pendikspor maçında denediler. 2006’daki zorbalıkla kaybedilen şampiyonlukta maç 25 dakika durmuştu, bu maç çok daha fazla durdu. Belki sahaya bir şey atılmadı ama videoda göreceksiniz, orada hedefe ulaşamadılar.

Michy Batshuayi’nin son dakikalardaki golü sayesinde Trabzonspor maçında da şampiyonluk yolculuğumuza engel koyamadılar. Ama sakın sanmayın ki, teşebbüs etmeye devam etmeyecekler. Biz oraya gidiyoruz, yönetimler arasında bir sıkıntı yok, sahadaki oyuncular arasında bir sıkıntı yok. Bir takımın iddiası var, diğerinin yok. Maç 2-0 gidiyor. Böyle gerginlik, böyle olaylar… Yakın zaman evvel başka bir İstanbul takımına 5-1 yenildiği zaman tribündeki görüntüler hayret verici…

BİR KARAR VERMEK ZORUNDAYIZ

Bir karar vermek zorundayız. Hiç çıkmayıp U19 ile çıkma. Hiç çıkmamanın bedeli nedir? Hukuken önümüzdeki sezon Türkiye Kupası’na ve katılırsanız Süper Kupa’ya kalamıyorsunuz. Problem değil! Daha önemlisi ise 3 ay ile 1 yıl arası hak mahrumiyeti cezası söz konusu. Herhalde bizi yakalamışken bırakmazlar diye düşünüyorum. Mali açıdan çok büyük bir bedeli var mı? Bilmiyoruz, niye bilmiyoruz. Evet, geliri yok onu biliyoruz da, bedeli var mı? Şöyle: Bütün organizasyon için yapılan masrafları karşılaşmak zorundayız. Organizasyon iptali nedeniyle TFF’nin karışabileceği her türlü maddi ve manevi zararları karşılamak zorunda olabiliriz. Süper Kupa’dan elde edilen gelirlerden mahrum kalırız, o problem değil.

Urfa Stadı’nda yanılmıyorsam yıllardır top oynanmıyor. Orayı burayı hazırlamışlar, kupayı hazırlamışlar. Allah bilir oranın temel atma parasını da bizden isterler. Dolayısıyla biz Yönetim Kurulu olarak sizin onayınıza bu maça U19 Takımı ile çıkma opsiyonunu birazdan getireceğiz. Islıklamalardan anladığım şu mu? ‘U19 ile çıkacağımıza hiç çıkmayın’. Bizim de tercihimiz o ama işin mali tarafını da o kadar önemsemiyorum. Ama hukuki tarafında onlara bu malzemeyi veremeyiz. Dolayısıyla bunu, burada sizden biraz sonra yetki isteyeceğiz. Verip vermemek size kalmış.

 
 Fenerbahce.org
 
 

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0 Yorum
 • Yorumu Gönder
 • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE