Perşembe, 30 Mayıs 2024
.
.
chevron_left chevron_right
Siyaset

Ali Yeğin: Ekrem İmamoğlu İstanbul'u değiştirdi

Sancaktepe Belediye Başkan adayı Ali Yeğin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun görev süresi boyunca yaptığı çalışmaları değerlendirdi. Yeğin, İmamoğlu'nun İstanbul'u değiştirdiğini söyledi.

99 Toplam Gösterim
Ali Yeğin: Ekrem İmamoğlu İstanbul'u değiştirdi

Yeğin, "İmamoğlu, göreve geldiği günden itibaren İstanbul'da büyük bir değişim ve dönüşüm başlattı. Yapımı duran metroları tekrar başlattı, yeni metro hatları açtı. İBB'nin mali durumunu düzeltti, hizmet kalitesini yükseltti. İstanbul'un her köşesini güzelleştirmek için çalıştı. Tüm bunları ağır ekonomik kriz ve engelleme çabalarına rağmen yaptı" dedi.

Yeğin, İmamoğlu'nun yaptığı bazı çalışmaları şu şekilde sıraladı:

 • Yapımı duran metroları tekrar başlattı. Aynı anda 6 metro yapılıyor. Bostancı Dudullu Metrosu, Mahmutbey Mecidiyeköy Yıldız Metrosu, Hisarüstü Aşiyan Füniküleri, Haliç Tramvayı açıldı. Ataköy İkitelli Metro Hattı'nın tamamı ve Çekmeköy Sancaktepe Sultanbeyli Metrosu'nun ilk etabı yakında açılacak. HızRay, Yenidoğan Söğütlüçeşme, Beylikdüzü Sefaköy Metrosu, Maltepe Kadıköy Üsküdar Tramvayı, Bayrampaşa Eyüpsultan Tramvayı projelendiriliyor.
 • İhtiyaç sahibi ailelerin çocukları 24 milyon litre HalkSüt ulaştırdı. 614 bin anneye Anne Kart ile ulaşımı ücretsiz yaptı. 180 bin kişiye İstihdam Ofisleriyle özel sektörde iş buldu.
 • Türkiye'nin en büyük ekmek fabrikasını açtı. 40 TL'ye sağlıklı ve lezzetli yemek sunan 9 Kent Lokantası açtı. 14 Üniversite Öğrenci Yurdu açtı. 100 kreş yaptı.
 • Kurbağalıdere'yi temizledi, Haliç'i canlandırdı. İstanbul'un her köşesinde işgalleri kaldırdı. İstanbul'a Sarıyer Atatürk, Çekmeköy Rahmi Demir, Kemerburgaz gibi kent ormanlarını; Beylikdüzü Yakuplu, Ayamama, Kurbağalıdere, Baltalimanı, Tuzla, Pendik ve Silivri Boğluca gibi yaşam vadileri kazandırdı, Sarıyer Büyükdere Fidanlığı'nı canlandırdı.
 • 43 Milyar TL yatırım yaparak Üsküdar Meydan; Kadıköy Meydan, Eminönü Meydan gibi 130 noktada su baskınlarına son verdi. Beyazıt, Beşiktaş, Bağcılar, Üsküdar, Ümraniye, Mecidiyeköy gibi 17 meydan yaptı, Eminönü, Maltepe, Bostancı ve Bakırköy Meydanlarını yakında açacak. Anadolu Hisarı, Yerebatan Sarnıcı, Müze Gazhane, Feshane, Baruthane, Bulgur Palas, Kara Surları gibi 942 tarihi eseri, cami, çeşme, sarnıç, klise, hazire, mezarlık, apartmanı restore etti.
 • 155 kavşak yaptı, 232 caddeyi düzenledi. Avrupa'nın en büyük atık yakma ve enerji üretim tesisini açtı. 252 yeni metrobüs satın aldı, 50 deniz taksi üretti. İstanbul'da tarım ve hayvancılığı canlandırdı, üretici pazarları kurdu.
 • Arnavutköy, Üsküdar Çengelköy gibi yaşam merkezleri, 43 yeni kütüphane, kadın merkezleri, psikolojik danışma merkezleri açtı. Askıda Fatura ile ihtiyaç sahiplerinin 126 milyon TL'lik faturası ödendi. 300 bin üniversite öğrencisine burs sağladı. 360 bin aileye, ücretsiz su ve ekmek dahil olmak üzere 2 milyar 358 milyonluk destek sunuldu. İBB'de kadın çalışan oranını %31 artırıldı. İstanbul Yenileniyor ile maliyetine bina yenileme ve güçlendirme seferberliği başlattı. Haliç Tersanesi'ni canlandırdı, deniz taksiler üretti, tarihi vapurları restore etti. Adalar'ı bakımsızlıktan kurtardı. 45 bin araçlık otopark yaptı. Haliç Altınboynuz, Büyükada gibi yeni sosyal tesisler yaptı. Haliç Su Sporları Merkezi, GOP Halit Kıvanç Stadyumu, Sultanbeyli 100. Yıl Spor Tesisleri, Kartal Yakacık Spor Tesisleri gibi çok sayıda spor tesisi açtı.
  • üyükçekmece Sahil gibi sahil hatlarını düzenleyip halka açtı. Suç merkezine dönüşmüş İstanbul Otogarı'nı baştan sona yeniledi. Yenilenen Enstitü İstanbul İSMEK'lerle 2 milyondan fazla İstanbulluya eğitim sağladı. İstanbul Kart ile alışveriş yapılan Halk Bakkal projesini başlattı. Kemerburgaz Sahipsiz Hayvan Geçici Bakımevi'ni açtı. İnanç Masası ile her inanca hizmet verildiğini sağladı. Şehrin geleceğini planlayan İstanbul Planlama Ajansı'nı kurdu. Milli bayramlarda da ulaşımı ücretsiz yaptı. İBB'de işe alımları şeffaf ve liyakatli yaptı. İhtiyaç sahibi ailelere Yenidoğan Destek Paketi verdi. İBB Teknoloji Atölyeleri ile binlerce çocuğu eğitim ve deneyim imkanı sağladı.

  Yeğin, İmamoğlu'nun çalışmalarının İstanbul'un çehresini değiştirdiğini belirterek, "İmamoğlu, İstanbul'u daha yaşanabilir, daha adil ve daha huzurlu bir şehir haline getirdi. Tüm bu çalışmaları ağır ekonomik kriz ve engelleme çabalarına rağmen yapması, onun kararlılığını ve azmini gösteriyor" dedi.

  Yeğin, İmamoğlu'nun ikinci döneminde de İstanbul'a hizmet etmeye devam edeceğine inandığını belirterek, "İmamoğlu, ikinci döneminde de İstanbul'u daha da güzelleştirmeye devam edecek. İstanbullular, onunla birlikte daha iyi bir geleceğe kavuşacak" ifadelerini kullandı.

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0 Yorum
 • Yorumu Gönder
 • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE