Pazar, 23 Haziran 2024
.
.
chevron_left chevron_right
Dünya

Atina’da çifte seçim heyecanı: Sandığa gitmeye hazırlanan ülkenin gözü Türkiye’de

Yunanistan’da 21 Mayıs’ta düzenlenecek seçimler öncesinde dış politika alanında yoğun bir mesai yürütülüyor. Türkiye’deki seçimlere odaklanan ülke, Türk dış politikasında yaşanacak olası değişime kilitlenmiş durumda.

116 Toplam Gösterim
Atina’da çifte seçim heyecanı: Sandığa gitmeye hazırlanan ülkenin gözü Türkiye’de

Türkiye gibi Yunanistan da, mayıs ayında genel seçimler için sandığa gidecek. 21 Mayıs'ta düzenlenecek seçimler öncesinde Atina, Türkiye'deki seçimleri de yakından takip ediyor.

Ülkenin önde gelen yayın organlarından Kathimerini gazetesinde yayınlanan bir analizde, seçim sürecinde Yunanistan'da dış politikanın aksamaması ve Türkiye ile son dönemde yumuşayan ilişkilerin devamı için yoğun çalışma yürütüldüğü belirtildi. Vassilis Nedos imzalı yazıda, iki ülkedeki seçim sürecinin Türk-Yunan ilişkilerinde kötü bir sürprize yol açmaması için büyük çaba harcandığı kaydedildi.

YUNANİSTAN’DAN 2 SENARYO

Atina'nın ülkede Yeni Demokrasi ve Kiriakos Miçotakis iktidarının değişmesi halinde dış politikada ve Türkiye'yle ilişkilerde bir aksama yaşanmaması için önlemler aldığını aktaran Kathimerini, her durumda savunma ve dışişleri bakanlığı gibi kritik görevlere Türkiye konusunda uzman ve deneyimli isimlerin düşünüldüğünü yazdı.

Gazete ayrıca Yunan ordusunda da herhangi bir sorun yaşanmaması için danışmanlar görevlendirileceğine dikkat çekti.

Habere göre Yunanistan açısından en önemli mesele, Türkiye'deki seçimlerin ne getireceği. Türkiye seçimlerinin Yunanistan dış politikası için çok önemli olduğu yorumunu yapan Kathimerini, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın seçilmesinin büyük bir değişim getirmeyeceğini ancak Kemal Kılıçdaroğlu'nun kazanmasıyla Türk dış politikasında nasıl bir yol izleneceğinin tam olarak bilinmediğini belirtti.

Gazete, son dönemde düzelen ilişkilerin korunmasının Atina için kritik önemde olduğunu vurguladı.

Sözcü

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE