Salı, 19 Ocak 2021
.
.
chevron_left chevron_right
Gündem

Azerbaycan KKTC'yi tanırsa ne olur?

Milli Devlet gazetesi yazarı Osman Kepenek, "Azerbaycan KKTC'yi tanırsa ne olur?" başlıklı yazısında, 'Bir Millet İkiDevlet' sloganı etrafında ilerleyen ilişkilerin boyutunun neden Akdeniz’in derin sularına inemiyor?" diye sordu.

187 Toplam Gösterim
Azerbaycan KKTC'yi tanırsa ne olur?

Milli Devlet gazetesi yazarı Osman Kepenek, KKTC’nin Türkiye harici hiçbir devlet tarafından tanınmamasının Türk Dünyası'nın en önemli meselelerinden biri olduğunu belirtti. Kepenek, "25 yıldır, Dağlık Karabağ’da hangi iş bizim lehimize gitmiştir de, Bakü-Lefkoşe hattında yaşanacak bir sıcak temas bugüne kadar atılan adımları boşa çıkaracaktır.

Türk Dünyası daha ne kadar kaçak dövüşü akılcı politika zannedecek ve acilen alması gereken kararları geciktirecektir?" dedi. "Azerbaycan KKTC’yi tanırsa Karabağ bağımsızlık ilan eder, Kazakistan tanırsa dünya ile ilişkisi bozulur, Kırgızistan’da kriz çıkar, Özbekistan’a turist gitmez gibi saçmalıklara Türk Dünyası artık kulaklarını tıkamalı ve KKTC’yi bağımsız bir devlet olarak tanımalıdır." ifadelerini kullanan Kepenek, "Unutulmamalıdır ki Sovyet tehdidi altındaki 1970’lerin Türkiye’si ABD’nin her türlü ambargosuna rağmen Kıbrıs Harekâtını başarıyla gerçekleştirmiştir.

Eğer Türkiye o gün o iradeyi göstermeseydi bugün Kıbrıs’ta Türk varlığından bahsetmemiz mümkün olmayacaktı. Adada teşekkül eden bağımsız bir Türk devletinin bulunması başta Türkiye ve Azerbaycan olmak üzere bütün Türk Dünyasının güvenliği noktasında da hayati bir fonksiyona sahiptir." dedi.

Osman Kepenek'in yazısının tamamı şu şekilde; Türk Dünyasının en önemli meselelerinden biri KKTC’nin Türkiye harici hiçbir devlet tarafından tanınmamasıdır. Yedi bağımsız Türk Cumhuriyetinden biri olan KKTC’nin Türkiye dışındaki Türk Cumhuriyetlerince de tanınmaması senelerdir tartışılagelen konular arasındadır.

Doğu Akdeniz’deki enerji hamleleri, Kapalı Maraş’ın yeniden iskân ve turizme açılma kararı, Türkiye ve KKTC hükümetlerinin tam bir uyum içerisinde atmış olduğu adımlar, Rum tarafı başta olmak üzere pek çok kesimi tedirgin ve rahatsız etmiştir.

Bu süreçte, bölgede, hem KKTC’nin hem de Türkiye’nin elini güçlendirecek geç kalınmış bir adımın atılma zorunluluğu yeniden gün yüzüne çıkmıştır. Bilindiği üzere Zürih ve Londra anlaşmaları gereği Türkiye, İngiltere ve Yunanistan’la birlikte Kıbrıs adasının tamamında söz söyleme hakkına sahiptir ve adada garantör ülke konumundadır.

Garantör ülke yetkileri çerçevesinde de 1974 yılında Kıbrıs adasına bir barış operasyonu düzenleyerek Kıbrıs Türklerine uygulanan katliamı geç de olsa durdurabilmiştir. Diğer garantör ülkeler İngiltere ve Yunanistan bu vahşete sessiz kalmak suretiyle garantörlük görevlerini yerine getirmemişlerdir.

Üstelik Türkiye’nin adaya beraber asker çıkarma teklifini de reddederek başka hesapların peşine düşmüş ve neticede Türksüz Kıbrıs’ın hayallerini kurmuşlardır.

İki toplumun ortak anlaşması sonucu kurulan Kıbrıs Cumhuriyetine son veren Rumlardır. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin yönetim kademelerinden Türkleri milim milim uzaklaştıranlar Rumlardır. Enosis hayalleriyle gözü dönen ve adada tek bir Türk bırakmamak üzere toplu katliama girişen yine Rumlardır.

Bütün bu hadiselerin üzerine adaya asker çıkaran ve devamında bağımsız bir Türk devletinin teşekkül etmesini sağlayan Türkiye Cumhuriyeti suçlu ilan edilmek istenmiştir ve bu suçlama halen devam ettirilmektedir.

Türkiye’nin hangi esaslar çerçevesinde adada bulunduğu açık ve nettir. Ne var ki, bu kadar şeffaf bir olaylar dizisinde bile Türk Dünyası senelerdir bocalamakta, başarılı bir sınav vermenin çok ötesinde durmaktadır. KKTC, diğer Türk Cumhuriyetlerinden daha önce kurulmuş bağımsız bir Türk devletidir.

SSCB’nin dağılmasının ardından bağımsızlıklarını ilan eden diğer Türk Cumhuriyetlerinin ilk önce tanıması gereken ülke KKTC olması gerekirken bugünkü durum izaha muhtaçtır. Tanıma hadisesini gerçekleştiremediğimiz gibi aradan geçen çeyrek asıra rağmen bir arpa boyu yol kat edemedik.

Yazının başlığında sadece Azerbaycan’ın adını zikretmemizin sebebi sürekli olarak “Bir Millet İki Devlet” sloganı etrafında ilerleyen ilişkilerin boyutunun neden Akdeniz’in derin sularına inemediği sualidir.

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE