Çarşamba, 08 Şubat 2023
.
.
chevron_left chevron_right
Siyaset

Babacan'dan 14 Mayıs açıklaması

DEVA Partisi lideri Ali Babacan, AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçim tarihi için 14 Mayıs'ı işaret etmesiyle ilgili, "Biz 6 parti olarak deklare etmiştik, 6 Nisan'dan sonra yapılan herhangi bir seçime Meclis'te destek vermeyeceğiz" dedi.

34 Toplam Gösterim
Babacan'dan 14 Mayıs açıklaması

Erdoğan'ın adaylığıyla ilgili de konuşan Babacan, "Üçüncü bir kez aday olması ancak ve ancak Meclis'in erken seçim kararı almasıyla mümkün Anayasa'ya göre. İtirazlarımızın kayda geçmesi için, gereceğini yapacağız. Ama YSK'nın bu konuda nasıl bir karar vereceğini herkes biliyor" dedi.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, katıldığı Davos Zirvesi’nden Halk TV canlı yayınına bağlanarak seçim tarihiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın seçim tarihi için 14 Mayıs'ı işaret etmesiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Babacan, 6 Nisan'dan sonra yapılacak herhangi bir seçim kararı için Meclis'te destek vermeyeceklerini, söyledi.

Babacan'ın açıklamaları şöyle:

"14 Mayıs aslında beklenen bir tarihti. Hükümetten şimdiye kadar gelen bilgilerde de 14 Mayıs'ın daha sık anılan bir tarih olduğunu biz duyuyorduk hep. Dolayısıyla sürpriz değil. Ülkemiz için hayırlı olsun diyorum. Bu seçim kararının iki yöntemi olacak. Erken seçim bu nihayetinde teknik olarak. 18 Haziran'dan önce yapılan her seçim bir erken seçim. Bunun Meclis kararıyla erkene seçilmesi bir yol ya da Cumhurbaşkanı'nın imzasıyla erkene çekilmesi bir yol. Biz 6 parti olarak deklare etmiştik, belli bir tarihten yani 6 Nisan'dan sonra yapılacak herhangi bir seçime Meclis'te destek vermeyeceğiz. Yani Meclis'te oylanarak seçimin erkene alınmasına destek vermeyeceğimizi açıklamıştık. Dolayısıyla bu seçim erkene alınacaksa Sayın Erdoğan'ın ülkeyi seçime gönderme imzasını atarak erkene alınması mümkün olacak.

Bununla da ilgili özel bir süreç var. Nihayetinde kararı YSK veriyor ama sanırım hükümet YSK ile konuşarak 14 Mayıs'tan kabaca iki ay önce bu karar alınırsa süreç rahat rahat 14 Mayıs'a yetişir diye tahmin ediyorum. Ülkemiz için hayırlısı olsun. Demokrasimiz için hayırlı olsun. Nisanın başında da martın sonunda da olsa biz hazırdık zaten. Sorun yok. Kararı ya Meclis ya da Cumhurbaşkanı veriyor şu andaki Anayasa'mıza göre.

"MECLİS KARAR ALMAZSA ERDOĞAN ADAY OLAMAZ"

Bizim partimizdeki hukukçuların tamamı ama Türkiye'deki hukukçuların ekseriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ikinci dönemi olduğunu söylüyor. Dolayısıyla üçüncü bir kez aday olamayacağını söylüyor. Üçüncü bir kez aday olması ancak ve ancak Meclis'in erken seçim kararı almasıyla mümkün Anayasa'ya göre.

Hukukçularımızın görüşü çok açık, net olduğu halde eğer biz hiçbir şey yapmazsak o zaman hukukun üstünlüğü ilkesini dikkate alamamış oluruz. Eğer hukukun üstünlüğü diye bir şey varsa, hukukun üstünlüğünden bahsediyorsak bizim parti hukukçularımız ve Türkiye'deki hukukçuların geneli aday olamayacağını söylüyorsa yapmamız gereken YSK'ya bir dilekçeyle bunun doğru olmadığını bildirmek. Ama tabii nihai karar YSK tarafından alınacak. Ama böyle bir ortamda YSK'nın nasıl bir karar vereceği tahmin etmek de çok güç değil doğrusu. Biz sadece itirazlarımızın kayda geçmesi için, hukuk devletinin gereğinin yerine gelmesi için biz bunu yapacağız. Ama YSK'nın bu konuda nasıl bir karar vereceğini herkes tahmin ediyordur sanırım.

"EN SON DAVOS'A GELDİĞİMDE DOLAR 2 LİRA 30 KURUŞTU"

Gördüğüm herkese seçim falan beklemeyin gelin hemen diyorum. Ama tabii soruyorlar. Yıllardır devam eden bir iktidar var, Türkiye'nin trendinin aşağı doğru olduğunu herkes görüyor. En son Davos'a geldiğimde dolar 2 lira 30 kuruştu. Enflasyon Cumhuriyet tarihinin en yüksek rekorunu kırıyor. Ama yine de Türkiye ekonomi konusunda doğru kararlar aldığında hemen ayağa kalkabilecek bir ülke. Kanatlanır uçar. Bunu da herkes biliyor.

"ALTILI MASA OLARAK ORTAK ÇALIŞMA KÜLTÜRÜ OLUŞTURDUK"

Altılı Masa olarak seçimlerden çok önce bir araya geldik. Bir yılı aşkın bir süredir ortak çalışıyoruz. Ortak çalışma kültürü oluşturduk. Birbirimizi daha iyi tanıdık. Cumhuriyet tarihinde görülmemiş bir şeyi başardık. Seçimlerden önce 200 sayfalık bir politika dokümanı üzerinde altı parti olarak mutabakat sağladık. Yüzde 95 diyorum çünkü gelecek hafta perşembe günü altılı masa toplantımız var. 30'unda da onu açıklayacağız. Bunlar ülkeye güven getiriyor.

Madem Ali Babacan yeteneksizdi, bunları yapamıyordu, o zaman 14 yıl sen niye hükümetin en önemli pozisyonlarında beraber çalıştın diye adama sorarlar. O zaman adam değerlendirme becerisi, kabiliyeti yokmuş. Çocuk bezi satanı Hazine'nin başına getirmiş. Dışişleri olarak görev yaptırmıştır. Beraber çalıştık o dönemlerde. Demek ki insan kaynağı konusunda çok kötü sayın Erdoğan, eğer kendi dedikleri doğru ise."

HalkTv - Birgün

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE