Pazar, 23 Haziran 2024
.
.
chevron_left chevron_right
Ekonomi

Bakan Şimşek: Dış Dengedeki İyileşme Devam Ediyor

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, mayıs ayında dış ticaret dengesinde yaşanan olumlu gelişmeleri ve ekonomideki genel durumu değerlendirdi. İşte önemli açıklamalar:

328 Toplam Gösterim
Bakan Şimşek: Dış Dengedeki İyileşme Devam Ediyor

Dış Ticaret Dengesi Güçleniyor Mayıs ayında ihracatın %11,4 artış gösterdiği ve ithalatın %10,3 daraldığı belirtildi. Bu gelişmeler sonucunda dış ticaret dengesi yıllık 6 milyar dolar iyileşme kaydetti. Nisan ayında görülen geçici bozulmanın ardından, dış ticaret dengesindeki iyileşme öngörüler doğrultusunda devam etti.

Bakan Şimşek, son 20 yılda ortalama %3,8 olan cari açığın milli gelire oranının yıl sonunda %2,5 civarında gerçekleşmesini beklediklerini ifade etti. Açığın daralmasının dış kaynak ihtiyacını azaltarak kalıcı rezerv birikimine imkan sağlayacağını vurguladı.

Dezenflasyon ve Ekonomik Dengelenme Dezenflasyonun ekonomideki dengelenmeye eşlik edeceği bir döneme girildiğini belirten Şimşek, "En kötüsü geride kaldı!" dedi. Geçmiş 12 ayın birikimli etkilerini içeren yıllık enflasyonda en yüksek seviyenin bu ay görüldüğünü ifade eden Bakan, enflasyonla mücadelede geçiş döneminin tamamlandığını ve dezenflasyon sürecine girildiğini açıkladı.

Enflasyonda Kalıcı Düşüş Haziranda Başlıyor Bakan Şimşek, yıllık enflasyonun yüksek ihtimalle üçüncü çeyrek sonunda %50’nin altına gerileyeceğini belirtti. Dezenflasyon öngören piyasa, yıllık enflasyonu 12 ay sonra %33,2, 24 ay sonra ise %21,3 olarak bekliyor. Önümüzdeki dönemde beklentilerin hedeflere daha da yaklaşacağını söyleyen Şimşek, mali disiplini güçlendirerek dezenflasyon sürecine verilen desteğin artarak devam edeceğini vurguladı.

Fiyat İstikrarı ve Ekonomik Hedefler Fiyat istikrarına ulaşmanın sabır ve zaman gerektirdiğini belirten Bakan Şimşek, "Hedefimize ulaşmakta kararlıyız," dedi. Maliye politikalarının disiplinli bir şekilde uygulanarak enflasyonla mücadelede kararlılıkla devam edileceğini ifade etti.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in bu açıklamaları, ekonomideki olumlu gelişmelerin ve enflasyonla mücadeledeki kararlılığın altını çizdi. Bakan, gelecekte daha dengeli ve istikrarlı bir ekonomik ortam sağlanacağını vurguladı.

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE