Çarşamba, 05 Ağustos 2020
.
31
İstanbul
.
chevron_left chevron_right
Gündem

Bir an önce karardan dönülmeli

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Macaristan ziyareti öncesi Esenboğa Havalimanında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.Fırat'ın doğusunda terör örgütüne karşı başlatılan Barış Pınarı Harekatı'yla ilgili son gelişmeleri aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ülkemiz, Barış Pınarı Harekatı'yla 8 yıllık kirli planları sadece 8-9 günde paramparça etmiştir" ifadesini kullandı.

109 Toplam Gösterim
Bir an önce karardan dönülmeli

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasının devamında, "Ülkemizi yurt dışında temsil eden sporcular, Barış Pınarı Harekatı'ndan beri sistematik bir linç kampanyasıyla karşı karşıyadır" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları:

Barış Pınarı Harekatı ülkemizin gerçek dostlarını görmek bakımından önemli bir fırsat olmuştur. Bir aylık dönemde hem bizi sevindiren hem de üzüntüye sevk eden bir çok hadise yaşadık. Harekatın ilk anlarından itibaren Türkiye ile güçlü bir dayanışma sergileyen tüm dost ülkelere teşekkürlerimi sunmak istiyorum.

Ülkemizin yanında duran tüm ülkeleri hayırla, şükranla yad edeceğiz. Aynı zamanda Türkiye'yi karşısına alarak teröristlere hamilik yapanları, kol kanat gerenleri unutmayacağız. Ülkemiz 8 yıllık kirli planları sadece 8-9 günde paramparça etmiştir.

Görevi spor ve sporcuyu desteklemek, spor müsabakaları desteklemek olan uluslararası kuruluşların bu sürece dahil olmasının hiçbir makul sebebi yoktur. Ülkemizi yurt dışında temsil eden sporcularımız sistematik bir linç kampanyasına maruz kalmaktadır. Asker selamı veren sporcularımızla ilgili akla hayale gelmeyen soruşturmalar yapılmaktadır. Provokatif politik davranış görmek istiyorsanız önce aldığınız kararlara bakmalısınız. UEFA'nın sporcularımıza ve kulüplerimize yönelik tavrını reddediyoruz. Sadece süper ligdeki 18 kulübün tavrını değil, 82 milyonun her birinin hissiyatını yansıtmaktadır. Siz siyasetle sporu iç içe sokuyorsunuz, bunun izah edilecek bir yanı olamaz. Bizim sporcularımızın mehmetçiğe selam durması onun en doğal hakkıdır.

ABD ZİYARETİ

Telefon görüşmesinden sonra kararımı verdim. Şu anda yaptığımız ziyaret çok farklı. Barış Pınarı Harekatı'nın olduğu dönemde, burada ABD'nin elçiliği var mı, var. ABD 32-33 bin TIR araç gereç, silah gönderdi. Şimdi bunları yüz yüze görüşmek başka bir şey, telefonla görüşmek başka bir şey. Yüz yüze görüşmenin daha iyi olacağı fikrinde mutabık kaldık. Bu görüşmeleri yaparken, bir taraftan YPG/PKK/DEAŞ'ın buradan çekileceği sözünü bize verenler, şu anda bunu gerçekleştirmiş.

Rusya'yla yaptığımız mutabakatta, 150 saat içinde çekieceklerdi. Ancak 150 saat geçti, teröristler o bölgeden çıkmış değil. Tüm teröristlerin çıkması kaydıyla bir mutabıkta kalındı. Şu anda ne yazık ki böyle değil, şu anda teröristler Suriye Milli Ordusu'na saldırıyor, tabiki SMO'da onlara misliyle cevap veriyor. Bu sabah SMO'dan 11 şehit var, karşı tarafta ondan daha fazlası öldürüldü. Onlar bu saldırıları yaparken, Suriye Milli Ordusu ya da bizim askerimiz sessiz mi kalsın. Bu durumun cevabını daha fazla vermek zorundayız.

Ben Akşener'in talebini doğru bulmuyorum, biz bu adımı atmak zorundayız. Görüşmeleri kesemeyiz, en zor durumda bile bu görüşmeleri yapmak zorundayız.

Mutabakatın gereğini yapacağız, geri adım atmayız. Dün gece sayın Trump ile görüştük, sayın Putin'le de görüşeceğim. Bu değerlendirmelerden sonra, ABD seyahatimde de tüm aldığımız mesafeyi sayın Trump ile değerlendireceğiz. Artık biz önümüzdeki harekat tablosunu, adeta ülkemizin haritası neyse o şekilde bilir hale geldik. Dolayısıyla da çalışmalarımızı gerek silahlı kuvvetlerimiz, gerek bakanlarımız tablo üzerinde sürekli çalışıyor, attığımız, atacağımız adımları belirliyoruz.

BAĞDADİ'NİN ÖLDÜRÜLMESİ

Bağdadi'nin eşinin yanında DNA'sı doğrulanmış çocuğunun da olması bizim için önemli. Sorgulama işlemleri kararlılıkla devam ediyor.

Gazetevatan

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE