Pazar, 23 Haziran 2024
.
.
chevron_left chevron_right
Dünya

'BM Kıbrıs'ta sorunun parçası'

BMGK'nin Pile-Yiğitler yoluyla ilgili açıklamasına tepki gösteren KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, "Kıbrıs Türk halkının bütünün talebini dikkate almak yerine Rum tarafının yaygarasıyla hareket eden BM, son açıklamasıyla, Kıbrıs'ta sorunun parçası olduğunu bir kez daha ispat etmiştir" dedi

118 Toplam Gösterim
'BM Kıbrıs'ta sorunun parçası'

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) Pile-Yiğitler yoluyla ilgili açıklamasına tepki göstererek, Birleşmiş Milletlerin (BM) insani bir konu olan yol yapımında bile Kıbrıs Türk halkının bütünün talebini dikkate almak yerine Rum tarafının yaygarasıyla hareket ettiğini belirtti. Tatar, yaptığı yazılı açıklamada, BM'nin, son açıklamasıyla, Kıbrıs konusunda uzlaşıya katkının değil sorunun parçası olduğunu bir kez daha ispat ettiğini vurguladı. BMGK'nin açıklamasının "talihsiz ve kabul edilemez" olduğunu belirten Tatar, "Birleşmiş Milletler, tarafsız olması gerekirken Rum yanlısı tutum içine girerek, yıllardır yapmakta olduğu hatayı devam ettirmeyi tercih etmiştir. Bizler barışçı çizgimizi koruyarak halkımızın egemen eşitliğinden asla taviz vermeyecek, çıktığımız bu haklı yolda ilerlemeye devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

'BM bizi hep oyaladı'

Pile'de yaşayan Kıbrıs Türklerinin yol sorununu defalarca dile getirerek KKTC devletinden çözüm beklediğini aktaran Tatar, bu konuda BM ile görüşmelerinde bir noktaya varamadıklarını ve oyalandıklarını bildirdi. KKTC lideri Tatar, 18 Ağustos'ta KKTC'nin kendi imkanlarıyla yapmaya çalıştığı Pile-Yiğitler yolunun, KKTC toprakları içindeki bölümünde BM Barış Gücü askerlerince engellenmeye çalışıldığını hatırlatarak, şunları kaydetti: "İnsani bir konu olan yol yapımı konusunda bile BM Güvenlik Konseyinin gerçekleri tamamen göz ardı eden bir açıklama yapması, bu örgütün neye hizmet ettiğinin sorgulanmasını gerektirecek kadar ilginçtir. Bu yanlış ve yanlı BM zihniyetinden dolayıdır ki 4 Mart 1964'ten bu yana Rumlar, Kıbrıs'ta bir anlaşmayı değil, Enosis yolundan ayrılmamayı tercih etmektedir." Türkiye'nin desteğinin kendileri için çok önemli olduğunu vurgulayan Tatar, Pile yolu konusunda KKTC'ye destek açıklaması yapan Türk yetkililere Kıbrıs Türk halkı adına teşekkür etti.

Yenimesaj Gazetesi

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE