Cumartesi, 08 Mayıs 2021
.
.
chevron_left chevron_right
Sağlık

Botoks mu yaptırmalı, dolgu mu? Arasındaki Farklar

Medikal estetik işlemlerinin en çok tercih edilen 2 uygulaması; botoks ve dolgu.

2506 Toplam Gösterim
Botoks mu yaptırmalı, dolgu mu? Arasındaki Farklar

Uygulanma şekilleri itibariyle çok benzeseler de içerik ve etki olarak tamamen farklı olan botoks ve dolgu uygulamaları, genel kanının aksine farklılıkları nedeniyle birbirlerinin alternatifi değillerdir. Her ikisi de farklı bölgelerde, farklı şikâyetler için kullanılan dolgu ve botoks işlemleri, ihtiyaca yönelik şekilde kombin olarak aynı gün içinde uygulanabilen işlemlerdir.

Botoks ve dolgunun farklarını daha iyi belirtebilmek için öncelikle içerik farklarına dikkat çekmek gerekir. Botoks; Clostridium Botulinum isimli özel bakteriden elde edilen, saflaştırılmış protein içerikli bir ilaçtır. Dolgu ise; insan vücudunda bulunan proteinlerden biri olan hyalüronik asit içerikli jel formlu bir ilaçtır.

Hangi durumlarda Botoks, hangi durumlarda dolgu yaptırmalıyım?

Mimiklerden kaynaklanan ince çizgileri açmak için botoks, çok derinleşmiş kırışıklıkları doldurmak için dolgu tecih edilmektedir. Mimik kaynaklı çizgilerin meydana geldiği alın, kaş ortası, kazayağı adı verilen çizgilerin meydana geldiği göz kenarı bölgelerinde kullanılan botoksun, gözaltı bölgesinde kullanılması sakıncalıdır. Buna karşın, gözaltı bölgesinde meydana gelen morluklar, kahverengi halkalar ve torbalanmalar gözaltı ışık dolgusu ile çözüme kavuşabilir.

Deformasyona uğramış yüz hatlarını şekillendirmek ve belirginleştirmek de kozmetik dolgunun kullanım alanları arasındadır. Botoks kasları gevşeterek kırışıklıkları engellerken dolgu, kaybedilen hacmi arttırarak boşlukları doldurur.

Botoksun tedavi alanları; kaş ortası, göz kenarı, bazı durumlarda dudak üzeri bölgesi ve kaş kaldırma işleminde, ayrıca; terleme tedavisinin uygulandığı koltukaltı, el içi, ayak bölgelerinde kullanılır. Dolgu ise; gözaltı, yanak, dudak, dudak burun arası bölgelerinde, ameliyatsız burun şekillendirme ve çene ovali belirginleştirme işlemlerinde kullanılır.

Botoks ve Dolgunun Etki Süreleri

Botoks uygulamasında cilt yapısına göre değişkenlik gösteren kalıcılık süresi 6-8 ay arasındadır. Yapıldıktan 3 gün sonra etki etmeye başlayan işlem, 10 gün içerisinde kesin sonucuna ulaşır.

Dolgu uygulamasında kalıcılık süresi yine cilt yapısına göre değişkenlik gösterirken 1,5-2 yıl arasında sürer. İşlem uygulandıktan hemen sonra büyük oranda kendini belli eden uygulama, kesin sonucuna 10 gün içerisinde ulaşır.

https://estetikland.com/

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE