Cumartesi, 27 Kasım 2021
.
.
chevron_left chevron_right
Siyaset

Büyük itiraf: Abdullah Gül krizi bilerek çıkardı

Eski Adalet Bakanı İsmail Müftüoğlu, Merve Kavakçı'nın milletvekili yemin törenine geç gitmesi için Erbakan'ın talimat verdiğini ancak Abdullah Gül'ün bilerek kriz çıkarttığını aktardı.

26 Toplam Gösterim
Büyük itiraf: Abdullah Gül krizi bilerek çıkardı

Eski Demokratik Sol Parti Genel Başkanı ve eski Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Masum Türker ile eski Adalet Bakanı İsmail Müftüoğlu Öze Dönüş Platformu tarafından düzenlenen kahvaltıda gençlerle buluştu. İsmail Müftüoğlu, başörtülü ilk milletvekili Merve Kavakçı'nın yemin töreni sırasında Meclis'te yaşanan krizden eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü sorumlu tuttu.

Independent Türkçe'den Can Bursalı'nın haberine göre İsmail Müftüoğlu, programda "Türkiye'nin bir kaos içinde olduğunu artık herkes kabul ediyor. Ahlakta, ekonomide bir kaos var" dedi. "Kaosun oluşmasında insanların da rolü var" diyen Müftüoğlu, "Sandığa giderken ehliyet sahibi olmayanları iş başına getirenler de sorumlu" dedi.

Masum Türker ise faizin indirilmesi kararını eleştirerek "Faizi düşürmek demek, Türk Lirası'nın değerini düşürmek demektir. Faizi düşürmek kimin işine yarıyor? Örneğin konut yapanlar batmasın diye kamu bankalarında faiz düşürülüyor. Başka bankalar faizi düşürmüyor ki. Cumhurbaşkanı'na yanlış bilgi vermişler. Faizi indirmemeliyiz ki dolarizasyon hortlamasın" ifadelerini kullandı.

"ANLAŞMA YAPILMIŞTI"

1999'da Merve Kavakçı'nın milletvekili seçilmesinden sonra başörtüsü olmasından dolayı yemin töreni sırasında Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yaşanan krize değinen Masum Türker, bir mutabakat olduğunu ve bu mutabakata uyulmadığı için kriz yaşandığını anlattı. O sırada söze giren Milli Görüş hareketinin etkili isimlerinden eski Adalet Bakanı İsmail Müftüoğlu, şöyle konuştu:

"Merve Kavakçı'nın yemin etmesiyle ilgili anlaşma yapılmıştı. Necmettin Erbakan, gece geç saatte Merve Kavakçı'nın TBMM'ye getirilmesi, diğer partilerle kriz çıkmadan yemin etmesi yönünde talimat verdi. Bunun için de Abdullah Gül'ü ve Bülent Arınç'ı görevlendirdi. Ama Abdullah Efendi, Merve Kavakçı'yı erken getirerek kriz çıkmasını sağladı. Böylece Yenilikçiler lehine hareket etmiş oldu."

MECLİSTEN ÇIKARILMIŞTI

Merve Kavakçı, Fazilet Partisi'nden 18 Nisan 1999 seçimlerinde İstanbul milletvekili olarak seçilmişti. 2 Mayıs 1999'da TBMM'de ant içme törenine   başörtülü gelince meclisten çıkarılmıştı.

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE