Çarşamba, 21 Nisan 2021
.
.
chevron_left chevron_right
Ekonomi

Çalışmayan kadına güzel haber! Hesaba yatıyor

Çalışmayan ve sosyal güvencesi olmayan evi vefat eden on binlerce kadına güzel haber! Başvuru yapmaları yeterli.

37 Toplam Gösterim
Çalışmayan kadına güzel haber! Hesaba yatıyor

İki ayda bir hesaba 650 lira yatırılıyor. Bu destekten faydalanmak isteyen ve gerekli koşulları sağlayan eşi vefat etmiş kadın vatandaşların, resmi ikametgahlarının olduğu il/ilçe sınırları içinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfı’na (kaymakamlık içinde oluyor) başvuru yapmaları gerekiyor.Türkiye’de çalışmayan kadın oranı yüksek. Hatta hiçbir sosyal güvencesi olmayan kadınlar çok sayıda. Devlet, bu durumda bulunan ve desteğe ihtiyacı olan kadınların, kendilerini daha iyi hissedebilmeleri ve ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için çeşitli isimler altında nakdi yardımda bulunuyor. Eşi vefat eden kadınlara yönelik de böyle bir destek programı var. Ancak bundan yararlanabilmek için kadının emekli maaşının bulunmaması ve boşanmamış olması gerekiyor.

YILDA 3.900 LİRA

Aksi halde ödeme kesiliyor. Eşi vefat eden kadınlara sağlanan ödemede artışa gidildi. Yüzde 36 zamlanarak aylık tutar 275 liradan 325 liraya çıkarıldı. Ödeme 2 ayda bir yapılıyor. Yani 2 ayda bir hesaba 650 lira yatıyor. Bu da yılda 3.900 liralık karşılıksız ödeme anlamına geliyor. Bu ödemeden yaklaşık 170 bin kadın yararlanıyor. Eşi vefat eden ve sosyal güvencesi olmayan kadınlara sadece geçen yıl 377 milyon lira ödeme yapıldı.

Bu destekten faydalanmak isteyen ve gerekli koşulları sağlayan eşi vefat etmiş kadın vatandaşların, resmi ikametgahlarının olduğu il/ilçe sınırları içinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfı’na (kaymakamlık içinde oluyor) başvuru yapmaları gerekiyor.

Başvuruda nüfus cüzdanı dışında herhangi bir belge istenmiyor. Para PTT şubelerinden alınıyor. Sosyal Yardım Kartı’yla ATM’lerden çekim yapılabiliyor. Ancak kolluk kuvvetleri virüsle mücadele kapsamında bu ödemeyi evlere getiriyor. (Posta)

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE