Pazartesi, 13 Temmuz 2020
.
İstanbul
.
chevron_left chevron_right
Gündem

Çankaya'da kritik zirve

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran ve Rus mevkidaşları Ruhani ve Putin ile Suriye konulu Üçlü zirve için Pazartesi Çankaya'da bir araya gelecek. Beşinci kez buluşan liderlerin masasında Suriye'de yeni anayasa, İdlib ve Fırat'ın doğusu gibi çetin konular var

130 Toplam Gösterim
Çankaya'da kritik zirve

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, beşinci kez gerçekleşen Türkiye-Rusya-İran üçlü zirvesi için hafta başı Ankara'da Çankaya Köşkü'nde bir araya gelecek.

Suriye krizinin çözümünde etkin üç liderin buluştuğu stratejik önemdeki zirvede Fırat'ın doğusundaki ABD destekli terör örgütü YPG/PKK bağlantılı durum, İdlib'teki vaziyet ile Suriye'de siyasi geçiş için zaruri olarak görülen Anayasa Komitesinin kurulması konuları ele alınacak. Zirvede ayrıca Türkiye'nin Fırat'ın batısında Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarıyla oluşturduğu güvenli bölge ile Fırat'ın doğusunda ABD ile birlikte oluşturulması planlanan güvenli bölgenin detayları da konuşulacak.

Erdoğan-Putin-Ruhani zirvesinde İdlib mutabakatının uygulanmasına ilişkin süreç de gündeme gelecek. 4 milyona yakın nüfusun yaşadığı İdlib bölgesinden olası bir göç durumunda Cumhurbaşkanı Erdoğan, başta Avrupa Birliği olmak üzere tüm dünyaya sorumluluk alınması çağrısı yapmış ve "kapıları açarız" uyarısında bulunmuştu.

Dünyanın gözü Çankaya'da

Üçlü zirvelerin ilki Kasım 2017'de Rusya'nın Soçi kentinde; ikincisi Nisan 2018'de Ankara'da; üçüncüsü Eylül 2018'de Tahran'da; dördüncüsü Şubat 2019'da Soçi'de yapılmıştı. Bir sonraki altıncı liderler zirvesi ise Tahran'da yapılacak. Suriye krizinin geldiği nokta, Çankaya Köşkü'nde buluşan liderlerin çözmesi gereken çok sorun olduğunu gösteriyor.

Bu bağlamda Ankara'daki üçlü liderler zirvesinin önemi daha da artıyor. Suriye krizinin çözümü konusunda bu güne kadar en önemli inisiyatifi üstlenmiş ve ülkeyi barışa doğru götürmüş olan üç ülkenin liderlerinin Ankara'da buluşması nedeniyle başta ABD olmak üzere birçok ülkenin gözü de Çankaya Köşkü'nde gerçekleşecek toplantıda ve burada alınacak kararlarda olacak.

Liderler ikili görüşme de yapacak

Çankaya Köşkü'nde bir araya gelen liderlerin ikili görüşmeler yapması da bekleniyor. Üçlü görüşmelerde Suriye bağlamında sorunlar masaya yatırıldıktan sonra liderler ikili görüşmelerle ülkeleri arasındaki başka konuları da görüşme fırsatı bulacak. Putin-Ruhani görüşmesinde ABD'nin İran'a yaptırımları ve nükleer anlaşma konusunun ele alınması bekleniyor.

Cumurbaşknı Erdoğan ile Putin'in gerçekleştireceği ikili görüşmedeyse S-400 ve Rus savaş uçakları alımı konularının masaya gelmesi bekleniyor. Ayrıca iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesi konusu da ele alınacak konular arasında.

 

Yeni Mesaj

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE