Pazar, 23 Haziran 2024
.
.
chevron_left chevron_right
Siyaset

CHP Lideri Özel'den Sinan Ateş Açıklaması

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Sinan Ateş cinayeti ve MHP ile ilişkiler konusundaki çarpıcı açıklamalarıyla gündeme damga vurdu.

276 Toplam Gösterim
CHP Lideri Özel'den Sinan Ateş Açıklaması

Özel, MHP'nin Sinan Ateş cinayetiyle ilgili yükü sırtından atmak zorunda olduğunu belirterek, "Orada bir cenaze, bir kan var. Sinan Ateş benim siyaseten taban tabana zıt olduğum birisi. Ama değerli eşini misafir ettik. İki kızından haberdarım. O cenaze Ülkü Ocaklarınındı, MHP’nin. Ancak cenazeye bir taziye, bir telefon, çiçek veya tweet bile atılmadıysa, burada normal olmayan ben değilim" dedi.

Özel, MHP lideri Devlet Bahçeli ile yaptığı görüşmeye de değinerek, "Sayın Bahçeli ile çok iyi bir görüşme gerçekleştirdik. Her konuda aynı fikirde olmamız mümkün değil, ancak diyalog ortamının olumlu olduğunu kendisi de söyledi" ifadelerini kullandı. Özel, Bahçeli'nin kendisini kurultay sonrası tebrik ettiğini ve karşılıklı saygı çerçevesinde ilişkilerini sürdürdüklerini belirtti.

Ancak, MHP’nin grup toplantılarında kendisine yöneltilen soruların normalleşme sürecini dinamitleyen türden olduğunu vurgulayan Özel, "Sayın Bahçeli bana dört soru sordu. Bu sorular, CHP Genel Başkanı'na sorulacak sorular değildi. Terörist başını affetmeyi düşünüyor musunuz gibi sorular normalleşme iklimine uygun değil" diye konuştu.

Normalleşme Süreci ve Cumhur İttifakı

Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bahçeli ile yaptığı görüşmelerin detaylarını da paylaşarak, "Erdoğan ile yaptığımız görüşmeden Bahçeli’ye de ayrıntılı bilgi verdim. Vatandaşın bazı meselelerinde ortaklaştığımızı teyit ettik" dedi. 28 Şubat hükümlüleri ile ilgili alınan kararların olumlu bir adım olduğunu belirten Özel, "Normalleşme muhalefette yumuşamak değil. Müzakere yapacağız, sonuç aldığımız konuda teşekkür ederiz, alamadığımız konuda mücadele ederiz" dedi.

Özel, Kobani davası ile ilgili olarak da eleştirilerde bulunarak, "Kobani davası olay olduktan beş yıl sonra açılmış bir dava. Dava siyasidir ve bu tür siyasi davalara hep birlikte karşı çıkmalıyız. Çünkü yarın başka siyasi davalarda sizi yargılarlar. Bunu Türkiye’de normalleştirmemek lazım" şeklinde konuştu.

MHP'nin Normalleşme Karşıtlığı ve Diyalog Çağrısı

Özel, MHP’nin normalleşme sürecine kurumsal olarak karşı çıkması durumunda, "O zaman MHP’ye rağmen normalleşiriz, MHP de anormal segmentte kalır" dedi. Bahçeli ile yaptığı görüşmenin olumlu geçtiğini, ancak bazı MHP yetkililerinin attıkları tweetlerin normalleşme sürecine zarar verdiğini belirtti.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in bu açıklamaları, Türkiye siyasetinde tansiyonun yüksek olduğu bir dönemde diyalog ve normalleşme çağrısında önemli bir adım olarak değerlendiriliyor. Ulusal ve uluslararası kamuoyunun dikkatle izlediği bu süreçte, siyasi liderlerin nasıl bir yol izleyeceği merak konusu.

TV100

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE