Pazar, 23 Haziran 2024
.
.
chevron_left chevron_right
Siyaset

CHP Lideri Özgür Özel: “Topraklarımızın Yarıya Yakını İpotekli”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel, İzmir’de Bornova Belediyesi tarafından düzenlenen Kiraz Festivali’ne katıldı. Burada yaptığı konuşmada, iktidarın 22 yılda uyguladığı kötü tarım politikaları nedeniyle çiftçilerin topraklarını kaybettiğini vurgulayan Özel, konunun bir beka sorununa dönüştüğüne dikkati çekti.

236 Toplam Gösterim
CHP Lideri Özgür Özel: “Topraklarımızın Yarıya Yakını İpotekli”

Tarım Politikaları Eleştirisi

Özgür Özel, “Topraklarımızın yarıya yakını ipotekli. Bazı kentlerde dörtte üçü. Bazı kentlerde dörtte biri ama her yerde Yunan sermayeli ya da İsrail sermayeli firmalar, bankalar en uygun tarım kredisini veriyorlar. Bu son derece stratejik bir adım. Ziraat Bankası zenginlere kredi yetiştiriyor. Çiftçiye gelince düşük faizli tarımsal kredide kuyruk var. Hal böyle olunca, Ziraat Bankası’ndan uyguna Yunan bankası ya da İsrail sermayeli bankalar tarımsal kredileri veriyorlar. Diğer yerli bankalardan ucuz. Çünkü amaç ipotek almak. Bu toprakları orduları ile işgal edemeyenler, şimdi ipotekle toprak kazanmaya, topraklarımızı İsrail’e, Yunanistan’a katmaya gayret gösteriyorlar,” dedi.

Bornova’nın Önemi

Özel, Bornova’nın hayatında önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayarak, “Bornova benim hayatımda en önemli izler bırakan ilçedir. Ben köyünüzden 20 kilometre ileride Manisa’da doğdum. İlkokulu orada tamamladım. Ortaokulda devlet parasız yatılı bursu ile Bornova Anadolu Lisesi’ne gittim. O yüzden Bornova benim açımdan tüm ömrüm boyunca çok önemli bir yerde. Üniversite tercihi yaparken pek çok farklı şehre gidebilecekken Ege Üniversitesi’ni tercih ettim. İlk tercihim de Ege Üniversitesi’ydi, son tercihim de Ege Üniversitesi’ydi. Eşimle Bornova’da tanıştık. Kızım Bornova’da dünyaya geldi. Şimdi de buraya 14-15 kilometre ötede oturuyorum. İzmir benim ikinci memleketim. Bornova benim doğduğum, büyüdüğüm, hayatımın bütün önemli kazanımlarını, birikimlerini elde ettiğim, sosyal demokrasi ile tanıştığım, emekle tanıştığım, eylemle tanıştığım, bugünkü Özgür Özel’in yetiştiği, büyüdüğü yerdir. O açıdan çok önemli,” ifadelerini kullandı.

“Esas Beka Sorunu Budur”

Özel, iktidarın tarımı ve çiftçiyi yok eden tarım politikalarını hayata geçirdiğini ve bu durumun önemli sonuçlarının olduğunu belirtti. “Memlekette her dört genç çiftçiden üç tanesi bu işi yapmak istemiyor, bırakmak istiyor. Çiftçilerin yaş ortalaması 58 olmuş. Yani artık sadece yaşlıların yaptığı, dört gençten üçünün toprağı, köyü, çiftçiliği bırakmayı düşündüğü bir süreç. Ekilen ve dikilen arazinin Hollanda kadarını Türkiye son 20 yılda kaybetti. Topraklarımızın yarıya yakını ipotekli. Bazı kentlerde dörtte üçü, bazı kentlerde dörtte biri ama her yerde Yunan sermayeli ya da İsrail sermayeli firmalar, bankalar en uygun tarım kredisini veriyorlar. Bu son derece stratejik bir adım. Ziraat Bankası kötü yönetiliyor. Ziraat Bankası zenginlere kredi yetiştiriyor. Çiftçiye gelince düşük faizli tarımsal kredide kuyruk var. Günde iki kişi ya yararlanıyor ya yararlanamıyor. Hal böyle olunca, Ziraat Bankası’ndan uyguna Yunan bankası ya da İsrail sermayeli bankalar tarımsal kredileri veriyorlar. Diğer yerli bankalardan ucuz. Çünkü amaç ipotek almak. Bu toprakları orduları ile işgal edemeyenler, şimdi ipotekle toprak kazanmaya, topraklarımızı İsrail’e, Yunanistan’a katmaya gayret gösteriyorlar. Buradan Türkiye’yi yönetenlere sesleniyorum: Kendi çiftçine sahip çıkmazsan, ona uygun kredi vermezsen, borçlarını ödeyemeyecek duruma gelenin faizini silmezsen, ona tarımsal destekleri vermezsen, günü geldiğinde de onu başkalarına ipotek ettirirsen işte esas beka sorunu budur,” dedi.

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE