Çarşamba, 24 Temmuz 2024
.
.
chevron_left chevron_right
Siyaset

CHP'den iktidara 10 maddelik 'Suriye' çağrısı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Uzgel, Türkiye’nin Ortadoğu, Suriye ve sığınmacı politikalarının çöktüğünü ve iflas ettiğini belirterek, Erdoğan ve AKP hükümetini bu durumun başlıca sorumlusu olarak gösterdi. Uzgel, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Suriye politikasını yeniden belirlemesi gerektiğini vurguladı ve mevcut statükonun tıkandığını ifade etti.

481 Toplam Gösterim
CHP'den iktidara 10 maddelik 'Suriye' çağrısı

Prof. Dr. İlhan Uzgel, CHP'nin Suriye ve Türkiye'de yaşanan son olaylarla ilgili görüşlerini 10 maddede özetledi:

 1. Türkiye’nin Ortadoğu politikası, Suriye politikası ve sığınmacı politikası çökmüştür, iflas etmiştir.
 2. Erdoğan ve AKP hükümeti var olan bu vahim tablonun başlıca sorumlusudur.
 3. Hükümet, neden olduğu Suriye krizini çözemediği gibi, Türkiye’yi bu krizin tutsağı haline getirmiştir.
 4. Erdoğan izlediği politikayla Suriye’nin yıkımına neden olurken ve Türkiye’yi dünyanın sığınmacı deposu haline getirirken, bir de bu insanların hayatı üzerinden Avrupa ile pazarlık yapmaktan çekinmemiştir.
 5. Türkiye’de giderek sayısı artan sığınmacıların yarattığı toplumsal, siyasal, ekonomik ve demografik sorunları görmezden gelmiş, bu sorunlardan bir tanesini bile çözmek için hiçbir girişimde bulunmamıştır.
 6. Türkiye, Atatürk döneminin temel taşı olan komşuların içişlerine karışmama ilkesine sözde değil uygulamada da bağlı kalmalıdır.
 7. Türkiye, Suriye politikasını yeniden belirlemeli, mevcut statükonun devamının tıkanma noktasına geldiğini görmelidir. Maaşını ödediği ÖSO mensuplarının Türk bayrağını yakması, Türk mallarına zarar vermesi kabul edilemez.
 8. Erdoğan hükümeti, sığınmacıların geri gönderilmesi de dahil, sorununun çözümü için derhal gerçekçi ve uygulanabilir bir yol haritası yayınlamalıdır.
 9. Esad yönetimi ile normalleşme süreci sürdürülmelidir.
 10. Vatandaşlarımızı itidalli olmaya ve böyle ortamlarda görülebilecek provokasyonlar karşısında dikkatli olmaya çağırıyoruz.

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0 Yorum
 • Yorumu Gönder
 • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE