Pazar, 23 Haziran 2024
.
.
chevron_left chevron_right
Siyaset

CHP'den TMO'nun Buğday Alım Fiyatlarına Sert Tepki

CHP Genel Başkan Yardımcısı Özgür Karabat, TMO'nun gece yarısı açıkladığı buğday alım fiyatları hakkında bir açıklama yayınladı. Karabat, tarımsal üretim maliyetlerinin her geçen gün arttığına vurgu yaparak, açıklanan fiyatların çiftçiler için büyük bir hayal kırıklığı olduğunu belirtti.

236 Toplam Gösterim
CHP'den TMO'nun Buğday Alım Fiyatlarına Sert Tepki

HAYAL KIRIKLIĞI

Karabat açıklamasında, "TMO’nun gece yarısı açıkladığı komik artış binlerce üretici için hayal kırıklığı oldu. Ülkemizde yüksek enflasyon baskısı ile geçim sıkıntısı artan çiftçilerimizin gözü kulağı günlerdir TMO tarafından açıklanacak fiyatlardaydı" dedi. Çiftçilerin artan girdi maliyetlerine, doğal afetlerin verdiği zararlara ve artan kredi faiz oranlarına rağmen buğdaylarını ekerek üretim yaptıklarını belirten Karabat, "Her yıl olduğu gibi bu yıl da emeğinin karşılığını almak üzere hasadına başladı. Fakat TMO’nun gece yarısı operasyonu gibi açıkladığı ve geçen yıla göre ton başına sadece 1000 lira olan artış, hayal kırıklığı yaşattı!" diye konuştu.

BUĞDAY MİLLİ BİR MESELEDİR

Buğday fiyatlarının sadece çiftçinin sorunu olmadığını vurgulayan Karabat, "Buğday fiyatları sadece çiftçinin sorunu değil, ülkenin en temel sorunudur! Ektiği buğdayı satamayan çiftçi varsa tarım yoktur! Üretim maliyetini karşılayamayan çiftçi varsa tarım yoktur!" ifadelerini kullandı. Karabat, dünyada gıda güvenliği ve üretimin en önemli politikalardan biri olduğuna dikkat çekerek, "Açıklanan buğday alım fiyatı Türkiye’nin tarımdan çıkma adımıdır!" dedi.

TÜİK ENFLASYONUNUN ALTINDA FİYATLAR

CHP’li Karabat, üretici maliyetleri hakkında yaptığı değerlendirmelerde, "Ülkemizdeki ekonomik kriz koşulları, her gün artan maliyetler düşünüldüğünde yapılan artış gerçekten komik kalıyor!" dedi. 2023 yılında buğdayın alım fiyatı 8.250 TL olurken, 2024 fiyatının 9.250 TL olduğunu belirten Karabat, "Artış sadece yüzde 12! Son 1 yılda TÜİK’in enflasyonu bile yüzde 75,45 olarak açıklandı. Motorine yüzde 105, gübreye yüzde 36 zam geldi. TMO’nun bu kararı ithalat lobileri için alındı!" ifadelerini kullandı.

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE