Pazar, 23 Haziran 2024
.
.
chevron_left chevron_right
Siyaset

CHP'li Bulut: “Emekli Maaşı İçin Yeni Bir Düzenleme Yapılmalı”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Burhanettin Bulut, kök maaşı 8 bin TL ve altında olan milyonlarca emeklinin maaş artışından yararlanamayacağı iddialarını Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıdı. Bulut, bu durumun kabul edilemez olduğunu belirterek, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi.

135 Toplam Gösterim
CHP'li Bulut: “Emekli Maaşı İçin Yeni Bir Düzenleme Yapılmalı”

EMEKLİLERİN MAAŞ ARTIŞI YOK

Burhanettin Bulut, AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılında en düşük emekli maaşının 1,5 asgari ücret iken, bu paranın yıllar içinde eridiğini ve bugün sefalet ücreti olarak nitelendirilen 10 bin liraya kadar düştüğünü hatırlattı. Bulut, "Asgari ücretle kıyaslandığında maaşı 25-26 bin lira olması gereken emekli, en düşük emekli maaşı olan 10 bin lirayla geçinemiyor, kirasını, faturalarını ödeyemiyor ve eve ekmek götürebilmek için çalışmak zorunda kalıyor" dedi.

TEMMUZ ZAMMI VE SEFALET ÜCRETİ

Emekli maaşlarına Temmuz ayında enflasyon farkından dolayı yüzde 25 dolayında zam yapılacağını belirten Bulut, basında yer alan haberlere göre en düşük emekli maaşına bu yıl artış yapılmayacağını ve kök maaşı 8 bin TL ve altındaki emeklilerin artıştan yararlanamayacağını ifade etti.

OCAK AYINA KADAR ZAM YOK

Bulut, kök aylığı 10 bin liranın altında olan 3 milyon 601 bin 551 emeklinin Ocak ayına kadar 10 bin lira sefalet ücretine ya da çok az bir artışla maaş almaya devam edeceğini vurguladı. "Milyonlarca emeklinin açlık sınırının çok altında maaşlarla hayatını idame etmeye zorlanması asla kabul edilemez" diyen Bulut, "İtibarlarından, konforlarından tasarruf etmeyenler, dövizle sözleşme yaptıkları projelere, Kur Korumalı Mevduata, faize milyarlarca lira akıtanlar emekliye gelince 'yaşa, öl' diyorlar. Emeklinin sefalet içinde yaşadığını görmezden geliyorlar" ifadelerini kullandı. Bulut, en düşük emekli aylığının asgari ücretten az olmaması ve emekli bayram ikramiyelerinin asgari ücret seviyesine çıkarılması gerektiğini belirtti.

YENİ BİR DÜZENLEME TALEBİ

CHP’li Bulut, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

 1. Kök ücreti 8 bin liranın altında olan emeklinin zam alamayacağı, 10 bin lira almaya devam edeceği doğru mudur?
 2. Söz konusu iddialar doğruysa maaşı 10 bin lira ve 10 bin liranın altında maaş almaya devam edecek kaç emekli olacaktır?
 3. Kök ücreti 10 bin liranın altında olan emeklinin 10 bin lira üzerinde maaş alması için herhangi bir çalışma yapılmakta mıdır?

Bu soruların yanıtlanması ve emeklilerin mağduriyetlerinin giderilmesi için gerekli düzenlemelerin yapılması bekleniyor.

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0 Yorum
 • Yorumu Gönder
 • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE