Perşembe, 30 Mayıs 2024
.
.
chevron_left chevron_right
Siyaset

CHP'li Karasu: “Mülakat Kaldırılmalı”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Karasu'nun TCDD'de gerçekleştirilen mülakat sınavlarına ilişkin eleştirileri ve Ulaştırma Bakanı Uraloğlu'nun savunması gündemde. Karasu, TCDD'nin görevde yükselme sınavında adaylara meslekle ilgisi olmayan soruların sorulduğunu iddia ederken, Bakan Uraloğlu ise soruların mevzuata uygun olduğunu savundu.

163 Toplam Gösterim
CHP'li Karasu: “Mülakat Kaldırılmalı”

TCDD tarafından düzenlenen görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarında, adaylara "Penisilin'in keşfini gerçekleştiren bilim insanının kim olduğu" gibi meslekle ilgisi olmayan soruların sorulduğu iddia edildi. Bu soruların parti ve sendika bağlantıları olan personelin lehine kullanıldığı öne sürülürken, Ulaştırma Bakanı Uraloğlu, soruların mevzuata uygun olduğunu ve herhangi bir ayrımcılık olmadığını açıkladı.

CHP'li Karasu'nun Ulaştırma Bakanı'na yönelik soru önergesine yanıt veren Uraloğlu, sınav sorularının mevzuata uygun olduğunu belirtti ve her personele aynı soruların sorulmadığını ifade etti. Ayrıca son bir yıl içinde TCDD'de yapılan mülakatlarla işe alınan personel sayısını da paylaştı.

MÜLAKAT KALDIRILMALI

CHP’li Karasu, soru önergesinde sözlü sınav sorularının mevzuata uygunluğunu değil, yapılan işle olan ilgisini sorguladığını hatırlatırken “Benim soru önergemdeki sorularıma yanıt verilmemiş. Sözlü sınavda sorulan soruların, TCDD personelinin görev alanıyla ne ilgisi var? Allah aşkına bu soruların yanıtlarını Bakan cevaplandırabilir mi? Ben bunları soruyorum, bakan soruların fanustan çekildiğini, personele aynı soruların sorulmadığını açıklıyor. Ben mülakat, torpil ve kayırmacılık, emek hırsızlığı diyorum, bakan mevzuata uygun diyor. Seçim meydanlarında sözünü verenler, sözüne sadık kalsın. Hiç kimseye minnet ettirmeyecek, liyakatli atamalar ve görevlendirmeler için mülakat sistemi bir an önce kaldırılmalıdır” diye konuştu.

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE