Salı, 16 Nisan 2024
.
.
chevron_left chevron_right
Siyaset

CHP'li Taşcıer: Emekliler Yılı, En Geniş Kapsamlı Alaya Alma Girişimlerinden Birisi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Gölge Bakan Gamze Taşcıer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Bakanlar Kurulu sonrası emekli aylıklarına yapılacak artış ve taban aylık konusundaki açıklamalarını eleştirdi. Taşcıer, sosyal medya hesabından yaptığı yazılı açıklamada şunları belirtti:

54 Toplam Gösterim
CHP'li Taşcıer: Emekliler Yılı, En Geniş Kapsamlı Alaya Alma Girişimlerinden Birisi

"AKP Genel Başkanı'nın Bakanlar Kurulu sonrası gerinerek ve övgü bekleyerek açıkladığı aylık artışları, 16 milyon emeklinin sefaletinin süreceğinin ilanı oldu. Günlerdir emekliler oyalanıyor, 'büyük müjde' beklentileri yaratılıyordu. Bu iktidar kendi vatandaşına insanca yaşayabileceği aylıkları çok görüyor, emekliyi de Devlet’in sırtına bir 'yük' olarak nitelendiriyor."

"Erdoğan’ın 2024’ü ‘emekliler yılı’ ilan etmesi, bu kadarı da olmaz denilen sınırın bile kilometrelerce ötesinde bir söylemdir. Herhalde tarihte görülen en geniş kapsamlı alaya alma girişimlerinden birisiyle karşı karşıyayız. 10 bin lira taban aylığa mahkum olmuş milyonlarca emekliye, bu yılın onların yılı olacağı müjdeleniyor."

"Emekliye bir ev kirası etmeyen aylığı reva gördükleri yetmiyor, bir de vicdansızca alay ediyorlar. Kirayı ödese, bu insanlar ne yiyecek diye bile düşünmeyen bir anlayış bu. Ki emekli sadece karnını doyurabilip ölmeyi mi beklesin? Türkiye şöyle büyüyor, böyle büyüyor diye anlatıyorlar. Bizim, emeklilerimizin tatile, sinemaya, tiyatroya gidebilme, kültürel faaliyetlere katılım sayısını, torunlara verdikleri harçlıkların nasıl artırılabileceğini konuşmamız gereken yerde, emekliler nasıl hayatta kalacak diye konuşuyoruz. Bu ülkenin insanı buna mı layık?"

"Tüm emekliler bu duruma tepki göstermek, ses yükseltmek, sandık önlerine geldiğinde de bu alaycılara gerekli cevabı vermek durumundadır. CHP olarak talebimiz ve vaadimizin en düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesine çekilmesiydi, ama AKP asgari bir yaşamı bile emekliye çok gördü."

"Bugün maalesef en düşük emekli aylığı asgari ücretin sadece ve sadece yüzde 59’u oldu. Tüm SSK ve Bağ-Kur emeklisi aylıklarına yüzde 42.6 artış yapıldığı da doğru değil. Kök aylığı 7 bin 13 lira ve altında olan milyonlarca emeklinin alabildiği artış yüzde 33’te kalmış oldu. Yani enflasyonun bile altında. İşte AKP’nin emekliye büyük müjdesi bu."

"Aybaşında enflasyon verileri belli olduğundan bu yana ifade ediyoruz, emekliler arasında oluşan oransal artıştaki farkın kapatılması ve üzerine de tüm emekliler için refah payı eklenmesi gerekirdi dedi.

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE