Çarşamba, 07 Haziran 2023
.
.
chevron_left chevron_right
Ekonomi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan memur zammı açıklaması!

HAK-İŞ Genel Kurulu'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan temmuz ayını işaret ederek en düşük memur maaşının ne kadar olacağını açıkladı. Yapılan açıklamanın ardından en düşük memur maaşına yüzde kaç zam yapılacağı gündemi meşgul etmeye başladı.

47 Toplam Gösterim
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan memur zammı açıklaması!

 Emekli ve memur maaşlarına ocak ve temmuz ayında 6 aylık enflasyon farkı ile yılda iki kez zam yapılmaktadır. Son olarak 2023 ocak ayında yapılan zam ile en düşük memur maaşı 11 bin 848 liraya yükselmişti. İşte 2023 Temmuz memur zammında yaşanan son dakika gelişmeleri... Emekli ve memur maaşlarına ocak ve temmuz ayında 6 aylık enflasyon farkı ile yılda iki kez zam yapılmaktadır. Son olarak 2023 ocak ayında yapılan zam ile en düşük memur maaşı 11 bin 848 liraya yükselmişti. Erdoğan, "En düşük memur maaşını 22 bin TL seviyesine yükseltiyoruz. Maaşlardaki bu artışları otomatik olarak memur emeklilerimize de yansıtıyoruz. Temmuz ayına kadar çalışmaları tamamlayacağız. Birinci dereceye inen ve şartları tutan tüm memurlarımızın 3600 ek gösterge hakkından yararlanabilmesini de temin edeceğiz." açıklamasında bulundu.

KAMU İŞÇİLERİNE YÜZDE 45 ZAM!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Ülkemin menfaatlerini ve vicdanımı bir kenara koymadan hasbi bir değerlendirme yapalım istedim. Bana gelen bilgileri aşmaya gayret ettim. Bu protokolle yaklaşık 700 bin kardeşimizin 2023-2024'te alacağı ücretin çerçevesini belirliyoruz. Bu toplu iş sözleşmesi çerçevesiyle, refah payı dahil ücretlerde yüzde 45 zam yapıyoruz, böylece en düşük kamu işçisi ücretini 15 bin liraya çıkıyor.

Başkaca iş primi ödemesi bulunmayan işçilerimize yüzde 4 ile yüzde 6 arasında prim ödemesi uygulamasını da bu sözleşmeyle getiriyoruz.

Gazi, terör mağduru ve şehit yakını işçilerin çıplak ücretlerine yüzde 10’luk ilave yapıyoruz."

HaberTürk

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE