Pazar, 22 Mayıs 2022
.
.
chevron_left chevron_right
Siyaset

Davutoğlu: ''Arkama Bakmadan İstifa Ettim''

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, AK Parti'deki geçmişi ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

52 Toplam Gösterim
Davutoğlu: ''Arkama Bakmadan İstifa Ettim''

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya ziyaretine bakanların katılmamasına ilişkin  açıklamalarda bulundu. "Bana gelen bilgiler bunun Rusya tarafından istendiği yönünde" açıklamalarını yaptı.

 

"ARKAMA BAKMADAN İSTİFA ETTİM"

Ahmet Davutoğlu, "AK Parti içinde görev aldığı dönemde hiç istifa etmeyi düşündünüz mü?" sorusuna ise "Cumhurbaşkanımız istifa edip Dışişleri Bakanı olmam gerektiğini ifade ettiğinde tümüyle istifa edip akademik hayata dönmek istediğimi söyledim ama herhangi bir problem olduğundan değil. Daha sonra barbarca kapatılan Şehir Üniversitesi'nin kurulabilmesi için bir akademik çalışma yapmayı düşünüyordum. Bir o dönemdir. Daha sonra Dışişleri Bakanı olduğumda her hangi bir istifa düşüncem olmadı. Görevimi yaptım. Başbakanken, Türkiye'nin bütününü yönetmeye başladığında giden aksaklıkları çözmek için reform paketleri başta şeffaflık, siyasi ahlak gibi oluşturduğum zaman ilkesel ayrılığa düştüğüm zamanda hiç tereddüt etmedim arkama bakmadan istifa ettim. Başbakanlıktan ayrıldıktan sonra da doğru bildiğim hakikatleri önce içeride sonra dışarıda söyledim" diyerek yanıt verdi. 

Davutoğlu, "Sayın Cumhurbaşkanı ararsa ben her zaman söyledim. Herkesle görüşürüm. Memleket meselesi söz konusuysa kimseyi dışlamam" ifadelerini kullandı.

Davutoğlu Rusya'ya gerçekleştirdiği ziyarete ilişkin ise çarpıcı bir iddiada bulundu. "İlk kez bir cumhurbaşkanı yanında herhangi bir bakan olmaksızın bir ziyaret gerçekleştirmek zorunda kaldı" diyen Davutoğlu, "Bana gelen bilgiler bunun Rusya tarafından istendiği yönünde. Eğer böyle istenmişse durum daha da vahim. Türk heyetinde kimin yer alacağına başka bir ülke karar veremez. Eğer Erdoğan tarafından bu tercih edilmişse ya bakanlarının bilgilerine güvenmiyor ya da sadakatlerine güvenmiyor. Her iki halde de bakanları değiştirmesi lazım. Ya da bakanların 'bu bizim devlet onurumuza yakışmaz' deyip ayrılması lazım. Rusya istemişse 'Seni biz bir kişi kabul ederiz. İstediğimizi sana söyleriz. Sen de gereğini yaparsı'. Bunu sineye çeken cumhurbaşkanı da tarihte aynen Trump'ın "Ahmak olma" mektubu gibi diplomaside kara bir leke olarak bunu taşır." ifadelerini kullandı.ABD ile olan ilişkilerle ilgili ise Sorunların temeli ilişkilerin şahsileşmesidir" ifadelerini kullanan Davutoğlu, yapacağı ilk işin tekrar "kurumsal ilişkileri dönüştürmek ve ciddi kurumsal yenilenme gerçekleştirmek" olacağını söyledi. DHA 

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE