Çarşamba, 24 Temmuz 2024
.
.
chevron_left chevron_right
Siyaset

Deniz Yücel: "Asgari ücreti en az 25 bin lira yapın"

CHP Parti Sözcüsü Deniz Yücel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'e seslenerek, asgari ücretin 25 bin liraya yükseltilmesini ve emeklilere refah payı verilmesini talep etti.

210 Toplam Gösterim
Deniz Yücel: "Asgari ücreti en az 25 bin lira yapın"

Yücel, MYK toplantısında yaptığı açıklamada, memur ve emekli maaşlarına yapılacak zamların yetersiz olduğunu ve enflasyonun gerçek oranlarının gizlendiğini ifade etti. Yücel, "Asgari ücretlinin sofrasından 21 kilo peynir, 94 litre süt eksildi" diyerek, halkın ekonomik sıkıntılarının altını çizdi.Yücel, "Asgari ücretlinin sofrasından 21 kilo peynir, 94 litre süt eksildi" diyerek, halkın ekonomik sıkıntılarının altını çizdi.

Ekonomik Talepler ve Eleştiriler

CHP Parti Sözcüsü Deniz Yücel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'e seslenerek asgari ücretin 25 bin liraya yükseltilmesi gerektiğini vurguladı. Yücel, "Milyonluk makam araçlarına bütçe var, çift maaşlara bütçe var, temsil, tören, ağırlama ve toplantı giderlerine bütçe var ama asgari ücretliye, emekliye, emekçiye bütçe yok öyle mi?" dedi. Ayrıca, en düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesine çıkarılmasını ve emeklilere refah payı verilmesi gerektiğini belirtti.

Muharrem Ayı ve A Milli Futbol Takımı Tebriği

Yücel, Muharrem Ayı'nın milletimize ve tüm insanlığa huzur getirmesini dileyerek, A Milli Futbol Takımı'nı Avrupa Futbol Şampiyonası'ndaki başarılarından dolayı tebrik etti. "Kaçan sadece yarı finaldi, çocuklar ise bizim çocuklar. Her birini teker teker bağrımıza basıyoruz," dedi.

Enflasyon ve TÜİK Verileri

TÜİK'in açıkladığı düşük enflasyon oranlarını eleştiren Yücel, "Elbette ki, memur ve emekli maaşlarına yapılacak zammı netleştirecek olan enflasyon oranı yüksek çıkmayacaktı. Açıklanan enflasyona, kendi bakan ve bürokratlarının bile inandığını düşünmüyoruz," ifadelerini kullandı. Türkiye'nin en yüksek enflasyona sahip üçüncü ülke olduğunu belirten Yücel, asgari ücretlinin alım gücünün eridiğini ve temel gıda maddelerinde önemli kayıplar yaşandığını dile getirdi.

Eğitimde Gericileşme ve Reform Karşıtlığı

CHP olarak eğitim sistemindeki gericileşmeye karşı duracaklarını söyleyen Yücel, "Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli" adlı eğitim reformunu yargıya taşıyacaklarını ve Öğretmenlik Meslek Yasası'na karşı mücadele edeceklerini belirtti. "AKP, bir nesli heba ettirmemize izin vermeyecek," dedi.

Sinan Ateş Davası ve Adalet Sistemi Eleştirisi

Sinan Ateş cinayetinin üstünün örtülmeye çalışıldığını ve davanın hukukun siyaset kurumu tarafından esir alındığını belirten Yücel, "Bu dava, hukukun siyaset kurumu tarafından esir alındığı bir dava haline gelmiştir," dedi.

Sığınmacı Sorunu ve Dış Politika Eleştirisi

Yücel, Türkiye'nin Avrupa'nın mülteci deposu olmaması gerektiğini ve CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in Temmuz ayında Şam'a bir ziyaret gerçekleştirmeyi planladığını açıkladı. Türkiye'nin dış politikasını eleştirerek, Erdoğan'ın Suriye ile yeniden ilişki kurma isteğini eleştirdi. "Sayın Erdoğan; bugüne kadar izlediğin dış politika ortada," dedi.

Anka

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE