Çarşamba, 19 Haziran 2024
.
.
chevron_left chevron_right
Gündem

Dünyanın en nadir kuşu

Dünyanın en nadir kuşu, başında kediler dolaşırken bulundu.Adı Kur'an'da geçen nadir kuşlardan birisi olan ebabil kuşları ile ilgili haberler çok dikkat çekiyor. Ömrünün yüzde 90'ını havada geçirdiği bilinen bu kuşu insanların görmesi pek mümkün olmuyor.

2164 Toplam Gösterim
Dünyanın en nadir kuşu

Çünkü ebabil kuşları tüm canlılardan kaçmaya çalışan bir özellikte yaratılmışlardır. Onları beslenirken ya da yerde yürürken görmeniz pek mümkün değildir. İşte İstanbul'da bir ev hanımı tarafından kedilerden kurtarılan yaralı ebabil kuşunun hikayesi…


Geçen ay Hatay'da bir vatandaşın yol ortasında bulduğu bir ebabil kuşundan sonra bu kez de İstanbul Bakırköy'den haber geldi. Bir apartmanın bahçesinde kedilerin eline düşen ebabil kuşuna duyarlı vatandaşlar sahip çıktı. Yaralı kuşu alıp evine götüren kadın, Fil suresinde anlatılan ve bir çok dini hikayeye konu olan Ebabil kuşu olduğunu öğrenince çok şaşırdı ve heyecanlandı.

Dünyanın en nadir kuşu, başında kediler dolaşırken bulundu
Bakırköy, Ataköy'de Aliye Polat isimli vatandaş, evin bahçesinde kedilerin bir kuş yakaladığını gördü. Hızlıca kedilerin elinden kurtarmaya çalıştığı kuşun sırtından yaralandığını anlayınca kızı ile birlikte veteriner hekimliğine götürdü.


Dünyanın en nadir kuşu, başında kediler dolaşırken bulundu
Burada da bulduğu kuşun Kuran'ı Kerim'de Fil suresinin anlattığı ve birçok dini hikayeye konu olan Ebabil kuşu olduğunu öğrenince çok şaşırdı.

Dünyanın en nadir kuşu, başında kediler dolaşırken bulundu
Kuşu kedilerin arasından çıkartıp kurtardığını belirten Aliye Polat, "Arka bahçede kediler başındayken buldum. İki saat evde durdu ardından kızım veterinere götürdü. Veteriner de ebabil kuşu olduğunu söyledi. Ardından Orman, Su işleri Müdürlüğünü aradık, geleceğiz dediler. Ben bun üzülüyorum bir şey yemiyor. Şu anda ne yapacağımızı bilmiyorum" dedi.

Dünyanın en nadir kuşu, başında kediler dolaşırken bulundu
Annesinin kuşu bulduktan sonra veterinere götürdüğünü ve orada da ebabil kuşu olduğunu öğrendiklerini söyleyen Şirvan Polat, "Veterinere götürdüm ilk başta. O zaman ebabil kuşu olduğunu bilmiyordum. İlk başta sığırcık kuşu diye düşündüm. Adam 'buna bakamazsınız, çok küçük yavru bu' dedi. 'Orman ve su İşleri yetkililerini arayın' dedi. Ardından araştırayım dedim. Baktım, çok değerli bir kuşmuş, koruma altındaymış. Ölmesin çok küçük. İnşallah iyileşir" ifadelerini kulandı.

Dünyanın en nadir kuşu, başında kediler dolaşırken bulundu
Yaralı Ebabil Kuşa yetkililer gelene kadar duyarlı aile evinde bakacaklarını belirtti.Ebabil kuşu, kırlangıçlara göre kanatları daha uzun ve kavisli bir kuş türüdür. Gece-gündüz havada kalır ve uçarken uyurlar. Geceleri gören bir türdür.

Yalnızca üreme dönemlerinde yere inip, kayalıklardaki ve yüksek binaların çatılarındaki yuvalarında uyurlar. Sürüler halinde, tiz çığlıklar atarak uçarlar.Ayaklarının üstünde diğer kuşlar gibi dik bir şekilde duramazlar. Türkiye'de ilkbaharda görülmeye başlar, sonbaharda güneye göç ederler.

Çıkardıkları sesler ve görüntüsüyle görenleri adeta büyülemektedir. Genellikle şehirlerde yaşayan bu kuş türü, kırlangıç kuşuyla benzediği için zaman zaman karıştırılmaktadır.Ebabil kuşu yaşam sürelerinin yüzde 90'ını havada süzülerek geçirirler. Ebabil kuşlarının çok sayıda türü vardır.

Türkiye'de ise bu türlerden 4 tanesi yaşamaktadır. Bu kuşlar göçmen kuşlar arasında yer almaktadır. Türkiye soğuk olduğu için kış aylarında Afrika'ya göçerler.İlkbaharın sonuna doğru da tekrar Türkiye'ye gelir. Ebabil kuşlarının ortalama ömür süreleri ise 27 yıldır. Yuvalarını kalabalık yerlere yapmazlar.

Uçarken kanatlarını asla kapatmazlar yuvaları çatıların uzak noktasındadır ve çok hızlı hareket ederler.Ebabil kuşu tüm canlılardan kaçmaya çalışır ve bunun için hızlı ve çevik bir vücut yapısına sahiptir.Onları beslenirken ya da yerde yürürken görmeniz mümkün değildir denilemez ancak çok da nadirdir.Ebabil kuşları Kuran-ı Kerim'de adı geçen nadir kuşlardandır. Bu kuşlar Fil Suresi'nde yer almaktadır.

Kuran-Kerim'de de yer alan kuş Ebabil kuşları Kabe'yi yıkmak için gelen; dönemin en acımasız ve İslam düşmanlığı yapan Ebrehe ve kalabalık fil ordusunu gagalarıyla taşıdıkları taşları atarak yenilmelerine sebep olmuşlardır.
Fil suresi, Kabe'yi yıkmak isteyen Ebrehe'nin fillerle hücumunu konu edindiği için bu adı almıştır. Kâfirûn sûresinden sonra Mekke'de inen sure 5 ayettir. İşte o surenin meali...

Rahmân ve Rahîm (olan) Allah'ın adıyla.

- Rabbin fil sahiplerine neler etti, görmedin mi? - Onların kötü planlarını boşa çıkarmadı mı? - Onların üstüne ebâbil kuşlarını gönderdi. - O kuşlar, onların üzerlerine pişkin tuğladan yapılmış taşlar atıyordu. - Böylece Allah onları yenilip çiğnenmiş ekine çevirdi.Kur'an'da adı geçen nadir kuşlardan olan ebabiller bir yılda yaklaşık 200 bin km. uçar. Tek eşlidir. Yavru besleyen bir yetişkin ebabil kuşu günde 10 bin böcek yiyebilir.

 

İHA Sabah

 

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE