Çarşamba, 19 Haziran 2024
.
.
chevron_left chevron_right
Dünya

Elon Musk'ın Tesla tazminat paketi reddedildi

ABD'nin Delaware yargıcı, Musk'ın 55 milyar dolarlık tazminat paketinin "dikte edildiğini" ve "düzmece" olduğunu söyledi.

1388 Toplam Gösterim
Elon Musk'ın Tesla tazminat paketi reddedildi

Salı günü, Delaware Şansölye Mahkemesi Yargıcı Kathaleen St. Jude McCormick, Elon Musk'ın Tesla yönetim kurulu tarafından verilen 55 milyar dolardan fazla değere sahip olan tazminat paketini reddederek, Musk'ın şirketin hissedarlarına karşı bir yükümlülük ihlali yaptığını söyledi.

Karar, Tesla CEO'su Musk ve şirket yöneticilerini hedef alan bir hissedar davasından beş yıldan fazla bir süre sonra geldi. Hissedarlar, Musk'ın şirket varlıklarını israfına ve Musk'ın sebepsiz zenginleşmesine yol açmakla suçlanıyordu.

Mahkeme, tazminat paketinin Musk tarafından dikte edildiğini ve Musk'tan bağımsız olmayan yöneticilerle yapılan düzmece müzakerelerin ürünü olduğunu tespit etti.

Savunma avukatları, ücret planının, üyeleri bağımsız olan bir ücret komitesi tarafından adil bir şekilde müzakere edildiğini ve bazı Wall Street yatırımcıları tarafından alay konusu olacak kadar yüksek performans kilometre taşları içerdiğini belirttiler. Ayrıca Delaware yasaları uyarınca bile gerekli olmayan bir hissedar oylamasıyla kutsandığını belirttiler. Ayrıca Musk'ın o dönemde şirketin üçte birinden daha azına sahip olduğu için hakim hissedar olmadığını savundular.

Musk ve diğer Tesla davalılarının avukatı yorum isteyen bir e-postaya hemen yanıt vermedi.

Ancak Musk, eskiden Twitter olarak bilinen ve sahibi olduğu sosyal medya platformu X'teki karara iş tavsiyesinde bulunarak tepki gösterdi.

“Şirketinizi asla Delaware eyaletinde kurmayın” dedi. Daha sonra da ekledi: “Eğer hissedarların karar vermesini tercih ediyorsanız Nevada ya da Teksas'ta şirket kurmanızı tavsiye ederim.”

Salı günü itibariyle Forbes'un dünyanın en zengin insanları listesinin başında yer alan Musk, bu ayın başlarında Tesla'nın yönetim kuruluna, kendisine şirkette %25 hisse verecek yeni bir tazminat planı hazırlaması için meydan okumuştu. Halihazırda şirketin %13'üne sahip olan Musk, geçen hafta yaptığı bir kazanç çağrısında, %25'lik bir hisse ile şirketi kontrol edemeyeceğini, ancak güçlü bir etkiye sahip olacağını açıkladı.

AP

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE