Perşembe, 16 Temmuz 2020
.
28
İstanbul
.
chevron_left chevron_right
Ekonomi

Emeklilik yaşı kimlikte! SGK ve...

Milyonlarca çalışan emeklilik hayali kuruyor. Peki kim kaç yaşında emekli oluyor. Emeklilik yaşı kaç? Emekli olmak için ne kadar çalışmak gerekiyor. Bütün bunların yanıtı nüfus cüzdanında doğum tarihinde...

122 Toplam Gösterim
Emeklilik yaşı kimlikte! SGK ve...

Emekli olmak için şartlardan birisi de yaş. Emeklilik yaşı kaç? Bu yaşın tespitinde kafalar karışıyor. Özellikle mahkemeyle yaşını değiştirenler erken emekli olabilecek mi? Yeni Asır yazarı Faruk Erdem soruları yanıtladı.
1988 doğumluyum. İlk kez 2009 tarihinde sigortalı olarak çalışmaya başladım. Yaşım mahkeme tarafından 3 yaş büyütüldü ve nüfus kayıtlarında görünen doğum yılım 1985 oldu. Hangi yaşım geçerli?

Emeklilik için gerekli koşulları yaş, sigortalılık süresi ve prim gün sayısı olarak özetlersek, yaşlılık sigortasından aylık bağlanması için 5510 sayılı Kanunda yer alan şartlardan birinin de belli bir yaşı doldurmak olduğu açıktır.

İş kazasıyla meslek hastalığı halinde, hak sahiplerine bağlanacak gelirlerin hesabında, nüfus kütüğünde kayıtlı bulunan doğum tarihleri,

- Malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına ilişkin yaş ile ilgili hükümlerin uygulanmasında, sigortalıların ilk defa malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına tabi oldukları tarihte, nüfus kütüğünde kayıtlı bulunan doğum tarihleri,

- Ölüm sigortasında hak sahibi çocukların yaş hesabında, sigortalının Kanuna veya mülga kanunlar kapsamında ilk defa malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına tabi olduğu tarihte, nüfus kütüğünde kayıtlı bulunan doğum tarihleri, sigortalının çalışmaya başlamasından sonra doğan çocukların ise nüfus kütüğüne ilk yazılan doğum tarihleri, esas alınır.

Sigortalıların, iş kazası geçirdiği, meslek hastalığının tespit edildiği veya ilk defa uzun vadeli sigorta kollarına tabi olduğu tarihten sonra kesinleşen mahkeme kararlarındaki yaş değişiklikleri aylık bağlama işlemlerinde dikkate alınmaz.

Bu açıklamalara göre;
Emekli olurken 15.01.2009 tarihinde nüfus kayıtlarınızda hangi tarih doğum tarihi olarak görünüyorsa, o tarih esas alınacaktır ki bu durumda emeklilik aşamasında 23.08.1985 tarihinin doğum tarihi olarak esas alınacağını söyleyebiliriz.

Gazetevatan

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE