Çarşamba, 24 Temmuz 2024
.
.
chevron_left chevron_right
Siyaset

Erdoğan: "Amacımız, Girişimci Diplomasi Anlayışıyla Bir Barış Kuşağı Tesis Etmek"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) 24'üncü Devlet Başkanları Zirvesi Genişletilmiş Oturumu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin girişimci diplomasi anlayışıyla bölgede ve ötesinde bir barış kuşağı oluşturmayı hedeflediğini vurguladı.

209 Toplam Gösterim
Erdoğan: "Amacımız, Girişimci Diplomasi Anlayışıyla Bir Barış Kuşağı Tesis Etmek"

Bağımsızlık Sarayı'nda düzenlenen zirvede konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ŞİÖ üyeliğine yeni kabul edilen Belarus'u ve Ocak 2025 itibariyle ŞİÖ Genel Sekreterliğini üstlenecek Nurlan Yermekbayev'i tebrik etti. Zirveye katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Erdoğan, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev'e daveti için teşekkür etti.

"Sürdürülebilir Barış ve Kalkınma Arayışında Çok Taraflı Diyaloğun Güçlendirilmesi"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirve için belirlenen "Sürdürülebilir Barış ve Kalkınma Arayışında Çok Taraflı Diyaloğun Güçlendirilmesi" temasının son derece isabetli olduğunu belirtti. Kural temelli uluslararası sistemin sarsıldığı bir dönemden geçildiğini söyleyen Erdoğan, terörizm, İslam ve yabancı düşmanlığı, düzensiz göç, iklim değişikliği, enerji ve gıda güvenliği ile tedarik zincirlerindeki aksamalar gibi meydan okumaların yaşanan jeopolitik sarsıntıları artırdığını vurguladı. Erdoğan, bu durumun en acı örneğinin Gazze ve işgal altındaki Filistin topraklarında görüldüğünü ifade etti.

"Uluslararası Düzenin Zafiyetlerine Dikkat Çekiyoruz"

Gazze'de yaşanan saldırılarda yaklaşık 40 bin masum insanın hayatını kaybettiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail'in durdurulması ve kalıcı ateşkesin sağlanması gerektiğini söyledi. Türkiye olarak mevcut uluslararası düzenin zafiyetlerine sürekli dikkat çektiklerini belirten Erdoğan, güçlü olanın haklı değil, haklının güçlü olduğu bir uluslararası sistemin inşası için çalıştıklarını ifade etti.

"Şanghay İşbirliği Teşkilatı ile Diyaloğumuzu Güçlendirmeye Hazırız"

Türkiye'nin, terör örgütleri PKK, PYD, YPG, FETÖ ve DEAŞ dahil olmak üzere 40 yıldır terörle mücadele ettiğini söyleyen Erdoğan, bu kapsamda Şanghay İşbirliği Teşkilatı ile diyaloğu daha da güçlendirmeye hazır olduklarını belirtti. Erdoğan, bölgesel çatışmalar, siyasi istikrarsızlıklar ve yoksulluk tarafından tetiklenen uluslararası göç hareketlerinin temel kırılganlıklar arasında olduğunu vurguladı. Türkiye'nin yaklaşık 4 milyon yerinden edilmiş insana ev sahipliği yaptığını ifade eden Erdoğan, uluslararası toplumun da sorumluluk bilinciyle hareket etmesi gerektiğini belirtti.

"İş Birliğimizi Sürdürmeye Devam Edeceğiz"

Erdoğan, Türkiye'nin diyalog ortaklığı statüsü sayesinde Şanghay İşbirliği Örgütü'nün Asya ile önemli diyalog kanallarından biri haline geldiğini ifade etti. Ülkenin 2017'de Enerji Kulübü Üst Düzey Grubu'nun dönem başkanlığı görevini üstlendiğini hatırlatan Erdoğan, bu sorumluluğun teşkilatla ilişkilerin ne kadar geliştiğini göstermesi bakımından önemli olduğunu söyledi. Erdoğan, güvenlik, enerji ve bağlantısallık başta olmak üzere birçok alanda iş birliğini sürdüreceklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının sonunda zirvenin düzenlenmesinde emeği geçenleri tebrik etti.

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE