Pazar, 23 Haziran 2024
.
.
chevron_left chevron_right
Ekonomi

Erdoğan : Küresel Sistem Yeniden Dizayn Edilmeli

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Albaraka İslami Finans Zirvesi’nde yaptığı konuşmada küresel sistemin günümüzün gerçeklerine uygun olarak yeniden dizayn edilmesi gerektiğini vurguladı. Erdoğan, "Dünya beşten büyüktür" ifadesinin, mevcut sistemin değişmesi gerektiğine işaret ettiğini belirtti.

89 Toplam Gösterim
Erdoğan : Küresel Sistem Yeniden Dizayn Edilmeli

Küresel Güvenlik Sisteminde Zayıflık

Erdoğan, İkinci Dünya Savaşı sonrası kurulan ekonomik, askeri ve siyasi sistemin günümüzde büyük bir dönüşüm geçirdiğini belirterek, küresel dengenin bozulduğunu, belirsizlik ve istikrarsızlığın arttığını söyledi. Koronavirüs salgınının ardından patlak veren Rusya-Ukrayna Savaşı ve Gazze krizi gibi olayların, küresel düzenin zafiyetini gözler önüne serdiğini ifade etti. BM Güvenlik Konseyi başta olmak üzere küresel güvenliği sağlamakla yükümlü kurumların adaletsiz ve çarpık yapısını eleştiren Erdoğan, mevcut sistemin zalimi durduracak ve mazlumu koruyacak bir mekanizmaya sahip olmadığını vurguladı.

Adalet ve Güvenlik İlişkisi

Erdoğan, adaletin olmadığı yerde huzur ve barışın, güvenliğin olmadığı yerde ise demokrasinin ve özgürlüğün olamayacağını belirtti. Küresel sistemin elitlerinin bu tabloyu görmezden geldiğini ifade eden Erdoğan, mevcut sistemin sorun üretmek yerine çözüm odaklı bir yapıya dönüştürülmesi gerektiğinin altını çizdi.

Küresel Finansal Mimarinin Kırılganlığı

Küresel finansal sistemin gelir ve servet adaletsizliklerini beslediğini ve yapısal sorunların geçici önlemlerle çözülmeye çalışıldığını belirten Erdoğan, küresel borçluluğun rekor seviyelere ulaştığını ve servet eşitsizliğinin tarihî yüksek seviyelere çıktığını söyledi. Erdoğan, kapitalist sistemin serbest piyasayı teşvik eder gibi görünse de arka planda tekelleşmeyi ve manipülasyonu ödüllendirdiğini belirtti.

İslam İktisadı ve Katılım Finans

Erdoğan, İslam iktisadının adalet, ahlak, sürdürülebilirlik ve sosyal refahı gözeten bir yapıya sahip olduğunu ifade ederek, katılım finansın tüm insanlığa hitap edebilecek potansiyeli olduğunu söyledi. Türkiye’de katılım finansın gelişimi için önemli adımlar attıklarını belirten Erdoğan, bu alanda toplumun ön yargılarının kırılması gerektiğini vurguladı.

Katılım Finansın Geleceği

Erdoğan, katılım finansın Türkiye’nin kalkınması ve finansal bağımsızlığı için büyük imkânlar sunduğunu belirterek, bu alandaki payı artırmayı hedeflediklerini söyledi. İstanbul Finans Merkezi'nin açılışı ve yeni katılım finans kuruluşlarının hizmete başlaması gibi kritik adımlar attıklarını ifade eden Erdoğan, katılım finans kanununu çıkarmayı planladıklarını belirtti.

Mutabakat Zaptları İmzalandı

Erdoğan’ın konuşmasının ardından, Albaraka Forumu ile çeşitli kurumlar arasında ikili mutabakat zaptları imzalandı. Anlaşmalara Albaraka İslam Ekonomisi Forumu Genel Sekreteri Yousef Hassan Khalawi ve diğer yetkililer imza attı. Program, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımcılarla aile fotoğrafı çektirmesiyle sona erdi.

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE