Cuma, 10 Temmuz 2020
.
28
İstanbul
.
chevron_left chevron_right
Gündem

Fatih’in karşısındaki Cem Sultan değil

Tarihçi yazar Murat Bardakçı, Gentile Bellini’nin eseri olan Fatih Sultan Mehmet portresinde tablodaki merak edilen diğer kişinin Cem Sultan olduğu iddiasına karşı çıktı.

276 Toplam Gösterim
Fatih’in karşısındaki Cem Sultan değil

Fatih Sultan Mehmet'in üç orijinal portresinden biri olan ve 15'inci yüzyılda İtalyan ressam Gentile Bellini'nin yaptığı tahmin edilen yağlı boya tablo 770 bin sterlin karşılığında İBB tarafından satın alınırken; tablodaki merak edilen diğer kişinin Cem Sultan olduğunu iddiasına tarihçi-yazar Murat Bardakçı karşı çıktı.

Tablodaki ikinci kişinin Fatih Sultan Mehmet Han'ın oğlu Cem Sultan olmadığını söyleyen Murat Bardakçı, Habertürk'teki "Fatih'in karşısındaki genç, Cem Sultan değildir!" başlıklı yazısında şu ifadeleri kullandı:

Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu tabloyu satın aldıklarının haberini gerçi "…Fatih Sultan Mehmd Han'ın günümüze kadar gelebilmiş üç orijinal portresinden biri olan, İtalyan ressam Gentile Bellini'nin atölyesinden 15. yüzyılda çıktığı tahmin edilen…" şeklinde temkinli bir dille verdi.

Tablonun kimin eseri olduğu meçhuldür, Gentile Bellini'nin atölyesinde yapılıp yapılmadığı konusunda bile bilgi yoktur, kurulan bağlantılar sadece söylentilerden ibarettir. Kaldı ki, Bellini gibi tablolarının birçoğu asırlar önce bir yangında yokolan ve şu anda elde az sayıda eseri bulunan Rönesans döneminin önemli ressamına aidiyeti kesin şekilde bilinen bir tabloya birkaç yüz bin pound değer biçilmesi mümkün değildir; Bellini'ye ait bir eser milyonlarca, hattâ yüzmilyonlarca pounda satılır.

Büyükşehir Belediyesi'nin aldığı tabloyu 1737 ile 1817 arasında yaşayan İsviçreli gravür ustası Christian von Mechel 1807'de satın almış, şarkiyatçı Rudolph Tschudi'nin eseri 1930'larda von Mechel'in kolleksiyonunda görüp tanıtmasından sonra da sanat tarihi kitaplarına girmişti.

İBB, ESERİ İLK SATIŞINDAN DAHA UCUZA ALDI
Gravürcünün soyundan gelenler iki asır boyunca muhafaza ettikleri tabloyu 300 bin pound başlangıç fiyatı ile Sotheby's müzayede şirketinin Londra'da 8 Haziran 2015'e düzenlediği mezata koydular ve eser o gün vergiler dahil 965 bin pounda satıldı.

Tablonun yeni sahibi aradan beş sene geçtikten sonra eseri elden çıkartmak ihtiyacı hissetmiş yahut daha yüksek meblâğlarla satabileceğini düşünmüş olacak ki aynı tabloyu beş sene sonra yine Londra'da ama Christie vasıtasıyla açık arttırmaya çıkardı ve bu defa yine vergiler dahil 935 bin 250 pounda İstanbul Büyükşehir Belediyesi aldı. Yani, eser ilk satıştan 30 bin pound daha düşük fiyata müşteri bulmuş oldu.

Kaynak HaberTurk - Yeniçağ

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE