Pazar, 26 Mayıs 2024
.
.
chevron_left chevron_right
Dünya

Gazze'deki Yıkımlar İsrail'in Tampon Bölge Planını Yansıtıyor

Gazze Şeridi'nin İsrail sınırında 1 kilometre derinliğinde bir yol boyunca tespit edilen yeni yıkımlar, uzman raporları ve Associated Press tarafından yapılan analize göre, İsrail'in uluslararası itirazlara rağmen bölgede bir tampon bölge oluşturma çabalarını yansıtıyor

1016 Toplam Gösterim
Gazze'deki Yıkımlar İsrail'in Tampon Bölge Planını Yansıtıyor

Uydu fotoğrafları, Gazze Şeridi'nin İsrail sınırında 1 kilometre derinliğinde bir yol boyunca yeni yıkımlar olduğunu gösteriyor. Associated Press (AP) tarafından yapılan bir analize ve uzman raporlarına göre yıkımlar, İsrail'in uluslararası itirazlara rağmen burada bir tampon bölge kurmak istediğini açıkladığı ve Filistinlilerin bir devlet için istediği toprakları daha da parçaladığı bir dönemde gerçekleşti.

Yıkımın Nedeni:

İsrailli liderler, yaklaşık dört aydır devam eden savaşı tetikleyen Hamas'ın 7 Ekim'deki sınır ötesi saldırısının tekrarlanmasını önleyebileceğini düşündükleri bir savunma önlemi olarak bir tampon bölge kurmak istediklerinin sinyallerini verdiler. İsrail ordusu AP'nin sorusu üzerine tampon bölge oluşturup oluşturmadığı sorusuna yanıt vermekten kaçındı ve sadece "İsrail'in güneyinde güvenliği artıracak bir savunma planını uygulamak için gerekli olan çeşitli zorunlu adımları attıklarını" söylemekle yetindi. Ancak ordu bölge genelinde binaları yıktığını kabul etti.

Yıkımın Kapsamı:

Yol boyunca yapılan yıkım, Gazze'de İsrail-Hamas savaşından kaynaklanan ve bir değerlendirmeye göre kıyı bölgesindeki tüm binaların yarısının hasar gördüğü ya da yıkıldığı geniş çaplı hasarın sadece bir kısmını temsil ediyor.

Uluslararası Tepkiler:

Filistinliler, İsrail'in tampon bölge planını kınadılar ve bunun Gazze'yi daha da izole edeceğini ve Filistinlilerin bir devlet kurma umutlarını baltalayacağını söylediler. Birleşmiş Milletler de planı eleştirdi ve insani yardımların ulaştırılmasını zorlaştıracağı konusunda uyarıda bulundu.

AP

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE