Salı, 16 Nisan 2024
.
.
chevron_left chevron_right
Gündem

Hurda uçaklara ne olacağı belli oldu!

Havaalanlarında sahipsiz ve hurda durumuna gelen uçaklara ilişkin olarak Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü yönetmelik yayımlandı. Yönetmeliğe göre rapor düzenlenerek uçakların sicilden terki ve tasfiye işlemleri başlatılabilecek.

504 Toplam Gösterim
Hurda uçaklara ne olacağı belli oldu!

Türkiye’deki birçok hava limanında apronlarda sahipsiz, hurdaya dönmüş, kazalı uçaklar duruyor. Bu uçakların hava limanlarında park halinde kalması hem işletmecilere yük oluşturuyor hem de aktif olan uçakların kullanılamamasına neden oluyor.

Bu durumdaki uçakların bulundukları havalimanlarını terk etmelerini sağlamak için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Resmi Gazete'de yönetmelik yayımlandı.

Yönetmeliğe göre havaalanlarında altı aydan fazla süreyle bekleyen ve sahipleri tarafından alınmayan Türk siciline kayıtlı hava araçlarının tüm ücretlerin ödenmesine ilişkin tebligat gönderilecek. Tebligatın ardından uçağın bulunduğu alandan kaldırılması için 30 gün süre verilecek.

Yabancı sicile sahip uçaklar için ise hangi ülkeye kayıtlıysa o ülkenin sivil havacılık otoritesine bildirim yapılacak.

KAZA NEDENİYLE BEKLEYEN UÇAKLAR

Kaza yapmış ve hava limanında kalmış olan uçaklar için ise rapor düzenlenecek ve bu rapor Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne gönderilecek. Kaza harici bekleyen uçaklar için ise yine rapor düzenlenecek ve gerekli işlemler gerçekleştirilecek. Rapor ücreti ise uçağın satışından elde edilecek gelirden karşılanacak.

UÇAKLAR HURDAYA AYRILACAK

Tutulan raporlarda uçağın hurdaya ayrılacağı beyan edilirse her türlü vergi borcu ve gümrük mevzuatından doğan yükümlülükler ile diğer takyidatlara bakılmaksızın sicilden terkini yapılarak hava aracı hurdaya çıkarılacak.

Yabancı sicile kayıtlı hava aracı hakkında, 2920 sayılı Kanun ve ilgili ülkedeki uygulamalar da gözetilerek Dışişleri Bakanlığı'nın görüşü doğrultusunda işlem yapılacak.

Terkin işleminden sonra, Türk siciline kayıtlı hava aracının sicil kaydında takyidat bulunması halinde Genel Müdürlük tarafından ilgili icra müdürlükleri ve ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına, terkin işleminin yapıldığı ve hurda olarak hava aracının satışının yapılacağı hususunda bilgi verilecek.

Resmi Gazete’de yayımlandı… Hurda uçaklara ne olacağı belli oldu!

Hurdaya ayrılan hava araçları, Genel Müdürlüğün ruhsatlandırdığı havaalanı işleticisi tarafından ayrıştırılmaksızın bütün donanımları ile birlikte ilan yoluyla duyuru yapılmasını müteakip açık artırma usulü ile satılarak, bedelden konma-konaklama bedeli alınmaksızın ilan, terkin ve satışa ilişkin masraflar düşüldükten sonra kalan bedel Genel Müdürlüğün emanet hesabına yatırılacak. Hava araçları üzerinde bulunan ipotek, haciz ve mevcut takyidatlar bu bedel üzerinden devam edecek. Alacakların tasfiyesinden sonra kalan miktar satıştan itibaren beş yıl içinde hak sahiplerinin müracaatları halinde ilgililerine iade edilecek. Beş yıl içinde herhangi bir müracaatın olmaması halinde söz konusu bedel Genel Müdürlük bütçesine gelir kaydedilecek.

ATATÜRK HAVALİMANI'NDA 20 ADET VAR

Hurda, sahipsiz, parça halinde olan uçakların büyük çoğunluğu Atatürk Havalimanı'nda bulunuyor. Apronun bir köşesine terk edilen uçaklar sahipsiz şekilde bekliyor. Bazıları hacizli bazıları ise kimsesiz olduklarından hurda haline dönüşmüş durumda.

Hürriyet

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE