Salı, 14 Temmuz 2020
.
İstanbul
.
chevron_left chevron_right
Gündem

İBB Bilim Kurulundan ikinci dalga için çarpıcı tahmin

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bilimsel Danışma Kurulu, normalleşme sürecinde alınacak tedbirleri masaya yatırdı. Normalleşme sürecindeki çelişkiye dikkat çeken kurul, "İkinci dalga ekim ayı gibi gelebilir. Şu an en zorlu süreç başladı” açıklamasında bulundu.

32 Toplam Gösterim
İBB Bilim Kurulundan ikinci dalga için çarpıcı tahmin

İBB Bilimsel Danışma Kurulu, normalleşme sürecinin, özellikle İstanbul’da maske ve fiziksel mesafe kural ihlallerini beraberinde getirebileceğine vurgu yapıldı.

"SÜREÇ TERSİNE DÖNEBİLİR"

Önceki gün telekonferansla gerçekleştirilen toplantıda şu tespit ve önerilerde bulunuldu:

* İstanbul dışındaki birçok ilde kontrol edilebilir bir vaka sayısı mevcuttu ancak İstanbul’dan gidenler nedeniyle hasta sayılarında kısmi artış oldu.

* Eylül, ekim ayında ise tatil bölgeleri için ciddi bir sıkıntı yaşanması bekleniyor.

* Son dönemde artan bir sosyalleşme var. Artan sosyalleşme ve kural ihlalleri nedeniyle şu ana kadar iyi giden durum tersine dönebilir.

* Normalleşme sürecinde çelişkili kararlar bulunuyor. AVM’ler açılırken; park, bahçeler açılmıyor. Kreşler açılıyor ama 18 yaş altının sokağa çıkması halen yasak.

* İstanbul’da bir rahatlama söz konusu. Fiziksel mesafeye uyulmuyor. İkinci dalga ekim ayı gibi gelebilir. Şu an en zorlu süreç başladı. Evden çalışma sistemi bir süre daha devam etmeli.

TOPLU ULAŞIMDA YÜZDE 50 DOLULUK UYGULAMASINA DEVAM

Kurul, 18 Mayıs tarihli İstanbul Valiliği genelgesine uygun olarak toplu ulaşımda yüzde 50 doluluk uygulamasının sürdürüleceğini ve maske zorunluluğuna devam edileceğini kaydetti.

Danışma Kurulu’nun değerlendirmesinin ardından İBB, park bahçeleri, oyun alanlarını, tuvaletleri, İSPARK’ları, yüzde 50 kuralına uyulması şartıyla kütüphaneleri, açık alanları açacak. Beltur, sosyal tesis, kafe ve lokantalar ise ikinci aşamada değerlendirilecek.

Kaynak Yeniçağ

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE