Cuma, 10 Temmuz 2020
.
28
İstanbul
.
chevron_left chevron_right
Gündem

İBB sözcüsü yayına bağlanınca dondu kaldı

İBB Sözcüsü Murat Ongun, Fatih Sultan Mehmet portresinin Türkiye'ye getirilmesinden rahatsız olan ve bunu israf olarak gören Mehmet Metiner'e, AKP döneminde belediyeden TRT'nin Kut'ül Amare dizisi için 22 milyon 750 bin TL aktarıldığını söyledi.

186 Toplam Gösterim
İBB sözcüsü yayına bağlanınca dondu kaldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü Murat Ongun, Semiha Şahin’in moderatörlüğündeki CNN TÜRK Masası’na bağlandı.

Canlı yayında  AKP'li Mehmet Metiner'in 'İsraf' eleştirilerine yanıt veren Ongun, ‘Fatih Sultan Mehmet portresi’ polemiğiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

İsraf mı değil mi derken, şunu söylemek isterim. Söz konusu tablo 1480 yılında yapılmıştır. Fatih Sultan Mehmet’in yaşarken yapılmış 3 tablosundan bir tanesidir. Bu 3 tablodan bir tanesi de kayıptır nerede olduğu bilinmemektedir. Biz de İBB olarak bu önemli eseri anavatana İstanbul’a getirdik.

"KUT-UL AMARE İÇİN 22 MİLYON 750 BİN TL HARCANDI"

2016 yılında Kut-ul Amere dizisi için  dolar 2,5 TL iken 22 milyon 750 bin liralık bir sponsor yapmış İBB iştirakleri. O günün parasıyla 10 milyon dolar, bugünün parasıyla 65 trilyon lira.  O gün israf olmuyor da onun onda biriyle biz dünya eserini Türkiye’ye getiriyoruz neden israf oluyor?

Hastane yoluna İBB’nin harcadığı para 580 milyon lira Bugün Ulaştırma Bakanlığı’nın o yolu yapmak için harcadığı para 10 milyon yok.

"ZULÜM 1453'TE BAŞLADI DİYENLERLE İŞİMİZ YOK"

İBB olarak biz 10 gün evvel başkanımızın talimatıyla, biz de kamuoyuna açık olmayan şekilde işlerimizi yürüttük ve değerli İstabul’umuza kazandırdık. İstanbul’a ait olması gereken bir eseri İstanbul’a kazandırdık. İyi bir şey yaptığımız düşünüyoruz. Müzayede pek çok kişiyle yarıştık ama kazandık. Biz şu anda bu eseri nasıl koruruz nasıl koruyacağız gibi planları yapıyoruz. Bu tablo üzerinden yola çıkarak Ekrem İmamoğlu onu yapmadı gibi tartışmaları boş buluyorum.  

Eğer birisi 'Zulüm 1453’te başlamıştır' demişse bizim onunla hiçbir işimiz yok. Siz ne kadar karşıysanız biz de o kadar karşıyız. Kim derse ki 'Zulüm 1453’te başladı' biz de en az o kadar karşısındayız.

 

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE