Pazar, 23 Haziran 2024
.
.
chevron_left chevron_right
Dünya

Instagram'da 50 milyona yakın kişinin paylaştığı Refah'ta' sloganı nasıl ortaya çıktı?

Yapay zeka tarafından üretilen ve yerlerinden edilmiş Filistinlilerin kaldığı çadır kamplarını gösteren bir görsel, "Tüm Gözler Refah'ta" sloganıyla birlikte sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. Bu görsel ve slogan, İsrail'in Gazze'nin güneyindeki Refah kentinde yerlerinden edilmiş Filistinlilerin kaldığı bir kampa düzenlediği hava saldırısının ardından viral oldu.

412 Toplam Gösterim
Instagram'da 50 milyona yakın kişinin paylaştığı Refah'ta' sloganı nasıl ortaya çıktı?

BBC Arapça'nın tespitlerine göre, bu görüntü ilk olarak Malezya'da yaşayan bir genç tarafından sosyal medyada paylaşıldı. Paylaşım, özellikle Instagram'da büyük ilgi gördü ve ünlüler tarafından da paylaşılmaya başlandı. Aralarında Ricky Martin, Tuba Büyüküstün, Priyanka Chopra ve Kinda Alloush gibi isimlerin bulunduğu birçok ünlü, bu görseli ve sloganı hesaplarında paylaştı.

Görsel ve sloganın yayılma süreci, İsrail'in Gazze'nin güneyindeki Refah kentine düzenlediği hava saldırısı ve ardından çıkan yangının ardından başladı. Hamas tarafından yönetilen Gazze sağlık bakanlığı, olayda en az 45 kişinin öldüğünü ve yüzlerce kişinin ağır yanıklar dahil olmak üzere tedavi altına alındığını açıkladı. Bu trajedi, dünya genelinde büyük yankı uyandırdı ve birçok dünya lideri ile uluslararası örgüt, ölümleri kınayan açıklamalar yaptı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, olayı “trajik bir hata” olarak nitelendirerek bir soruşturma başlatıldığını doğruladı. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Kirby ise yaşananları “yürek parçalayıcı” olarak nitelendirdi, ancak "herhangi bir politika değişikliği" olmayacağını duyurdu.

Sloganın Kökeni ve Yayılması:

"Tüm gözler Refah'ta" ifadesini ilk olarak Dünya Sağlık Örgütü'nün işgal altındaki Filistin topraklarındaki temsilcisi Richard Pepperkorn kullanmıştı. Pepperkorn, Şubat ayında gazetecilere yaptığı açıklamada, İsrail güçlerinin şehre saldırmasına karşı uyarıda bulunarak “Tüm gözler Refah'ta” demişti. Bu ifade, zamanla dünya genelindeki mitinglerde ve sosyal medyada yaygın olarak kullanıldı.

Sosyal Medyada Yayılma Süreci:

BBC Arapça'ya konuşan e-pazarlama ve yapay zeka danışmanı Maher Nammari, görüntünün yapay zeka tarafından oluşturulduğunu belirtti. Görselde geniş bir çöl ve üzerinde “Tüm Gözler Refah'ta” yazısı bulunan bir çadır kampı tasvir ediliyordu. Görselin yayılmasında Instagram'ın "Sen de ekle" özelliği büyük rol oynadı. Kullanıcıların kampanyaya katılması için sadece iki tıklamanın yeterli olması, milyonlarca insanın katılmasını kolaylaştırdı.

Daha Önceki Sosyal Kampanyalar:

Bu kampanya, sosyal medya aracılığıyla dayanışma mesajı yayan ilk kampanya değil. 2020 ve 2021 yıllarında Black Lives Matter hareketi, George Floyd'un polis tarafından öldürülmesinin ardından dünya çapında büyük yankı uyandırmıştı. Sudan'da askeri gruplar arasındaki çatışmalar sonrası başkent Hartum'daki göstericilerle dayanışma amacıyla sosyal medya kullanıcıları mavi renkli profiller kullanmıştı. 2023 yılında ise Fas'ın Marakeş kentini vuran yıkıcı depremin kurbanları için dünya genelinde dayanışma mesajları paylaşıldı.

"Tüm Gözler Refah'ta" sloganı ve yapay zeka tarafından üretilen görsel, dünya genelinde büyük yankı uyandırarak, sosyal medyada geniş kitlelere ulaştı ve Refah'taki trajediye dikkat çekti.

BBCTürkçe

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE