Salı, 26 Ekim 2021
.
.
chevron_left chevron_right
Bilim Teknoloji

iPhone depresyonu ve anksiyeteyi tespit edebilecek

ABD'li teknoloji devi Apple'ın akıl sağlığını problemlerini tespit edebilen yeni bir teknoloji üzerinde çalıştığı duyuruldu.

36 Toplam Gösterim
iPhone depresyonu ve anksiyeteyi tespit edebilecek

Wall Street Journal (WSJ), gazetesinin Apple’dan alınan belgelere ve çalışanlarının açıklamalarına dayandırdığı haberine göre, ABD’li şirket kullanıcılarının depresyon ve anksiyete gibi zihinsel sağlık problemlerini tespit edebilen yeni bir teknoloji üzerinde çalışıyor.

Buna göre "iPhone"lar ve "Apple Watch"ardan gelen uyku düzeni, yazma hızı, yürüyüş alışkanlığı, yüz ifadesi gibi veriler depresyon ve demansa yol açabilen bilişsel gerileme gibi sorunları teşhis için kullanılacak. Araştırmacılar, böylelikle ciddi sorunların erkenden tespit edebileceğinin önemine vurgu yaptı.

Uzmanlar, belirli zihinsel sağlık koşullarıyla bağlantılı dijital sinyalleri aramak için iPhone sensörlerinden gelen verileri kullanacaklarını ve bunları bir algoritmayla işleyeceklerini söyledi. 

 

Yeni çalışmaya ilişkin ayrıntılar, zihinsel sağlık sonuçlarını tahmin etmek için iPhone ve Apple Watch gibi cihazlarda teknolojiyi kullanmayı içeren iki araştırma projesinden geldi.. Bu projelerden ilki UCLA (California Üniversitesi, Los Angeles) araştırmacıları tarafından yürütülüyor ve Apple ile ortaklaşa stres, kaygı ve depresyonu araştırıyor. Diğer projede ise Biogen adlı ilaç şirketiyle birlikte  bilişsel bozukluklar üzerinde çalışılıyor.

 

Bununla birlikte araştırmacılar, bir akıl sağlığı sorununu etkin bir şekilde teşhis etmek için, hastaların yakından izlenmesi gerektiğini söyledi. Telefon kullanım davranışındaki değişikliklerin, özellikle uzmanların yaygın olarak bulunamadığı alanlarda kullanılabileceği kaydedildi.

KAMERA, KLAVYE VE MİKROFONDAN GELEN VERİLER İCELENİYOR

UCLA, stres, kaygı ve depresyon belirtilerine yönelik araştırmalarının 2020'de Apple Watch ve iPhone'daki düşüş izleme özelliklerini kullanan bir pilot uygulamayla başladığını duyurdu.
Ekip, bu yıl 3 bin kişiden gelen verileri kullanacak şekilde projeyi genişletti.  Bu kapsamda iPhone’ların kamera, klavye ve ses sensörlerinden gelen verileri izleniyor. Ardından hareket, uyku ve yaşamsal belirtilerle ilgili verilerle birleştiriyor.

Araştırmaya katılan uzmanlar, ayrıca WSJ'ye kullanıcıların yazma hızına, yazım hatalarının sıklığına, yazdıkları içeriğe ve diğer dijital sinyallere de bakıldığını söyledi. 

 

CİDDİ DURUMLARA KARŞI ERKENDEN UYARACAK

Biogen ise iki yıldır kullanıcıların bilişsel işlevini izlemek için iPhone ve Apple Watch kullanan 20 bin katılımcıdan oluşan bir grupla çalışıyor. Çalışmadan elde edilen verilerin Alzheimer'a ve demansa yol açabilen bilişsel bozukluklukları tanımlamak için kullanılabileceğini umuluyor. 

Apple'ın yeni projesi kapsamında, risk altında olduğu saptanan insanlar uyarılacağı belirtilerek, böylelikle erkenden tedabvi olmalarınının sağlanacağı açıklandı. 

Diğer taraftan, dün watchOS 8'in piyasaya sürülmesiyle Apple, Apple Watch ile birlikte insanların nefes almasına yardımcı olmak için tasarlanan Mindfulness uygulamasını tanıttı.WSJ, Apple'ın Operasyon Direktörü Jeff Williams'ın, şirketin dünya çapında artan depresyon ve kaygı oranlarını ele alma potansiyeli hakkında coşkuyla konuştuğunu bildirdi.

 

Williams,,cihazlarının diğer beyin bozukluklarını ve bilişsel gerilemeyi desteklemek için nasıl kullanılabileceğinden de bahsetti.

Öte yandan, yeni teknolojinin çalışması için ne kadar izleme ve kişisel veri gerekeceği net değil, ancak büyük olasılıkla kullanıcıların önemli ve çok hassas kişisel bilgiler konusunda Apple'a güvenmelerini gerekiyor.

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE