Salı, 26 Ekim 2021
.
.
chevron_left chevron_right
Ekonomi

İşsizlik maaşıyla ilgili her şey

İstihdamı artırmaya yönelik desteklere rağmen farklı nedenlerle işsiz kalanlara da ödeme yapılıyor. Buna işsizlik maaşı deniyor. 10 aya kadar süren işsizlik maaşı, ‘haklı fesih’ nedeniyle istifa halinde de alınabiliyor. Kısa çalışmada geçen zaman maaş ödeme süresinden de düşülemiyor...

26 Toplam Gösterim
İşsizlik maaşıyla ilgili her şey

EN DÜŞÜK 1.420 LİRA

Devlet, farklı nedenlerle işini kaybeden sigortalıların işlerini kaybetmeleri nedeniyle uğramış oldukları gelir kaybını bir süre ve belirli bir ölçüde karşılıyor.Buna işsizlik maaşı deniyor. En düşük işsizlik maaşı 1.420 lira, en yüksek işsiz maaşı da net 2.840 lira. Ödemeler sigorta primine göre 10 aya kadar çıkıyor. Yani 10 ayda toplam ödeme 28 bin 400 liraya ulaşıyor. 

ALMA ŞARTLARI NELER? 

 • Kendi istek ve kusuru olmaksızın işini kaybetmiş
 • Son 3 yılda adına en az 600 gün işsizlik sigorta primi ödenmiş
 • İşten ayrılmadan önceki son 120 gün hizmet akdine tabi çalışmış olanlar işsizlik maaşı alabiliyor
 • Adına en az 600 gün prim ödenene 6 ay, 900 gün prim ödenene 8 ay, 1080 gün prim ödenene ise 10 ay boyunca işsizlik maaşı bağlanıyor. 

  30 GÜN BAŞVURU SÜRESİ 

  İşsizlik maaşı için işten çıkış belgesi verildikten sonra ‘30 gün içinde’ İşkur’a başvurmak şart. 30 gün sonra da başvuru yapılabilir ama gecikilen süre için işsizlik maaşı ödenmez.Başvurular, “iskur.gov.tr” veya “e-Devlet”ten yapılabiliyor. İnternetten yapılan başvuruda evrak istenmiyor. Ancak İşkur’a elden başvuruda nüfus kağıdı, işten ayrılış bildirgesi ve işsizlik maaşı dilekçesi isteniyor. 

  SON 4 BRÜT ÜCRETE GÖRE 

  İşsizlik maaşı hesaplanırken son dört aylık brüt maaş dikkate alınıyor. Maaş, ortalama brüt kazancın yüzde 40’ı oluyor. Son 4 ay asgari ücretle çalışana 1.420 lira işsizlik maaşı bağlanırken brüt ücreti 4.100 lira olana 1.627 lira, 7.500 lira ve üzeri olanlara 2.840 lira ödeniyor. İşsiz kalanın sağlık hizmetini devlet karşılıyor. Bundan eş ve çocuklar da yararlanıyor. 

  ÖDEMELER NE ZAMAN? 

  İşsizin yaptığı başvuru, izleyen ayın sonuna kadar sonuçlandırılır. İşsizlik maaşı, kimlik kartıyla herhangi bir PTT şubesine başvurarak her ayın 5’inde çekilebilir. Maaş 6 ay içinde çekilmeli. Aksi durumda maaş İşkur’a geri gider. 

  KISA ÇALIŞMA VE ÜCRETSİZ İZİN ETKİLER Mİ? 

  Pandemide 3 milyondan fazla kişiye Kısa Çalışma Ödeneği verildi. Kısa çalışma 30 Haziran’da sona erdi. Eğer işçinin son 3 yılda 600 günlük primi varsa, son 120 gün şartı hem Kısa Çalışma Ödeneği’nde hem ücretsiz izinde yerine gelmiş oluyor.Ücretsiz izinde veya kısa çalışmada olanların hizmet akitleri devam ettiği için son ‘120 gün’ kuralı yerine getirilmiş sayılıyor. Ayrıca kısa çalışmada ve ücretsiz izinde geçen süreler, işsizlik maaşından düşülmüyor. 

  EMEKLİLİK NEDENİYLE İSTİFA HALİ 

  Maaşın ödenmemesi, gerçek ücretin saklanması, işçinin onayı olmadan fazla mesai yaptırılması, mobbing, iyi niyet ve ahlak kurallarına uyulmaması, sağlık gerekçeleri, sözleşmeye uyulmaması gibi nedenlerle istifa edenlere de prim ve gün şartı tamamsa işsizlik maaşı bağlanır.Çünkü bu durumlar haklı fesih kapsamına giriyor. Öte yandan 3600, 4500 ve 7000 gün şartlarıyla yaş dışında prim ve sigortalılık süresini tamamlayıp istifa edenler işsizlik maaşı alamaz.

  Posta

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0 Yorum
 • Yorumu Gönder
 • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE