Perşembe, 30 Mayıs 2024
.
.
chevron_left chevron_right
Gündem

İstanbul'a yeni metrobüs hattı müjdesi!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Megakent'te şu anda yapımı devam eden 221.7 kilometre raylı sistem hattı olduğunu hatırlatarak, "İstanbul'un metroya çok ihtiyacı var.

501 Toplam Gösterim
İstanbul'a yeni metrobüs hattı müjdesi!

İstanbul'un ulaşımdaki bir numaralı aktörü metro olmalı. Yerin üstüne sığmıyoruz çünkü. Yerin altını en maksimum kullanmak zorundayız" dedi. Ulaşımda en çok yoğunluğun yaşandığı hatlardan biri olan metrobüsle ilgili de konuşan Başkan İmamoğlu, "Metrobüs araçları yoğun bir şekilde gündemimizde. Aynı zamanda bir metrobüs aracının kapasitesi yeterli olmamasından dolayı insanların birikmesine neden olduğunu biliyoruz. Bu konuda uzman yerli araç üretimi yapan firmalar da var. Onlarla bağlantılarımız sürüyor" diye konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, yapımı devam eden Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı'nda incelemelerde bulundu. Yetkililerden bilgi alan İmamoğlu, Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı'nın Tekstilkent'teki atölye bakım alanında gazetecilere açıklama yaptı. Metro hattının bakım alanının 150 bin metrekare üzerine kurulduğunu anlatan İmamoğlu, Kabataş-Mecidiyeköy-Metrosu'nun sürücüsüz planlandığını söyledi.

'500-600 BİN İNSANA HİZMET VERECEK'

İmamoğlu, 24.5 kilometrelik hattı çok yoğun olacağını ve günlük çift yönde 500-600 bin insana ulaşım hizmeti vereceğini dile getirerek, şu bilgileri verdi: "İstanbul'un en yoğun hatlarından biri ve uzun da bir hat olacak. 8 yoğun ilçeden geçiyor. Fonksiyonel olarak baktığınızda bazı duraklarda çok yoğun aktarmalar var, Kabataş'ta olduğu gibi. Bazı noktalarda farklı ulaşım araçlarıyla birleşiyor. Kabataş'ta, füniküler, tramvay ve deniz hatları var. Mecidiyeköy'de metrobüs ile bağlantısı var. Eyüp'te Eyüp-Eminönü Tramvay Hattı ile birleşiyor. İstanbul'a nefes aldıracak noktalardan birisi. Başlangıcından günümüze emeğini buraya harcayan herkese teşekkür ediyoruz İstanbullular adına. Bu tür işler önemlidir. Tasarımdan başlar, finansmanı, yapımcı firmalar, mühendisler, çalışan emekçi dostlar, belediyemizde bu sürece katkı sunanlar, herkes bu sürecin önemli birer ferdidir."

'İLK SÜRÜŞ 2020'NİN OCAK AYINDA HEDEFLENİYOR'

Ekrem İmamoğlu, metroda 2020'nin Ocak ayında ilk sürüşlerin başlanmasının hedeflendiğini ve bu sürede güvenlikle ilgili tedbirlerin bitirileceğini kaydetti. Test sürüşlerinin ardından 2020'nin ilk aylarında hatta ulaşım hizmeti verilmesinin amaçlandığını ifade eden İmamoğlu, "Burada araçların yüzde 5'i inmiş durumda, yüzde 15'i hazırlanıyor. Hem çevreye duyarlı hem de engelli dostu metro araçları var. Araçlar Adapazarı'nda üretiliyor. Engelli vatandaşlarımızın seyahatini kolaylaştıran, aynı zamanda geniş ve ferah araçlar. Bu yönleriyle yenilikçi bir hat." diye konuştu.

'YERİN ALTINI MAKSİMUM KULLANMAZ ZORUNDAYIZ'

İstanbul'un ulaşımdaki bir numaralı aktörünün metro olmasının önemine işaret eden İmamoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yerin üstüne sığmıyoruz çünkü. Yerin altını en maksimum kullanmak zorundayız. İstanbul'da şu anda yapımı devam eden 221,7 kilometre raylı sistem hattı var. Bunun 80 kilometresi Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılıyor. Geri kalan 140 kilometrenin biraz üstü de İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılıyor. Bunların içinde ihalesi yapılmış, devam edenler var. Ne yazık ki şu an durdurulmuş olanlar var. Hatta sözleşmesi yapılmış, başlanmamış olan bile var. Aynı zamanda ekonomik sıkıntılardan dolayı durdurulmuş hatlar var. Çare üretme adına ilgileniyoruz. Yeni finansal kaynaklar oluşturabilir miyiz noktasında yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Hiç başlanmamış olanlara neden başlanmadığı konusunda analizlerimiz var. Devam eden 221,7 kilometrelik hatların İstanbul'un ulaşım düzenine büyük katkı sunacağı için ilk eylem planımız, bunların hızlıca devreye girmesine dönük önündeki engelleri kaldırmak. Kamu kuruluşları ve firmalarla birlikte çözüm yönünde bir seferberlik yürüteceğiz."

'METROBÜSTE CİDDİ DEĞİŞİME İHTİYAÇ VAR'

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, bir gazetecinin metrobüs hatlarında sıkıntı yaşandığına ilişkin soru sorması üzerine, şunları söyledi: "Metrobüs araçlarımızın ciddi anlamda değişime ihtiyacı var. Metrobüs araçlarımızda hem eskiyen araçlar var hem de ters yön ulaşımı sıkıntı, kazalara neden oluyor. Bunların değiştirilmesi noktasında tespitlerimiz var. Çok ilginç yorumlar duyuyorum. 'Hani ulaşım sorununu çözecekti.' falan diye... Beklentiyi fazla abartmış ya da niyeti farklı olanlar var. Ama metrobüs araçları yoğun bir şekilde gündemimizde. Aynı zamanda bir metrobüs aracının kapasitesi yeterli olmamasından dolayı insanların birikmesine neden olduğunu biliyoruz. Bu konuda uzman yerli araç üretimi yapan firmalar da var. Onlarla bağlantılarımız sürüyor."

'KADINLARA DAHA FAZLA YER VERİLECEK'

İstanbul Büyükşehir Belediyesinde gerçekleştirdiği atamalara ilişkin sorulara cevap veren İmamoğlu, çalışma arkadaşları arasında kadınlara daha fazla yer verileceğini belirtti.

Haberturk

 

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE