Salı, 28 Kasım 2023
.
.
chevron_left chevron_right
Dünya

Japon basınında Şinzo Abe suikasti

Mainichi gazetesine göre saldırganın annesi, Abe'nin destek verdiği bir dini örgütün üyesi olup o örgüte parasını kaptırmasından sonra ailesinin dağıldığını iddia etti.

112 Toplam Gösterim
Japon basınında Şinzo Abe suikasti

Seçimlere bir gün kala eski başbakan Şinzo Abe'nin suikastı ile sarsılan Japonya'da saldırganın, ifadesinde yer alanlara göre "ailesinin dağılmasına yol açan dini bir örgütle olan bağlantısı" nedeniyle Şinzo Abe'ye kin güttüğü iddia ediliyor. Çıktığı seçim kampanyasında dün bir tren istasyonunun önünde konuşma yaparken uğradığı silahlı saldırıda vefat eden Japonya'nın eski başbakanı Şinzo Abe'nin ölümü ile ilgili bugün Japon medyasında çıkan haberlerde silah şiddeti lanetleniyor ve saldırının sadece Abe'ye değil, 'Japon demokrasisine de yapılmış olduğunun' altı çiziliyor.

'ANLAŞMAZLIKLARIN OY VEREREK ÇÖZÜLDÜĞÜ BİR DEMOKRASİYİZ'

Japan Times gazetesinde çıkan başyazıda gazetenin aslında bugünkü yazıyı ABD'de rutin hale gelen silah şiddetini eleştirmeye ayırmayı düşündükleri ama Abe'nin suikastından sonra konuyu Japonya'daki buna benzer bir şiddet olayına çevirmek zorunda kalmalarından dolayı öfke, utanç ve üzüntü duydukları anlatılıyor. Olayı terör saldırısı olarak niteleyen gazete yönetimi özellikle seçimlerden önce böyle bir şiddetin ve davranışın Japonya'da asla yeri olamayacağını söylüyor ve "Biz, anlaşmazlıkların ve düşünce farklılıklarının şiddet yoluyla değil seçimlerde oy vererek çözüldüğü bir demokrasiyiz" diyor.

Yomiuri Shimbun ve Mainichi gazeteleri ise haberlerinde saldırgan Tetsuya Yamagami'nin profiline odaklandı. Saldırganın polis ifadesine ulaşan Mainichi gazetesi, şüphelinin saldırıyı 'Abe'ye duyduğu hınç yüzünden' işlediğini söylediğini yazıyor. Bu habere göre saldırganın annesi, Abe'nin destek verdiği bir dini örgütün üyesi olup o örgüte parasını kaptırmasından sonra ailesinin dağıldığını iddia ederken saldırgan, Abe'yi siyasal görüşü nedeniyle değil, 'kişisel nedenlerle öldürdüğünü' itiraf ediyor.

Japon polisi bu dini örgütün ismini açıklamamakla beraber sosyal medyada dolaşan haberlerde Abe'nin Unification Church (Birleştirme Kilisesi) adıyla kendini mesih ilan eden Sun Myung Moon tarafından kurulan ve Moonies denilen tartışmalı bir kültün organizasyonlarında konuşmalar yaptığı aktarılıyor.

EV YAPIMI SİLAH VE BOMBA ELE GEÇİRİLDİ

Yomiuri'de ise saldırganın suikastı gerçekleştiği yerden üç kilometre ötedeki bir binanın sekizinci katında tek odalı bir apartman dairesine yapılan baskında ev yapımı silah ve bomba ele geçirildiğinin anlatıldığı haberde, mayıs ayında çalıştığı işinden ayrılan saldırganın yaptığı bu silahlarla Abe'yi öldürmeyi planladığı ifadesi var.

Tetsuya Tsuda adlı silah uzmanı bir gazetecinin bilgisine başvuran Yomiuri gazetesi, namludan kurşunun atılması için gereken patlayıcıyı havai fişeklerde de kullanılan ve herhangi bir yerden kolayca elde edilebilecek baruttan imal ettiğini, silah ateş aldığında çıkan sesin ve dumanın da bunun kanıtı olduğunu belirtmiş. Abe'nin ölümüyle Japon siyasi sahnesinde büyük bir boşluğun doğduğu konusunda ise Japonya halkı ve medya hemfikir. (BBC Türkçe)

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE