Pazar, 23 Haziran 2024
.
.
chevron_left chevron_right
Dünya

Kalıntıları 80 yıl sonra bulundu

Temmuz 1943'te Sicilya'daki havaalanına saldırmak üzere 6 kişilik mürettebatıyla havalanan bir bombardıman uçağı saldırı sonucu düşürüldü. O dönem akıbetinden haber alınmayan 2. Dünya Savaşı pilotu Teğmen Gilbert Haldeen Myers kayıp olarak ilan edilerek defnedilemeyen 72 bin Amerikan askerinden biri olarak kaldı.

76 Toplam Gösterim
Kalıntıları 80 yıl sonra bulundu

Geçen yıl tekrar başlatılan araştırmalar sonucu Myers'in kalıntıları 80 yıl sonra bulundu. Dr. David Errickson, "Şimdiye kadarki en uzun görevlendirilmemiz buydu" dedi.

İkinci Dünya Savaşı pilotu Gilbert Haldeen Myers'ın kalıntıları 80 yıl sonra uçağın enkazıyla beraber bulundu. Cranfield Adli Tıp Enstitüsü Arkeoloji ve Antropoloji bölümünde kıdemli öğretim görevlisi Dr. David Errickson, arama çalışmaları hakkında, "Şimdiye kadarki en uzun görevlendirilmemiz buydu" ifadesini kullandı.

Myers, 10 Kasım Anma Günü öncesinde Florida'da toprağa verildi.

Mystery of missing WW2 pilot solved by Cranfield scientists - BBC News

UÇAĞI DÜRÜRÜLMÜŞTÜ

Independet'tan Andy Gregory'nin haberine göre, Temmuz 1943'te bir bombardıman uçağıyla Kuzey Afrika'dan göreve çıktığından beri kayıp olan Myers, Tunus'tan 6 kişilik mürettebatıyla havalandı. Sicilya'daki Sciacca Havalimanı'na saldırmak üzere yola çıkan 'B-25 Mitchell' uçağı, hedefin 2.4 kilometre kala uçaksavar ateşine maruz kalarak düşürüldü. O zamanki görgü tanıkları, mürettebattan birinin kazadan önce paraşütle uçaktan atlayarak kurtulduğunu bildirdi.

1947'de araştırmacılar Sciacca yakınlarında arama ve kurtarma operasyonları yürütmüş ancak 2. Teğmen Myers'ı bulamamışlardı.

Mystery of missing WW2 pilot solved by Cranfield scientists - BBC News

YILLAR SONRA ÇALIŞMALAR TEKRAR BAŞLATILDI

Geçen yıl ABD yönetiminin Savaş Esirleri ve Kayıplarının Hesabı Ajansı ve Bedfordshire Cranfield Üniversitesi'nden 20 araştırmacı inceleme yapmak üzere Sicilya'ya gitti. Araştırmacılar olay gölgesini araştırmak ve topraktaki insan kalıntıları parçacıkları veya mürettebattakilerin kimliğini belirleyebilecek kişisel eşyalar için taramakla görevlendirildi.

Geçen ay araştırmacılar Myers'a ait insan kalıntılarının yerini tespit ettiklerini ve ABD'de yapılan DNA analizi sonucunda Myers'ın kimliğinin belirlendiğini duyurdu.

Mystery of missing WW2 pilot solved by Cranfield scientists - BBC News

Dr. Errickson, kalıntıların bulunmasının önemi hakkında, "Teğmen Myers'in kalıntılarına ulaşılması sadece bütün prosedürlerin uygulandığı düzgün bir askeri cenaze töreniyle defnedilmesini değil, bulunan kişisel eşyaların ailesine teslim edilmesini de sağlıyor. En önemlisi de çatışmada ölen ve kaybolanların aileleri bir cevaba kavuşuyor" ifadelerini kullandı.

Karar

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE