Çarşamba, 24 Temmuz 2024
.
.
chevron_left chevron_right
Bilim Teknoloji

Kan Testiyle Organ Yaşını Belirleme Çalışmaları: Bilim İnsanlarından Yenilikçi Bir Yaklaşım

Stanford Üniversitesi'nden bir ekip, bir kişinin iç organlarının yaşlanma hızını belirleyebilmek ve hangi organların yakın zamanda işlevini kaybedebileceğini tahmin edebilmek amacıyla geliştirdikleri bir kan testini başarıyla denedi. Kalp, beyin, akciğerler dahil olmak üzere 11 ana organda gerçekleştirilen test, çoğu orta yaşlı veya daha yaşlı yetişkin üzerinde denenmiştir.

1657 Toplam Gösterim
Kan Testiyle Organ Yaşını Belirleme Çalışmaları: Bilim İnsanlarından Yenilikçi Bir Yaklaşım

Sonuçlar, 50 yaş ve üstü, genel olarak sağlıklı beş yetişkinden birinin en az bir organın hızlı yaşlanma belirtileri gösterebileceğini ortaya koymaktadır. Her 100 kişiden bir ya da ikisinde ise yaşlarından daha hızlı yaşlanan birkaç organ tespit edilebilir.

Araştırmacılar, bu testin, hangi organların hızla sağlıksızlaştığını bilmekle, olası sağlık sorunlarını önceden kestirebilme konusunda yardımcı olabileceğini belirtmektedir. Örneğin, yaşına göre daha hızlı yaşlanan bir kalp, kalp yetmezliği riskini artırabilirken, hızla yaşlanan bir beyin demansa daha yatkın olabilir.

Araştırmada incelenen organlar arasında beyin, kalp, karaciğer, akciğer, bağırsak, böbrek, yağ, kan damarları, bağışıklık dokusu, kas ve pankreas bulunmaktadır. Test, binlerce protein seviyesine bakarak hangi organların hangi hızda yaşlandığına dair ipuçları aramaktadır.

Araştırmacılar, bu bilgilerin sağlık sorunlarının erken tespiti ve tedavisi açısından bir fırsat olabileceğini vurgulamaktadır. Ancak, testin organ yaşını ve sağlığını ne kadar doğru tahmin ettiğini belirlemek için daha fazla çalışma gerekmektedir.

Uzmanlar, bilimin yaşa bağlı ciddi hastalıkları erken tespit etmesinin önemli olduğunu ancak bireylerin bu bilgiyi nasıl karşılayacağına dair duygusal ve klinik destek sağlanması gerektiğini belirtiyor. Testin pratik uygulanabilirliği ve geniş bir kişi kitlesinde doğrulanması için daha fazla araştırma yapılması planlanmaktadır.

 
BBC Türkçe 
 

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE