Pazar, 31 Mayıs 2020
.
İstanbul
.
chevron_left chevron_right
Gündem

Karşınızdaki herkese hayalet taşıyıcı olarak davranın

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal, "Toplumda 36 bin ya da 50 bin hayalet taşıyıcı var. Karşımızdaki herkese hayalet taşıyıcı olarak davranmanız, ona göre tedbir almanız lazım" dedi.

506 Toplam Gösterim
Karşınızdaki herkese hayalet taşıyıcı olarak davranın

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal, koronavirüs (Covid-19) salgınının Türkiye'deki seyriyle ilgili olarak CNN Türk, canlı yayında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

"Virüsün bulaşma oranının (RO rakamının) 1'in altına inmesi ne anlama geliyor?" sorusuna yanıt veren Ünal, "1'in altına geldiyse virüsü kontrol altına almaya başladık demek.

'Virüs ölmedi ama komada' deniliyor. Ama bence bir gözü açık bekliyor. Yumruklarımızı indirip ona yaklaşırsak üzerimize zıplayacak" dedi. "Bütün atılacak adımlar virüsle yaptığımız kavgaya bağlı. İnsanlar sıcak bir akşam günü parkta 8-10 kişi birlikte bir şeyler yerken çok keyif alabilir, ama inanın bunun bedelini tüm Türkiye öder" ifadelerini kullanan Ünal'dan hayalet taşıyıcılarla ilgili de açıklama geldi: "Toplumda 36 bin ya da 50 bin hayalet taşıyıcı var.

Bunun pratik bir sonucu yok. Pratik sonuç karşınızdaki herkesin hayalet taşıyıcı diye davranmaktır. Karşınızdaki herkesten bulaşabilir diye davranmanız, ona göre tedbir almanız lazım."

"HER HAMLEMİZDEN SONRA VİRÜSTE BİR HAMLE YAPIYOR" Normalleşme sürecinden geri atma olasılığını da değerlendiren Prof. Dr. Serhat Ünal şunları söyledi: Bilimsel Danışma Kurulu içerisinde, halk sağlığı uzmanı olan arkadaşlarımız var.

Onlar Sağlık Bakanlığı ile çok sıkı bir takip içerisinde. Orada hedef 1 ve altıydı. Eğer bu yeniden 2'ye doğru kıpırdama yaşanırsa o zaman arkadaşlarımız gerekli uyarılarını yapacaktır ve Bilim Kurulu tavsiyesi olarak gündeme gelecektir.

Burada 3-5 gün sonra bile yorum yapmak çok zor. Önümüzde bir satranç tahtası var ve biz virüsle satranç oynuyoruz. Her hamlemiz sonrası virüs de bir hamle yapıyor.

CNNTURK - Haberglobal

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE