Çarşamba, 21 Nisan 2021
.
.
chevron_left chevron_right
Siyaset

Kılıçdaroğlu'ndan dokunulmazlık yorumu

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun TBMM CHP Grup Toplantısında konuştu.

63 Toplam Gösterim
Kılıçdaroğlu'ndan dokunulmazlık yorumu

dokunulmazlık konusuna değinen Kılıçdaroğlu, Dokunulmazlığı getireceğiz diyorlar. Açtım, Anayasa hukuku hocası Kemal Gözler var, onun Yasama Dokunulmazlığı diye bir kitabı var. “Yasama dokunulmazlığının amacı, parlamento üyelerini iktidar tarafından tahrik edebilecek keyfi, zamansız ve esassız ceza kovuşturmalarıyla, geçici bir süre için de olsa yasama çalışmalarından alıkonulmasını önlemektir.

Dokunulmazlığın amacı budur” diyor. Gelecek, parlamentoda çalışacak; yasama dokunulmazlığını kaldırırsanız, siyaset alanını daraltırsınız. Siyaset alanını daraltırsanız, demokrasiden vazgeçmiş olursunuz. İktidar partisinin baskısı, temel öge olarak ortaya çıkmış olur. Efendim dokunulmazlıklar geldi, dokunulmazlıkları kaldıracağız diye söylüyorlar. Eller kalkacak, inecek, vesaire, dokunulmazlıklar kalkacak.

Dokunulmazlıkların gerçek anlamda kaldırılabilmesi için ya da dokunulmazlıklar konusunda oturup sağlıklı bir karar alabilmek için, Türkiye'de yargı bağımsızlığının olması lazım. Yargı bağımsızlığının olmadığı bir yerde, dokunulmazlık dışında milletvekilinin hiçbir güvencesi yoktur. Bir daha ifade edeyim, yargı bağımsızlığının olmadığı bir ülkede, milletvekilinin dokunulmazlık dışında hiçbir güvencesi yoktur.

Milletvekilinin dokunulmazlığını kaldırabilirsiniz elbette. Zaten sayısal yeterliliğiniz var. Bizim oyumuza da ihtiyacınız yok. Tek başınıza kaldırabilirsiniz. Ama yargıya talimat verip: "Ben bunun dokunulmazlığını kaldırdım, derhal içeri al, tutukla, içeri al" diyebilirsiniz, diyorsunuz da ve gereği de yapılıyor zaten. Dolayısıyla bu teminatın, bu güvencenin kalkmaması lazım. Demokrasiye inanıyor muyuz? Evet, inanıyoruz.

Dokunulmazlık gerekiyor mu? Evet gerekiyor. Milletvekili her türlü şeyi söyleyebilmeli; her türlü eleştiriyi, sağlıklı, tutarlı verilere dayanan eleştiriyi yapmalı mı? Yapmalı. Bu eleştiriden iktidar partisi rahatsız olur mu? İktidar partisi rahatsız olur.

"Eleştiri yapıyorsunuz, ben senin dokunulmazlığını kaldıracağım, hapse de atacağım, bir daha da gıkın çıkmayacak." Olmaz. Neden Türkiye'de yargı bağımsızlığı yok? Neden yok? Anayasa Mahkemesi kararına dahi bir mahkeme uymuyorsa, tanımıyorsa, bu ülkede yargı bağımsızlığından söz edilebilir mi? Bir devlet krizi çıktı ortaya ve Anayasa Mahkemesi aynı dosyaya ikinci kez bakmak zorunda kaldı. Hangi yargı bağımsızlığından söz ediyoruz? Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin kararını uygulamayan mahkemeler var. Anayasa'ya göre uymak zorundayız ama uymuyoruz.

Uymayan insanlar da, yani hakimler de terfi ettirilip bunlar Yargıtay'a atanıyorlar, daha üst mahkemelere atanıyorlar. İktidar partisinin il ve ilçe başkanları veya milletvekili aday adayları seçimi kazanamadılar, il ilçe başkanları alındı, hakim yapıldı bunlar, savcı yapıldı. Bir partinin il ilçe başkanı hakim olduğu zaman veya bir partiden milletvekili adayı olup, kazanmayıp "seni ödüllendiriyoruz, hakim yapıyoruz" dendiği zaman, orada yargı bağımsızlığından söz edilebilir mi?

İktidar zaman zaman benimle ilgili tazminat davaları açar. Erdoğan açar, çünkü parayı çok seviyor. Hakimlere de talimat veriyor, şu mahkemelere düşürün diyor. Tesadüf, bazen o mahkemelere düşmüyor. O zaman, o mahkemelerin hakimleri görevden alınıyor, başka bir yere atanıyor. Yeni hakimler tayin ediliyor ve ben tazminata mahkum oluyorum. Bu, Türkiye'de yargı bağımsızlığını gösterir mi? Yargının tarafsız olduğunu gösterir mi? Kendi hayatımdan yaşadığım bir şey; kendi gerçekliğim, bunu görüyorum zaten. Yargıtay'da bir gün bile hakimlik yapmayan bir insanı, hülle yoluyla Yargıtay'dan geçirip Anayasa Mahkemesi'ne üye olarak atarsanız, yargı bağımsızlığından söz edilir mi?

AK Parti Genel Başkanının önünde yüksek hakim, Eski Danıştay Başkanı, cübbesinin önünde düğme arıyordu, düğme; nasıl iliklerim diye. Bunlar bağımsız yargı mı, tarafsız yargı mı? Milletvekili dokunulmazlığını kaldıracaksak, önce bağımsız ve tarafsız bir yargı olmalı. Hepimiz o yargıya güvenmeliyiz, o zaman kaldırın.

Başka? Dokunulmazlıklar siyaseti kendi arzularına göre dizayn etme alanı değildir. 6-7 yıl önce bir olay olmuş, insanlar ölmüş. Aradan geçmiş 6-7 yıl. Şimdi acaba Millet İttifakının nasıl bozabiliriz diye yola çıkıyorlar. Fezlekeleri düzenleyelim, getirelim, CHP zor durumda kalsın. Cumhuriyet Halk Partisi adaleti, hakkı, hukuku her yerde, her ortamda savunur ve asla haksızlıklar karşısında da susmaz. Kim olursa olsun susmaz.

Bir mühendislik aracı kendilerine göre, siyaseti dizayn edecekler. Millet İttifakını bozacaklar ve ondan sonra diyecekler ki: "Bak gördünüz mü CHP'yi?" Yok arkadaş. Biz bildiğimiz yoldan yürürüz. Asla ve asla bildiğimiz yoldan yürürüz. Anayasa'daki dokunulmazlığın ruhuna uygun hareket ederiz.

Üç, bir başka konu: Anayasa'ya göre -ki 83 üncü madde- Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki siyasi parti gruplarınca yasama dokunulmazlığı ile ilgili görüşme yapılamaz ve karar alınamaz. Niçin? Herkes vicdani kanaatine göre karar versin diye. Yani grup kararı alınamaz, dokunulmazlıklara dokunacağız diye. Her bir milletvekili dosyaya bakar ve vicdani kanaatine göre dokunulmazlığı kalksın veya kalkmasın, ona göre oturur, oyunu kullanır. Bu, dokunulmazlıklar konusunda milletvekillerine sağlanmış önemli bir güvencedir. Bu güvenceyi de almak istiyorlar. Bir milletvekilinin dokunulmazlığı, bir kişinin iradesine terk edilemez.

Bir kişi ortaya çıkıp, senin dokunulmazlığını kaldıracağım ve bunun hesabını sana soracağım diyemez. Dediği andan itibaren, milli iradeye ihanet etmiş demektir. Sen bir kişinin dokunulmazlığını kaldırmak istiyorsan, dosya geldiğinde bakarsın, incelersin; elini kaldırsın veya kaldırmazsın. Ama talimata el kaldırıp, el indiriyorsanız orada milli irade yok demektir; hakarettir milli iradeye.

Sayın Erdoğan: "24 Şubat'ta dokunulmazlıklar genel kurula gelir. Genel kurulda hemen eller hemen kalkar, iner ve dokunulmazlıklar kalkar." Ne demek eller iner, kalkar? Beyefendi zaten hâkim, kararı vermiş zaten. Hangi mahkemelere düşeceği kararını da vermiş, ne kadar hapis yatacakları kararını da vermiş zaten. Sonra bu memlekette adaletten söz ediyoruz. Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytansa, o şeytan asla olmayacağız. Haksızlıklara karşı mücadele edeceğiz. Kaldı ki milletvekili dokunulmazlığı, bakan dokunulmazlığı gibi değil. Bakan, milletvekili olmasa da dokunulmazlığı ömür boyu devam ediyor. Milletvekili öyle değil ki; bir daha seçilemezse zaten savcı çağırıyor, gel bakalım hakkında dosya var, hesabını ver diyor.

Değerli arkadaşlarım, dokunulmazlıklar konusunda düşüncemiz bu. Demokrasiden yanayız, insan haklarından yanayız. Bakın, bir kişinin dokunulmazlığı kaldırıldı, ne oldu? Bütün partiler oybirliği ile dokunulmazlığı kaldırdılar. Kimse itiraz etti mi? İtiraz etmedi. Ama dokunulmazlıkları bir siyasi mühendislik aracı olarak, ben acaba bir ittifakı nasıl bölerim, nasıl parçalarım diye yola çıkıp yapıyorsanız, asla doğru değil, asla doğru değil; ahlaki de değil aynı zamanda bu.

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE