Pazar, 23 Haziran 2024
.
.
chevron_left chevron_right
Siyaset

Kılıçdaroğlu'nun Sert Mesajları CHP Kulislerini Hareketlendirdi

Eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, katıldığı televizyon programında yaptığı açıklamalar, CHP kulislerinin bir numaralı gündem konusu oldu. Kılıçdaroğlu, 31 Mart yerel seçimlerinin ardından katıldığı KRT kanalında, cumhurbaşkanı adaylığı süreci ve sonrasına yönelik kapsamlı açıklamalarda bulundu.

267 Toplam Gösterim
Kılıçdaroğlu'nun Sert Mesajları CHP Kulislerini Hareketlendirdi

Kılıçdaroğlu, hem genel başkan adaylığı mesajı verirken hem de Erdoğan’a karşı kaybedilen Cumhurbaşkanlığı seçimi ardından “değişim” hareketini başlatanları vefasızlıkla suçladı. Bu sert çıkışı, parti yöneticileri ve kurultayda kendisine destek veren bazı milletvekilleri tarafından şaşkınlıkla karşılandı.

Parti İçi Muhalefet ve Değişim Tartışmaları

Kılıçdaroğlu’na yakın isimler, parti içi muhalefeti başlatarak “yeni bir yola çıktıklarını” vurgularken, 31 Mart yerel seçimlerindeki başarıyı hatırlatan parti yöneticileri Kılıçdaroğlu’nun “boşa kürek çektiğini” savundu. CHP kulislerinde, Kılıçdaroğlu’nun Eylül ayında yapılacak olan “tüzük kurultayı”nı seçimli kurultaya dönüştürme çabası içine girebileceği, hatta “yeni parti kurabileceği” tahminleri bile yapılıyor.

Kılıçdaroğlu’nun Açıklamaları

Kılıçdaroğlu, "Yeniden kurultayda Genel Başkan adayı gösterirlerse o zaman cesurlar bir adım öne çıksın diyeceğiz" sözleriyle, genel başkanlığa aday olabileceği mesajı verdi. 31 Mart yerel seçimlerindeki başarıyı da kendi döneminde atılan adımlara bağladı. Kılıçdaroğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun cumhurbaşkanlığı seçiminin ertesi gün değişim videosu yayımlamasına ilişkin olarak, “Değişim talebi niçin birden bire patladı, biliyorum. Ben boşuna demiyorum ki, hançerlendik diye” yanıtını verdi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in Sessizliği

Partisinin grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarına değinmedi ve çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtsız bıraktı.

İmamoğlu ve Parti Yöneticilerinin Görüşleri

Kılıçdaroğlu’nun bu çıkışını “kurultay yenilgisini sindirememesine” bağlayan bazı parti yöneticileri, CHP’nin yarım asır sonra birinci parti olduğuna dikkat çekerek, “Bizim gündemimiz Türkiye’nin sorunları, Kemal Bey değil. Kendisi önceki genel başkanımız, onunla bir tartışmaya girmeyiz, cevap vermeyiz” görüşünü dile getirdi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kılıçdaroğlu’nun kendine kırgın olduğunu düşünmediğini belirterek, “Ben kırgın olduğunu düşünmüyorum. 'Kırgınım' derse niçin kırgınsınız derim" dedi. İmamoğlu, Kılıçdaroğlu ile bir tartışmaya girmesinin de söz konusu olmadığını ifade etti.

Kılıçdaroğlu’nun Seçimli Kurultay Çabası

Kılıçdaroğlu’nun Eylül ayında yapılacak tüzük kurultayını, genel başkan seçimli kurultaya dönüştürme çabası içine girebileceği, hatta yeni bir parti kurmak için harekete geçebileceği tahminleri yapılsa da, bu olasılık zayıf görülüyor. Kılıçdaroğlu’nun Meclis grubunda hala önemli bir desteği olduğu belirtilirken, 31 Mart yerel seçimlerindeki başarının ardından parti içi yarışta başarılı olmasına şans tanınmıyor.

Parti İçindeki Eleştiriler

Bazı CHP kurmayları, Kılıçdaroğlu’nun çıkışını “öfkeli” olarak nitelendirirken, kurultay yenilgisini sindirememesine bağlıyor. Genel Merkez’e yakın isimler, “Bütün belediye başkanları Kemal beyi desteklerken biz kurultayı kazandık. 31 Mart seçimlerinden yarım asır sonra birinci parti çıkmışken, artık kurultay kazanması mümkün değil, boşa kürek çekiyor. Artık parti başarıda kenetlenir” yorumunu yaptı.

Baykal ve Kılıçdaroğlu Kıyaslaması

Kılıçdaroğlu’nun çıkışını eleştirenler, geçmişte kendisine karşı muhalif tutum alan CHP’nin eski genel başkanlarından Deniz Baykal örneğini veriyor. Kurultay sürecinde Kılıçdaroğlu’na destek veren bir milletvekili, Kılıçdaroğlu’nun “yeni genel başkanı çalıştırmama” tavrı içine girdiğini belirtti.

Kılıçdaroğlu’na Destek Verenlerin Görüşleri

Kılıçdaroğlu’na destek veren ve hala yakınında olan bir milletvekili ise, “Genel Başkan içini döktü. Sonuçta Kemal Bey de etten kemikten bir insan. Yaşanmışlıklar var. Bir hafta önce yanında olanlar değişimci olup karşısına geçti. Kendisine hakaretlere varan sözler söylendi” dedi.

Sonuç ve Değerlendirme

Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları CHP içinde geniş yankı buldu. Parti içindeki değişim talebi ve liderlik mücadelesi, CHP’nin gelecekteki yönelimlerini belirleyecek önemli bir süreç olarak dikkat çekiyor. Kılıçdaroğlu’nun tüzük kurultayı ve genel başkanlık seçimlerine yönelik hamleleri, partinin iç dinamiklerinde nasıl bir değişim yaratacağı merak konusu olmaya devam ediyor.

 KRT - BBCTürkçe

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE