Pazar, 31 Mayıs 2020
.
İstanbul
.
chevron_left chevron_right
Spor

Koç'tan "yeni teknik direktör" açıklaması

Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Koç Yüksek Divan Kurulu (YDK) Olağan Toplantısı’nda açıklamalarda bulundu.

235 Toplam Gösterim
Koç'tan "yeni teknik direktör" açıklaması

YERLİ VE YABANCI 3 FARKLI TEKNİK DİREKTÖRLE GÖRÜŞÜYORUZ
 
Önümüzdeki senenin planlarını yapıyoruz. Erteleme süreci de bu planları yapabilmek için bizlere daha fazla zaman sağladı. Birkaç konuya da açıklık getirmek istiyorum. Teknik direktör konusunda erteleme sürecinden önce de çalışmalarımız vardı. 3-4 hocayla beraber görüşmeleri götürüyorduk. Bir tanesiyle neredeyse anlaşmışken; EURO 2020’nin 2021’e atılmasıyla ne yazık ki bizim çalışmalarımız da sekteye uğradı. Şu anda yerli ve yabancı olmak üzere üç farklı teknik direktörle görüşüyoruz. Değişik kriterlere bakıyoruz. Kafamızdaki kriterlerin hepsini bir hocada bulmak da mümkün değil.

Genç, aç, çok çalışan, disiplinli, profesyonel, ya Türkiye’yi iyi bilen ya da bu coğrafyada çalışması sıkıntı olmayacak, çabuk adapte olabilecek, 40-50 yaş arası, ekonomik imkanlarımıza uyabilecek ki şu an daha da sıkıntıya girdi, takım içinde rekabeti sağlayabilecek çoklu oyun anlayışı, çok değişik taktikleri deneyebilecek, cesur olacak ki gençleri daha çok çalıştırabilecek, daha iyi adapte edebilecek, gerekli rekabeti takım içinde oluşturabilecek türde bir hoca arıyoruz.  Önceliklerden bir tanesi sezon bitmeden önce gelebilmesiydi.

Tabi bu herkes için geçerli değil ama görüşmelerimiz devam ediyor. Bildiğiniz bir isim olabilir, bilmediğiniz bir isim de olabilir ama hiçbir acelemiz yok. Üstüne basarak söylüyorum. Bu sezonu kurtaracağız diye gelecek sezonu da kaybetmek istemiyoruz. O yüzden buradaki çalışmalarımız devam ediyor. Herhalde bayram sonrası camiaya seslenişle tüm yapılanmamız hakkında bilgi vermek istiyorum. Keza transfer çalışmalarımız da gidiyor. Finansal Fair Play’den dolayı manevra alanımız dar, ne demek istiyorum. Sattığın kadar alabilirsin. Dolayısıyla bonservissiz ve kiralık oyuncular ön plana çıkıyor. Daha çok yerli piyasaya odaklanıyoruz. Yabancı oyuncuları bir nebze erteliyoruz. Virüs dolayısıyla FIFA’nın da uygulayacağı transfer penceresi farklı olacak. Herhalde ekim sonuna kadar bir transfer penceresi olacak, ağustosta başlayan. Bazı liglerin iptali, virüsün getirdiği ekonomik sıkıntılar, yabancı piyasada… O yüzden şu an yerlilere odaklanmış vaziyetteyiz.
 
ASIL SIKINTI ÖNÜMÜZDEKİ SEZON
 
Fenerbahçe Spor Kulübü 2019-20 sezonu için şubat ayı sonuna kadar bütün maaşları ödemiştir. Gazetelerde çıkan 3 ay geriden geliyorlar, söz konusu değildir. Futbolcularımıza herhangi maaş indirimi görüşmesi pazarlığı henüz başlamamıştır.  Çünkü önce borcumuzu ödeyelim, martta da zaten virüs dönemi başlıyor. Mart, nisan, mayıs. Bunların nasıl olacağını yapacağımız takımla görüşmeler, birebir görüşmeler, diğer takımların uygulayacağı modellerle geliştirmek istiyoruz. Herkes bu sezonu konuşuyor ama asıl sıkıntı önümüzdeki sezon. Bu sezon iyi ya da kötü 3/2’si ödendi. Bundan sonrası içinde illaki hepsi değil bir kısmı ödenecek. Acele etmiyoruz. Uluslararası kuruluşlarda bu konuda kulüplerin yanında. Anlayışlı davranıyorlar. Zaten çökük olan futbol ekonomisi önümüzdeki sezon daha da büyük sıkıntıya girecek. Kombine satabilecek miyiz? Maçlar seyircili mi başlayacak? Koltuklar arası boşluklar mı olacak? Bunların hiç birini bilmiyoruz. Yayıncı kuruluşun durumunu da bilmiyoruz. Federasyon ve Kulüpler Birliği toplantısı çerçevesinde mart ayı ödemesi alınmadı. Bu bizi o kadar etkilemiyor. Çünkü Fenerbahçe Spor Kulübü’nüntüm gelirleri temlikli. Biz kendi imkanlarımızla kulübü buraya kadar getirebildik ama Anadolu’daki kulüplerin can suyu, yayıncı kuruluştan gelen rakamlar. Geçen sene başında %15’lik indirim yapıldı. Bu sene ne ile gelecekler, onu da bilmiyoruz.
 
Sponsorlar ufak ufak başladı önümüzdeki sezon devam edemeyeceklerini, çekincelerini belirtmeye. Orada büyük resim tam olarak nasıl olacak, onu da bilmiyoruz. Futbolda yatırımlarımızın çoğu Euro ile. Kazancımız Türk Lirası ve TL ciddi değer kaybetti. Zaten sıkıntıda olan futbol sektörü çok daha büyük girdabın içine giriyor. Şu noktada futbol açısından baktığımızda tünelin sonundaki ışığı ya çok zor görüyorum yahut tam da göremiyorum, diyebilirim.
 
Fenerbahçe Spor Kulübü’nün marta kadar olan bütün ödemeleri yapılmıştır.  Martta 5 maçın üçü oynanmıştır. Nisan’da hiç oynanmadı, mayısta da oynanmayacak. Bundan sonrasını gelişmelere ve futbolcularla yapacağımız müzakerelere göre kararını vereceğiz. Şunu net bir şekilde söyleyebilirim artık eski maaşlar Türk futbolunda yok. Biz Fenerbahçe Spor Kulübü olarak 92 milyon eurodan 71’e indik. 50’lilere inmemiz gerekecek. Zaman alacaktır. Bu sezon bütün oyuncularımız 3 milyon euronun altında alıyor. Bu rakamları daha da aşağıya çekmemiz lazım. Çok yakın zamanda 2 milyon, 2.2 milyon bir iki oyuncu alacak en yüksek rakam o olacak. Gerisi çok çok altında alacak. Eskisi gibi maaşlar kesinlikle olmayacak.
 
Bir de bunun üzerine yeni vergiler var. Tüm kulüpler adına devletimize çağrıda bulunmak istiyorum. Futbolcularla anlaşmamızı net rakamlar üzerinden yapıyoruz. Ekstradan %20 vergi var. Total %40’a çıkıyor. Zaten zar zor ayakta duruyoruz. Kulüplerimizi çok daha zora sokacak. Bir nebze olsun, 1-2 sene erteleme olabilir. Devletin yardımına çok çok ihtiyacımız var dedi.

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE