Cuma, 10 Temmuz 2020
.
28
İstanbul
.
chevron_left chevron_right
Sağlık

Koronavirüs testi nasıl yapılıyor?

Koronavirüs vakalarının 98’e yükselmesiyle birlikte vatandaşlar, testlerin nasıl ve nerede yapıldığını araştırmaya başladı. Milyonlarca kişi “Koronavirüs testi kanla mı anlaşılıyor?” , “Koronavirüs testi için kan mı alınıyor?” , “Coronavirüs testini kimler yapıyor?” , “Herkes koronavirü testi yaptırabilir mi?” sorularının cevaplarını araştırıyor. Peki, koronavirüs testi nasıl yapılıyor?

2496 Toplam Gösterim
Koronavirüs testi nasıl yapılıyor?

Koronavirüs vakalarının 98’e yükselmesiyle birlikte vatandaşlar, testlerin nasıl ve nerede yapıldığını araştırmaya başladı. Milyonlarca kişi “Koronavirüs testi kanla mı anlaşılıyor?” , “Koronavirüs testi için kan mı alınıyor?”  , “Coronavirüs testini kimler yapıyor?” , “Herkes koronavirü testi yaptırabilir mi?” sorularının cevaplarını araştırıyor. Peki, koronavirüs testi nasıl yapılıyor? 

Türkiye’de koronavirüse bağlı ilk ölüm gerçekleşti. Açıklanan son vaka sayısı ise yaşamını yitiren hastayla birlikte 98’e ulaştı. Bilim insanları bu rakamın artacağını ön görüyor. Sosyal uzaklaşma kararları, pek çok şirketin evden çalışma imkanı sağlaması salgın riskinin azaltılmasına yardımcı oldu. Ancak uzmanlar Avrupa’da yaşananları göz önünde bulundurup, rakamların hızlanabileceğini belirtiyor. Hal böyle olunca vatandaşlar kimlerin koronavirüs testi yaptırması gerektiğini araştırmaya başladı. İşte, detaylar.

Koronavirüs testi nasıl yapılıyor?

Koronavirüsün ülkemizde bir salgına dönüşmemesi için vatandaşlara büyük iş düşüyor. Toplu bulunabilecek mekanlar kapatılmış olsa da vatandaşların misafirliklere gitmemesi, toplu taşıma kullanırken de hijyen kurallarına riayet etmesi son derece önemli. Vaka sayısının artmasıyla birlikte pek çok kişi koronavirüs testinin nasıl yapıldığıhı araştırmaya başladı. Sağlık Bakanlığı testin yapıldığı 6 olan laboratuvar sayısını 16’ya çıkardı. Bu sayının önümüzdeki günlerde artması bekleniyor.

Çoğu kişi koronavirüsün kan testiyle anlaşıldığını düşünüyor. Ancak bu doğru bir bilgi değil. Koronavirüs nazofaringeal sürüntü örneği yani ağız ve burundan alınan mukoza ile anlaşılıyor.

YeniAkit

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE