Salı, 27 Şubat 2024
.
.
chevron_left chevron_right
Siyaset

Kulis: HDP'de adaylık için iki isim üzerinde duruluyor

Gazeteci İsmail Saymaz, HDP'nin cumhurbaşkanı adayı olarak iki ismin öne çıktığını söyledi. HDP'nin tabanda öfke yaratan iki gelişme nedeniyle kendi adayını çıkarma kararı aldığını belirten Saymaz, Eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ve eski AİHM yargıcı Rıza Türmen'in cumhurbaşkanı adayı olarak düşünüldüğünü yazdı.

105 Toplam Gösterim
Kulis: HDP'de adaylık için iki isim üzerinde duruluyor

Gazeteci İsmail Saymaz, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan'ın cumhurbaşkanlığı seçiminde kendi adaylarını çıkaracaklarını açıklamasının nedeninin İçişleri Bakanlığı’nın İyi Parti’ye kalma ihtimali ve Ahmet Davutoğlu’nun kurulacak hükümette etkin bir rol alacağını belirtmesi olduğunu söyledi.

 

HDP'de adaylık için iki isimin öne çıktığını belirten Saymaz'ın halktv.com.tr'de bugün yayımlanan yazısının ilgili bölümünde şu ifedeler yer aldı:

"HDP’nin de yer aldığı Emek ve Özgürlük İttifakı, 5 Ocak günü yaptığı açıklamada, ortak cumhurbaşkanı adayına yakın olduğunu ilan etmişti.

Açıklamanın üzerinden 24 saat bile geçmeden HDP Eşbaşkanı Pervin Buldan, kendi adaylarını çıkaracaklarını söyledi.

HDP, neden bir gün sonra tavır değiştirdi?

Dün bu soruya yanıt aradım.

Tabanda öfke yaratan iki gelişmeden söz ediliyor.

Bir: Altılı Masa’da bakanlık paylaşımları ve İçişleri Bakanlığı’nın İyi Parti’ye kalma ihtimali.

İki: Ahmet Davutoğlu’nun kurulacak hükümette etkin bir rol alacağını belirtmesi.

Bir HDP’li şunları söylüyor:

“Hesaplaşma ve yüzleşme süreçleri nasıl çalışacak? Adamların kerameti kendinden menkul, HDP’nin yüzde 15’ini alacak, üstüne diyecek ki, ‘O mevzuyu araştırmazsınız.’ Böyle bir şey olabilir mi? Neden İçişleri Bakanlığı’na İyi Partililerden başka adı geçen yok. Bir sosyaldemokrat niçin İçişleri Bakanı olamıyor?”

Bu arada HDP, cumhurbaşkanı adaylığında eski Diyarbakır Belediye Başkanı Gültan Kışanak ile eski Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi hakimi Rıza Türmen’in isimleri üzerinde duruyor."

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE