Perşembe, 30 Mayıs 2024
.
.
chevron_left chevron_right
Ekonomi

Merkez Bankası'nın rezervlerinde erime sürüyor

Geçen hafta, bankacıların hesaplamalarına göre, Türkiye'nin net rezervlerinde önemli bir düşüş yaşandı. Bu düşüşün büyük bir kısmı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz artışı öncesinde gerçekleşti. Net rezervlerdeki bu düşüş, dört bankacının hesaplamalarına göre 4.4-4.6 milyar dolar arasında gerçekleşti ve yaklaşık 15.1 milyar dolara gerilemiş oldu.

50 Toplam Gösterim
Merkez Bankası'nın rezervlerinde erime sürüyor

Faiz Artışı Öncesi Rezerv Kaybı: TCMB, geçen hafta piyasalarda sürpriz etkisi yaratan 500 baz puanlık bir faiz artışına gitti. Bankacılar, verileri incelediklerinde rezerv kayıplarının neredeyse tamamının faiz kararı öncesi üç gün içinde gerçekleştiğine dikkat çekiyor.

Toplam Rezervlerde Azalış: Bankacıların hesaplamalarına göre, TCMB'nin toplam rezervleri geçen hafta yaklaşık 4.1 milyar dolarlık bir azalışla 123.8 milyar dolara geriledi. Swap hariç net rezerv ise yaklaşık 5.5 milyar dolarlık bir azalışla eksi 65 milyar dolar civarına geriledi.

Ana Unsurlar ve Etkiler: TCMB, döviz rezervini ihracatçıların gelirlerinin yüzde 40'ını almak başta olmak üzere çeşitli düzenlemelerle artırmaya devam ediyor. Ancak, kur korumalı mevduattan dövize geçenler ve ithalat ödemeleri kaynaklı döviz talebi rezervler üzerinde düşüş etkisi yaratıyor. Son haftalarda rezervlerdeki düşüşte, lokal döviz talebi ve enerji ithalatı gibi ödemeler dengesi kaynaklı etkiler de görülüyor.TCMB'nin ihracat döviz alımları, ithalatçılara yaptığı döviz ödemeleri ve kur korumalı mevduat için yaptığı döviz ödemeleri haftalık döviz alım-satımını şekillendiriyor. Bu kalemler geçen hafta toplamda yaklaşık 5 milyar dolarlık bir fark oluşturdu. Bankacılar, resmi verilerin bu hafta Perşembe günü saat 14:30'da açıklanacağını belirtti. TCMB ise konuya ilişkin henüz bir yorum yapmadı.

Reuters

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE